Wpis z mikrobloga

W związku z #nowylad, jak pewnie sporo osób, zastanawiam się nad przejściem na ryczałt. Co prawda w tym momencie nie myślę o kredycie hipotecznym to bardzo ciekawi mnie jak ta sprawa wygląda w praktyce. Czy ktoś starał się o kredyt w ostatnim czasie będąc na ryczałcie i mógłby przedstawić konkrety związane ze zdolnością itd? Nie chodzi mi o komentarz w stylu "na ryczałcie zapomnij o kredycie".
Zastanawia mnie też jak bardzo w tył banki patrzą na rodzaj prowadzonej działalności gdyby w przyszłości jednak wrócić na liniówkę lub przejść na UoP?

#ryczalt #kredythipoteczny #programista15k #b2b
  • 11
Zastanawia mnie też jak bardzo w tył banki patrzą na rodzaj prowadzonej działalności gdyby w przyszłości jednak wrócić na liniówkę lub przejść na UoP?


@pon178: Zdolność kredytowa drastycznie spada w przypadku ryczałtu. Występują też bardzo duże różnice między bankami - w niektórych całkowicie stracisz szansę na kredyt hipoteczny. W przypadku zmiany formy opodatkowania część banków obliczy dochód proporcjonalnie, jednak w niektórych zdolność uzyskasz dopiero po pełnym roku podatkowym. Jeśli potrzebujesz konkretów
@marcpol: po nowym roku tyle ludzi przejdzie na ryczałt że banki będą pod dużą presją żeby to zmienić, zresztą już któryś bank chyba otwarcie zapowiedział poluzowanie polityki wobec ryczałtowców


@villager: Na przeszkodzie mogą stać różne regulacje prawne dotyczące oceny ryzyka kredytowego. Ryczałt nie pozwala precyzyjnie ocenić sytuacji finansowej. Obecnie część banków rozwiązuje to poprzez weryfikację branży i oświadczenie o kosztach, jednak zawsze sytuacja oceniana jest gorzej niż w przypadku zasad
@marcpol co do konkretów to zastanawiam się czy będąc w IT, wystawiając fakturki na ~15-20k netto (a nawet więcej) osoba, która posiada niemały wkład własny jest skreślana tylko dlatego, że jest na ryczałcie. Rozumiem, że ocena ryzyka kredytowego jest inna niż w przypadku liniówki, ale co innego UoP/liniowy ~8k, a co innego ryczałt z ponad 2x większym dochodem.
Rozumiem, że ocena ryzyka kredytowego jest inna niż w przypadku liniówki, ale co innego UoP/liniowy ~8k, a co innego ryczałt z ponad 2x większym dochodem.


@pon178: W wielu przypadkach zdolność będzie drastycznie mniejsza. W przypadku ryczałtu nie można mówić o dochodzie, tylko o przychodzie. Jako skrajne przypadki podam banki, które przyjmują do zdolności 1/5 przychodów lub pięciokrotność miesięcznego podatku jako dochód roczny. Oczywiście są też banki, które ryczałt liczą korzystniej.
@pon178: Mozesz być na ryczałcie i być vatowcem. Prowadzona jest wtedy ewidencja przychodów i kosztów, żeby rozliczyć vat. Wydaje mi się, że banki nie chcą dawać kredytów ryczałtowcom, bo brakuje właśnie takiej ewidencji. Poza tym, jak byłeś na liniówce masz historię przychodów i kosztów na podstawie której bank może określić Twój zysk z poprzednich lat (właściwie to stosunek dochodu do przychodu), na podstawie którego moze określić Twoje zyski przed udzieleniem kredytu.
@EkoTereee: no właśnie, ja rozważając to przejście na ryczałt to mi przez myśl nie przeszło żeby zrezygnować z księgowego, bo przecież tak samo trzeba będzie zbierać faktury na odliczenie VAT-u. taka KPiR myśle że jest już dość wiarygodna dla banku