Wpis z mikrobloga

Czy znacie książki / blogi gdzie omawiane są bardziej zaawansowane przykłady związane z programowaniem obiektowym? Coś bardziej nastawionego na praktykę niż teorię? Chodzi mi o to, że, dla przykładu, jest wiele publikacji na temat wzorców projektowych, niestety jednak są to często bardzo trywialne przykłady użycia. A właśnie chciałbym trafić na coś bardziej zaawansowanego, bardziej realistycznego, niż tylko kawałek teorii i banalny przykład na trzech klasach Animal, Dog, Cat.

Weźmy np. konfigurator auta, jaki dzisiaj każdy producent ma na swojej stronie. Poszczególne elementy wyposażenia mogą nie być ze sobą kompatybilne, mogą wymagać dodania innych elementów, mogą się zawierać w innych dodatkach, itd. To byłoby ciekawe zagadnienie do zamodelowania. Właśnie takie bardziej ambitne, zaawansowane przykłady chciałbym przeanalizować, wyciągnąć wnioski. Innymi słowy, szukam książki / kursu, który skupiałby się na zaawansowanych przykładach, modelowaniu danych, budowaniu kodu w oparciu o zaawansowane techniki. A przede wszystkim, aby było to oparte o sensowne przykłady, bo jak widzę kolejny tutorial, gdzie każdy rodzaj pizzy jest odrębną klasą, to rzygać mi się chce.

#naukaprogramowania #programowanie #java #csharp
  • 13
@ToJestNiepojete: takich kompleksowych kursów/książek raczej w tym temacie nie ma, bo to zbyt złożony temat (jakby były to by pewnie były obok "czystego kodu" gdzieś tam chociaż w top10 co każdy programista musi przeczytać). kilka pomysłów jakie na szybko mam:
- po pierwsze nie lekceważ samych wzorców, to że przykłady często bywają trywialne to jedno, ale przez takie lekceważące podejście potem i tak sporo osób ich w prawdziwych projektach nie rozumie/źle
@csmth: Ja wzorców nie lekceważę. Na studiach miałem je fajnie omówione na sensownych przykładach. Teraz postanowiłem sobie odświeżyć wiedzę i gdy ktoś pokazuje zastosowanie danego wzorca przy jakimś trywialnym problemie rodem z kursu z podstaw programowania, to ciężko jest dostrzec potencjał w danym rozwiązaniu. W Effective Java było kilka mądrych przykładów, które pomogły mi dobrze zrozumieć istotę streamów i takie rzeczy właśnie cenię.