Wpis z mikrobloga

@rtpnX: 2k to może brutto na najniższych stanowiskach. Umeblowane mieszkanie większe niż kawalerka to koszt rzędu 1000-1200 euro,ale kwoty wahają się w zależności od lokalizacji i jakości wykończenia. Na start Niemcy to dobry wybór, największą zaletą jest bliskość do PL (albo i wadą, zależy dla kogo).
Na pewno porównując Niemcy 10 lat temu a teraz, widać regres (głównie Berlin), dużo ludzi przenosi się do innych miast, bo tam są większe zarobki.
Bernau


@moporzysta: Z Bernau do Berlina dojeżdża S-bahn, więc spoko opcja. Z tego, co pokazują mapy to podróż z Bernau do berlina zajmuje 28 minut, a to szybciej niż ja z mieszkania w Berlinie dojeżdżam do pracy również w Berlinie :D
Na pewno mieszkania powinny być tam tańsze, Berlin ostatnio walczy z cenami nieruchomości, bo tak jak w większości europejskich miast-ceny idą do góry, nieruchomości są w rękach korporacji.

Sam uważam,
@rtpnX: Obecnie gdzies indziej, chwilowo ale zaraz wracam do Hamburga. Mieszkanie do 700€ calkiem niezle, fajne miasto, ma odpowiednik uliczy czerwonych latarnii, duzo imprezowni, niezla komunikacje i w opor pracy, uslug i wszystkiego co chcesz.
@MrGabor: Mocno zależy od branży, jak jak zajmuję się głównie sprzedażą czy coś takiego, to wielkiej różnicy nie ma, IT itd to samo. Ale jakieś branże techniczne bardziej czy np służba zdrowia to jest przepaść z tego jak widzę oferty.
@Olbor: wczoraj nawet headhunter z DE na proteście pielegniarek w PL rekrutował nowe osoby do pracy w Niemczech.
A do IT to prawda, często się przewija na wykopie info, że zarobki programistów są porównywalne w centralnych+zachodnich krajach europejskich. A koszty życia ewidentnie nadal są wyższe w Niemczech.

Jak człowiek ma wybór to już lepiej wybrać się do takiej Tajlandii czy innej krainy ciepła :D
@MrGabor: tak tak, Niemcy w mojej opinii też nie do końca dla mnie do życia. Po pierwsze nie znam języka po drugie taki Berlin to dla mnie trochę większa tak samo szara warszawa
@Olbor: Stacjonujesz w Berlinie? Praca zdalna?
W Warszawie kilka lat też mieszkałem i bardzo się rozwinęła wizualnie przez ostatnie kilka lat, czego nie mogę powiedzieć o Berlinie - pomimo tego, że to "ciągły plac robót".
@MrGabor: Nie, aktualnie u siebie w domu rodzinnym pod Warszawą. Niedługo planuje zmienić miejsce i chyba kraj ale nie ma Berlin. Szukałem ofert pracy i szczerze jak sobie przeliczyłem ile mi jako singlowi zostanie netto to tak bez szału jak się spojrzy na koszty wynajmu. Znajoma tam wyjechała ostatnio do pracy po paru latach w Warszawie (nie jest Polką) i trochę narzeka, że nie wie czy to była dobra decyzja. Za
@zaloz_konto23: Zależy gdzie szukasz, a ja mówię z doświadczenia, gdzie zarówno salon,sypialnia jak i kuchnia były wyposażone. Ja ze sobą trochę mebli zabrałem, ale nawet bez nich na start obecne wyposażenie byłoby wystarczające.
Na pewno znalezienie mieszkania jest sporym wyzwaniem + opcja, o której mówię jest raczej dla większej ilości osób niż 1. Gdybym sam szukał lokum na start, zacząłbym od wynajmu pokoju - potem kawalerki.