Wpis z mikrobloga

#smiecizglowy epizod 52

Kiedyś trafiłem na wpis użytkownika, który widać było, że od jakiegoś czasu zaczął chodzić na terapię. Jedną z rzeczy, o których mu tam powiedzieli, było wybaczenie. Użytkownik był oburzony. Jak to? Moi rodzice mnie zniszczyli, gnębili, doprowadzili do tego stanu jaki mam teraz, a ja mam im wybaczyć to co mi zrobili?

Była w tym wpisie agresja, niemoc i żal do osób, które powinny być największym oparciem, a były największym ciężarem. Odpowiedziałem mu krótko w tym wpisie o co w tym naprawdę chodzi, ale postanowiłem, że rozpiszę się na ten temat trochę szerzej.

Na początku zastanówcie się czym jest dla was wybaczenie. Skąd je znacie i jak ono powinno wyglądać? Jezus wybaczał swoim wrogom i im współczuł. Jak kojarzycie wybaczenie z filmów? Jeśli ja mam coś powiedzieć to zawsze to wyglądało tak, że ktoś chciał się zmienić i starał się odpokutować swoje stare winy i zmiana charakteru była o 180 stopni. Pokazywana była magiczna siła wybaczenia, niemal jak w bajkach dla dzieci, gdzie przyjaźń to magia.

Jednak w prawdziwym życiu to tak nie wygląda. Zmiana charakteru i swoich zachowań jest ciężka i potrzeba olbrzymiej dozy samozaparcia i dyscypliny. Ciężko jest się zmienić, a jeszcze ciężej jest zmienić kogoś.

NIGDY NIE PRÓBUJCIE ZMIENIAĆ KOGOŚ INNEGO!

Użytkownik o którym pisze, odciął się od rodziców i zaczął żyć sam mając jak najmniej z nimi wspólnego. I zrobił już bardzo dużo, jednak wściekłość i żal do nich została, a on sam musi się pozbierać po traumatycznych przeżyciach z jego życia. Myślę, że powinien im wybaczyć.

Jak to? To nic się nie stało? 20 lat takiego zachowania i teraz udawać, że wszystko jest ok?

Nie wybaczamy tak jak w tych filmach. Domyślam się, że nawet rodzice nie zmienili swojego zachowania i siedzenie z nimi to tylko katorga dla naszego bohatera. Wybaczyć komuś to mówiąc kolokwialnie mieć go w dupie.

Rozwinę.

Jeśli żyłeś w takiej toksycznej rodzince i się od nich odciąłeś to po prostu się odcinasz i żyjesz swoim życiem. Najprawdopodobniej się nie zmienią, a rozmowa z nimi nie ma sensu. Trzeba ich olać, żyć własnym życiem i nie patrzeć wstecz. Nie denerwować się jak ktoś tylko o nich wspomni lub coś co jest z nimi związane. To jest za tobą i idziesz do przodu. Trzeba im wybaczyć. Byli jacy byli, zrobili ci to co zrobili. Pochylić się nad tym i idziemy dalej. Wybaczam wam rodzice, że byliście jacy byliście, a teraz zejdźcie mi z drogi, bo mam swoje problemy, a wy nie jesteście częścią mojego życia.

Prostszy przykład. Jesteście w szkole i zaczepia was jakiś gość. Kradnie wam plecak, dokucza na przerwach i jest strasznie agresywny. Pochylcie się nad nim i mu wybaczcie jego zachowanie. W domu może jest traktowany jak śmieć, rodzice go wyzywają i musi tak odreagować w szkole. Może ma za mało połączeń nerwowych w mózgu i nie rozumie co robi. Może ma inne braki, nie wiem. Pochylcie się chwilę nad nim, pomyślcie jakim jest on nieszczęśnikiem, niech wam nawet łza poleci z żalu, a potem weźcie dobry zamach i powalcie typa na glebę, aż się złoży jak scyzoryk. Wybaczcie mu i olejcie temat. Dostał za swoje, przez resztę szkoły do was nie podchodzi, po co to rozpamiętywać po roku, że jakiś typ przez jakiś czas wam utrudniał życie na każdym kroku? On już was nie zaczepia, poradziliście sobie i żyjecie sobie dalej. Po co to rozpamiętywać?

Nawet jak się nigdy nie odważycie takiej osobie oddać to potem też nie ma sensu tego rozpamiętywać. Siedzieć sam w domu po prawie dekadzie od tych wydarzeń, więc po co o tym myśleć?

Wściekłość i żal w tobie siedzi, a nie ma z niej nic dobrego. Zakotwiczenie w przeszłości, której się nie zmieni. Nawet zemsta nic wam nie da, bo to nie zmieni waszej przeszłości. Wyciągnij wnioski i idź do przodu. Przeszłości nie zmienisz w żaden sposób nieważne co będziesz robił ona zostaje taka sama, masz wpływ tylko na to co teraz.

#przegryw #psychologia #wychodzimyzprzegrywu #depresja #nerwica
Garztam - #smiecizglowy epizod 52

 Kiedyś trafiłem na wpis użytkownika, który wida...

źródło: comment_1631265382pV2Lk2Gjopu18lJm8hsY4y.jpg

Pobierz
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Wybaczyć komuś to mówiąc kolokwialnie mieć go w dupie

@Garztam:
@Flutter_M_Shydale: Wytłumaczyłem w wpisie skąd takie myślenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Życie to nie bajka. Ludzie się zazwyczaj nie zmieniają i wybaczenie komuś kto potem i tak zrobi to samo nie ma sensu.

Wybaczam ci, a teraz #!$%@?, bo mam ciekawsze rzeczy do roboty, niż żeby się tobą zajmować.

To tak w skrócie
@Garztam: poruszyłeś bardzo ciężki dla mnie temat...żadna książka self-help i żadna terapia nie pomogła mi pozbyć się żalu do rodziców, szczególnie do matki. Czytając to aż poczułam, że mam ochotę zwrócić śniadanie. Ale to dobrze że o tym piszesz. Może komuś pomoże. Bo ja wiem, że masz rację z tym wybaczaniem. Tylko że ja po prostu nie potrafię.
@Sandrinia: Najzabawniejsze jest to, że ja też nie potrafię ¯\_(ツ)_/¯ hipokryzja trochę z mojej strony. Rozumiem cały ten temat, jednak nadal to rozdział niezamknięty w moim życiu i żal oraz gniew pozostał. Nie wiem co by się musiało stać, żeby to przeszło. Może w zależności od doznanych krzywd i rozłożeniu tego w czasie tak samo długa będzie żałoba?
Zobaczymy.
@Garztam: Wybaczyć to bardziej "mieć w dupie" przeszłość + być otwartym na ewentualny ciąg dalszy relacji, samo "mienie kogoś w dupie" to jednak całkowicie co innego, przy czym zgadzam się że jeśli chodzi o ludzi względem których żywi się jakąś urazę to należy mieć ich w dupie, a jeśli nie jest to w pełni możliwe to przynajmniej stwarzać tego pozory