Wpis z mikrobloga

#evergrande #nieruchomosci #gielda #mieszkanie #inwestycje
Który to już raz czytam na wykopie, jakoby za chwile ceny nieruchomości miały polecieć na łeb na szyję. Dobrych kilka lat wykopki wieszczą ich spadek, najpewniej taki koło 50% do tego szybki. Sam przyznam, że liczyłem na to, że pandemia i związane z nią spowolnienie gospodarcze sprawi, że zanotujemy jakieś wyraźne spadki, nawet doradzałem znajomym, że prawdopodobnie niedługo będzie dobry czas na zakup mieszkania bądź domu. Oczywiście nic takiego się nie stało co nie ukrywam trochę mnie zaskoczyło. Mechanizm miałby być taki, że w związku z upadkiem Evergrande mają spaść ceny materiałów budowlanych na światowych rynkach i ma nastąpić efekt psychologiczny paniki w sektorze spółek deweloperski , pośród inwestorów na rynku mieszkań i osób chcących kupić mieszkanie na własne potrzeby. Nie chce mi się rozpisywać, no ale k*rwa nie xD Nic takiego się nie zdarzy, całą to zdarzenie ma się nijak do spadku cen nieruchomości zwiazanych z ostatnim kryzysem finansowym. Istnieje nadzieja, że ceny materiałów budowlanych co nieco spadną ze wg na ogromną chłonność chińskiego sektora budowlanego, ale nie bedą to oszałamiające spadki. Brutalna prawda jest taka, że wszystko zmierza ku temu, że przecietnie zarabiające osoby nie będzie stać na zakup mieszkania w dużym polskim mieście, podobnie jak na zachodzie, o domu już nie wspominając. Jak będę miał trochę czasu napiszę więcej czemu tak sądze i co na to wskazuje. Radzę się nastawić na to o czym piszę, a przynajmniej wziąć to pod uwagę przy planowaniu zakupu swoich własnych czterech kątów.
  • 28
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: nawet gdy obywatele staną się niewypłacalni i nieruchomości zaczną trafiać na licytację to fundusze inwestycyjne będą je skupować przez co ceny mogą bardziej wzrosnąć. Niestety obecna sytuacja z bogatych zrobiła bogatszych i nie jest dla nich problemem zakupić nieruchomość za gotowke. Cieszę się, że mam dom w budowie i materiał jest już zakupiony na cały stan surowy.
  • Odpowiedz
@bobikufel: By przestrzec osoby, które po lekturze postów osób spamujących pękaniem bańki cenowej na rynku mieszkań, mogą podjąć niewłaściwą decyzję rzutująco na całe życie przeciętnego wykopka. Nie raz czytałem już gorzkie ząle osó które chciały dokonać zakupu parę lat temu przez co straciły kilkadziesiąt czy nawet ponad 100k zł.
@eklektyczny: W dobie masowego dodruku pieniądza przez banki centralne, jest to jak najbardziej realne, że fundusze i nie tylko
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: brutalna prawda jest taka, że jeżeli mieszkania i domy będzie się traktować jako obiekty do mieszkania a nie dobro inwestycyjne to nagle okaże się, że jednak 50m2 w wielkiej płycie do remontu nie jest warte 400k zł.
  • Odpowiedz
@witam12: Problem jest taki, że nieruchomości długofalowo właściwie zawsze rosną a do tego przynoszą zyski z najmu. Do tego ludzie muszą gdzieś mieszkać, to podstawowa potrzeba każdego człowieka, a nie każdego stać i będzie stać na zakup własnego lokum, zatem będą wynajmować, do tego dochodzą imigranci zarobkowi którzy też muszą gdzieś mieszkać wynajmując pokój bądź mieszkanie. Tak więc mieszkania, zawsze będą traktowane jako dobro inwestycyjne, chyba że wprowadzimy komunizm i
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: ja to widzę trochę inaczej. W Chinach, w Polsce i w bardzo wielu krajach bańką spekulacyjną są mieszkania stojące puste, a jest ich nie mało (na ten przykład w moim nowym bloku połowa, w "bogatym" większym wieżowcu obok, więcej niż połowa). Wartością ich właścicieli jest ich wycena rynkowa. Gdy zacznie się wyprzedaż pożarowa przez Evergrande, wycena innych nieruchomości znacznie spadnie.
Jeśli ktoś kupował za gotówkę, to jeszcze luz, poczeka
  • Odpowiedz
@Polasz: W Polsce akurat mamy bardzo niewiele pustostanów na ryku mieszkań w stosunku do państw zachodnich, a ceny nieruchomości rosną proporcjonalnie do rosnących zarobków, do tego dochodzi krocząca inflacja, co sprawia, że nie ma mowy o bańce na rynku nieruchomości w Polsce. Ja ogólnie piszę o dużych aglomeracjach, sprawdź sobie ceny w Niemczech, Holandii czy UK w większych ośrodkach miejskich do przeciętnych zarobków i sam oceń czy rzeczywiście ceny u
Dusk_Forest77 - @Polasz: W Polsce akurat mamy bardzo niewiele pustostanów na ryku mie...

