Wpis z mikrobloga

Glosolalia (mówienie w językach)

Nie jestem już katolikiem, ale kiedyś byłem zaangażowany we wspólnocie odnowy w Duchu Świętym. Dobrze wspominam to do dzisiaj, o członkach tej wspólnoty zaryzykuję powiedzieć, że jest to elita Koscioła, ludzie traktujący na poważnie nauki Jezusa i realizujący je w swoim życiu, pozbawieni tej zajadłości w moralizowaniu innych, głównie skupieni na swoim rozwoju duchowym i sprawach wewnątrzkościołowych.

Ciekawym elementem spotkania tej wspólnoty było śpiewanie pieśni do Ducha Świętego wraz z tzw. glosolalią, czyli mówieniem w językach (bardzo podobnie jak w tym filmie od 2:10), w Piśmie Świętym jest to opisane jako jeden z darów Ducha Świętego, tak jak dar mądrości, rozumu męstwa i inne.

Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.


Ja osobiście nie "doświadczyłem" tego, nie wiem do końca dlaczego, ale może już wtedy, będąc w apogeum swojej wiary, miałem gdzieś w głowie tę "niebezpieczną" myśl, że to wszystko, kościół i nauki przez niego głoszone, jednak jest tylko piękną baśnią dla ludzi, spisana ku pokrzepieniu serc, służąca załagodzeniu tego poczuciu beznadziei i bezsensowności egzystencji. A może był jakiś inny powód, nie potrafię tego określić.

Już parę lat nie byłem w kościele, ale chętnie wybrałbym się na spotkanie w jakiejś salce katechetycznej i był wśród ludzi, którzy śpiewają np. tę pieśń i mówią w językach. Niesamowite uczucie, ludzie w takim jakby transie, a sama melodia też jest piękna i wzbudzająca jakieś takie wyższe uczucia i skłania ku patrzeniu ponad prozę życia codziennego.

Jeśli macie jakieś doświadczenia z Odnową, będąc teraz w lub poza Kościołem, chętnie wysłucham waszej opowieści, bracia i siostry ( ͡° ͜ʖ ͡°).
#katolicyzm #wiara #kosciol #rozprawaoczlowieku #wyznanie #rozkminy
Czlowiekiludz_zarazem - Glosolalia (mówienie w językach)

Nie jestem już katolikiem...
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
w Piśmie Świętym jest to opisane jako jeden z darów Ducha Świętego


@Czlowiek_i_ludz_zarazem:

Po pierwsze uczniowie, którzy mieli dar mówienia językami byli rozumiani przez innych. Czy dziś jest podobnie?

Dz 2:4,8: "I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał. … Jakże więc to jest, że słyszymy, każdy z nas, swój własny język, w którym urodziliśmy się?"*

Dar ten miał swój cel