Wpis z mikrobloga

Czy warto inwestować w fundusze poprzez firmę Phinanse SA? Byłam na spotkaniu, doradca zrobił mi profil "konserwatywny" i mamy wkładać wszystko w fundusze z ryzykiem 2/7. Zysk roczny nie przekroczy nawet 4k, a ryzyko chyba znacznie większe. Co sądzicie? Trzymać w bankowej skarpecie? Kwota 200-300k, nie mogę jej zamrozić, bo szukam mieszkania (i źle mi idzie, kasa leży od roku).
#finanse #fundusze #oszczedzanie #doradztwofinansowe #ryzyko #pieniadze #krakow
  • 15
@jedna_odpowiedz: 4 tys. zł od 200-300 tys. zł? Nie warte (nawet małego) ryzyka. Już lepiej wybrać konto oszczędnościowe lub lokatę (toż to z niej będziesz mieć 3,4 tys. zł odsetek po roku - na spokojnie bez prowizji i opłat, które tam w funduszu zapewne mogą być).

W Aion Banku do 1,5% na koncie oszczędnościowym (bez limitu kwoty): https://bankobranie.blogspot.com/2021/08/aion-bank.html

W InBanku do 1,5% na lokacie bez konta. Przykładowo roczna daje 1,4%: https://bankobranie.blogspot.com/2021/08/lokaty-inbank-wrzesien-2021-roku.html
@jedna_odpowiedz: jeśli kasę będziesz niebawem potrzebować (ale też do końca nie wiesz kiedy), to zdecydowanie konto oszczędnościowe (a nie lokaty czy fundusze).

Do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro środki są bezpieczne, bo gwarantowane (sam większość swych oszczędności wpłaciłem obecnie na konto oszczędnościowe w Aion Banku).

W planie Light (0 zł bez warunków) oprocentowanie wynosi 1%. W płatnym (plan All-Inclusive) dają 1,5%, ale... przy Twej kwocie to i tak się opłaci
@jedna_odpowiedz: to pan dziennikarz sobie napisał:

"nie robi mi żadnej różnicy, czy dostanę na lokacie 0,2 proc. rocznie w starym banku czy 1 proc. albo 1,5 proc. rocznie w nowym banku. Musiałbym mieć miliony, żeby brać to pod uwagę."


No robi, robi różnicę, jak ktoś ma 300 tys. zł (oczywiście alternatyw inwestowania/lokowania środków jest wiele, ale to zależy od okoliczności - w Twoim przypadku ryzyko albo długi horyzont inwestycji raczej nie
@jedna_odpowiedz: Te fundusze można kupić bez opłaty za nabycie i odkupienie np. poprzez mbank. Nie wiem czy te Phinance wezmą sobie jakąś prowizję. Na jaki okres czasu chcesz zainwestować w fundusze?
@jedna_odpowiedz

Phinance to tylko pośrednik. Więc ocena co do sensowności danego rozwiązania powinna zależeć od oceny danych funduszy. Ich zmienności, renomy firmy, profilu inwestycji itp. Tego typu fundusze dają średnią stopę zwrotu na poziomie 2.5%, co jest poziomem przewyższającym lokaty i konta oszczędnościowe. Nie występują opłaty manipulacyjne więc środki możesz wypłacić w każdej chwili. Portfel jednak lepiej uzupełnić także o inne typy inwestycji i zdywersyfikować na podstawie potrzeb i celów konsumpcyjnych na