źródło: comment_1632250004zHXOCo21LLOW1N4ra3eHPL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: tak i nie. Średnio jak idę z psem na spacer to mamy po trzy nogi, a jak z trzema to po 3,5. Co to mówi o ludzkich nogach to nie wiem, ale biorąc przeciętną pod uwagę, wszystko się zgadza.
Mamy nuworyszów kupujących za gotówkę "pod wynajem", które często stoją później poste i klasę średnią uwiązanych na kredytach 30 letnich. Wzrost zarobków dotyczy części społeczeństwa, dla reszty własne mieszkanie to
  • Odpowiedz
@Polasz: Ale jaka rozwojowa sytuacja, jakie bankructwa? Evergrande to niemal w 100% kapitał chiński i istnieje właściwie tylko na ich rynku. Globalne zależności w przypadku tej spółki są pomijalne. Co do psa i nóg no to sorry ale bardzo infantylne porównanie, prawda jest taka że ceny mieszkań rosną współmiernie z zarobkami i nie widać tu żadnej bańki, pustostanów u nas też jest bardzo mało i to jest fakt.
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: kredyt i ich obligacje nie jest tylko Chiński problem i jeśli uważasz, że to tylko ich problem to jesteś dyletantem, bo giełda w Szanghaju dziś była zamknięta i nie wiesz jak to się dalej będzie toczyło.
Podajesz dane z 2018, a twierdzisz że to stan na 2021 to też jest infantylne zagranie.
Chcesz się bawić w inwektywy, a nie chcesz rozmawiać jak dorosły człowiek to zamknij się we własnym
  • Odpowiedz
@Polasz: Stwierdzenie "infantylne" nie jest żadna inwektywą to raz. Dwa powtórzę jeszcze raz, groźba bankructwa Evergrande, jest problemem chińskiego sektora nieruchomośći i budownictwa oraz chińskiej gospodarki (choć nie na tyle dużym" by spowodować tam poważny kryzys w państwie środka, który poskłada ich gospodarkę. Udział kapitału zachodniego w tej spółce jest stosunkowo niewielki to "jedynie" setki milionów dolarów, to wbrew pozorom nie jest dużo, a chiński rynek finansów jest stosunkowo niezależny
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: tak samo słyszałem od jednego kolegi w lutym 2020 o sytuacji w Chinach i będzie sytuacja covidu będzie miała żaden albo pozytywny wynik dla Polski. Wtedy nie potrafiłem mu powiedzieć ile powiązań mamy a teraz to już mi się nie chce wchodzić w temat. 400k$ dziennie od urodzin Chrystusa to za mało by opisać ich niespłacony długo firmy, która nagle upada, a na powiązania z ogromną ilością kontrahentów i
  • Odpowiedz
@Polasz: xD Ty na serio porównujesz takie rzeczy jak kurs bitcoina do ceny nieruchomości w stosunku do zarobków? No muszę przyznać że grubo poleciałeś. Rynek nieruchomości w Polsce i nie tylko nie jest w żaden sposób powiązany z kryptowalutami, a zmiany cenowe na nim przebiegają bardzo wolno w przeciwieństwie do aktywa czystospekulacyjnego jakim jest bitcoin gdzie duze wachania mogą być w ciągu jednego dnia, tutaj by kurs zapikował w dół
Dusk_Forest77 - @Polasz: xD Ty na serio porównujesz takie rzeczy jak kurs bitcoina do...

źródło: comment_1632257713aWiLDI31FO8zYff5DwwbGK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz