Wpis z mikrobloga

#rolnictwo #hodowla #krowy #przetwory #wies #gospodarstwo
Szukam fajnych domowych przepisów na przetwórstwo mleka, chciałem zrobić sobię np masło, twaróg i serek wiejski.
Sporo czytałem o tym ale ostatni raz mleko od krowy widziałem na wsi u babci 20 lat temu, także chciałem podpytać o jakieś rady.

Znalazłem np taki przepis:
- mleko zostawić do ukwaszenia w cieple, żeby zebrać z niego potem śmietanę, podobno będzie jej więcej
- śmietanę zostawić na kilka dni w lodówce i dopiero z niego zrobić masło
- z odtłuszczonego, kwaśnego mleka, można zrobić twaróg

Jest w stanie ktoś to zweryfikować, doradzić? Chcę w tym tygodniu podjechać po świeże mleko i zaczać się samemu bawić ale jakaś wiedza na start mi się przyda
#mleko
  • 6
  • Odpowiedz
smietanę zostawić na kilka dni w lodówce i dopiero z niego zrobić masło


@michael93pl: tak, zostawiasz śmietanę ale koniecznie mocno tłustą 30%+, pozniej beirzesz ja i ubijasz az do momentu robienia sie grudek masła. Pozniej to przelewasz przez sitko i wsio.
  • Odpowiedz
@michael93pl: ogólenie robisz tak ze z mleka czekasz te pare dni na smietane, pozniej ubijasz (ja mialem takie drewnane coś) do momemntu az zostanie masło i maslanka, następnie odcedzasz jedno od drugiego, i amsz masło. Możesz jeszcze je "poklarować"
  • Odpowiedz
@iredbox: a dobrze rozumiem, że z kwaszonego mleka (w tym czasie wytrąca się śmietana), po zebraniu śmietany, można jeszcze z tego mleka zrobić twaróg? Będzie to wtedy odtłuszczone (śmietana) skwaszone mleko)
  • Odpowiedz