Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki! Niedawno urodziło mi się dziecko i pomyślałem żeby co miesiąc inwestować jakaś niedużą kwotę, żeby dziecko miało coś na start w zyciu jak osiągnie 18 lat. Myślałem o regularnym zakupie jednostek uczestnictwa w jakimś funduszu inwestycjnym, srebrne/złote monety, może akcje spółek płacących regularnie dywidendy, obligacje... Czy ktoś z Was inwestuje w przyszłość dzieci? Podzielicie się Waszymi sposobami? P.S. Nie mam 500+, więc obligacje dla beneficjentów 500+ odpadają.
#inwestycje #inwestowanie #500plus #dzieci
Może będę relacjonował jakoś postepy i wartość portfela pod takim tagiem: #okolicznosciowyinwestuje
  • 14
@okolicznosciowy: 1 uncja złota w bulionie to jakieś 7.3-7.5k PLN. Czyli ponad rok odkładania 500+. Jeżeli chodzi o przechowanie wartości na lata, to raczej szedłbym tylko w kruszec. Żadne papiery dłużne ani akcje nie dadzą Ci obecnie gwarancji zachowania, chociażby ułamka wartości.

EDIT
Srebro po 170 PLN 1 uncja - ale wtedy zaczynasz mieć problem z przechowywaniem tego przez lata.

EDIT Mimo, że i srebro i złoto są na górkach cenowych,
@okolicznosciowy: Głównie złoto w klasycznych (filharmonicy, liść, orzeł, kangur, krugerand) jednouncjowych monetach bulionowych. Możesz od czasu do czasu pokusić się o premium. Srebro trudniej przechować. Srebro jest objętościowo większe, trzeba czyścić, albo specjalnie foliować próżniowo. No i trzeba mieć do niego o wiele większy sejf.
@arysto2011: biorąc pod uwagę historyczne zwroty złota i swoje doświadczenia z tym związane, w życiu bym nie polecał kupować.

https://www.longtermtrends.net/stocks-vs-gold-comparison/

W ostatnich 124 latach danych są praktycznie tylko dwa krótkie okresy (3-7? lat) w których bardziej opłacało się kupować złoto niż indeks S&P500 i trzymać do dzisiaj, jeżeli nie będziemy wliczać dywidend. Srebro ma jeszcze gorsze wyniki, nie mówiąc już o konieczności opłacenia VATu przy zakupie, co praktycznie już eliminuje cały
@arysto2011 lepsze to, niż Twoje puste słowa. ¯\(ツ)

Nawet przy koronce bardziej się opłacało kupić ETF all-world na górce przed krachem i trzymać do dziś niż kupić w tym samym czasie złoto.
@okolicznosciowy cześć. Zajmuje się kompleksowo planowaniem finansowym, z dużym naciskiem na kwestie inwestycji. W tym przypadku jest to jasno określony cel, z dokładnym horyzontem czasowym. Powinien być minimalnie ryzykowny. Zabezpieczenie przyszłości dobrze sprawdza się na rozwiązaniach gwarantowanych które ubezpieczają osiągnięcie celu niezależnie od tego co się wydarzy. W kwestiach inwestycji oczywiście doradzam także w bardziej dopracowanych strategiach, związanych z dywersyfikacją kapitału. Polecam zapoznać się z materiałami na mojej stronie, na przykład tym