Wpis z mikrobloga

Hej Mireczki, mam pytanie odnośnie #rower, potrzebuję porady odnośnie przerzutek - 1x czy 2x.

Planowałam kupić Rockrider MTB ST 540, dokładnie ten: https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-st-540-27-5-damski/_/R-p-307942 , który jest niestety wyprzedany, posiada on napęd 2x z przodu, w sumie 18 przełożeń.

Jako alternatywę mam ten sam model w wersji V2: https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-st-540-v2-27-5/_/R-p-335529 , który posiada napęd 1x z przodu czyli tylko 10 biegów w sumie.

I tu pytanie, jaki jest komfort jazdy na jednej przerzutce z przodu? Mój stary rower miał z przodu aż 3 rzędy, obawiam się, że nie przywyczaję się do mniejszej ilości biegów.
Czy jest ewentualnie później możliwość samodzielnej wymiany przedniej przerzutki z 1x na 2x?

Mam nadzieję, że napisałam zrozumiale, jestem laikiem totalnym ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Mile widziane wasze doświadczenia

#rowery #decathlon #rockrider #kiciochpyta
  • 9
@brick_of_me:
Przy tej ramie niekoniecznie może się dać dorzucić przerzutkę z przodu, zazwyczaj łatwiej jej się pozbyć jak już fabrycznie jest. Na zdjęciu nie widać możliwość poprowadzenia linki przedniej przerzutki.
Odnośnie jednej tarczy. Z pewnością trzeba ciut silniejszej nogi, idzie się szybko przyzwyczaić. Osobiście od kiedy przesiadłem się z napędu 3x na 1x, kilka lat temu, nie wyobrażam sobie powrotu do kilku tarcz z przodu. Dużo mniej zabawy z regulacją, czyszczeniem,
@brick_of_me: samodzielnie w piwnicy może być jakieś wyzwanie, ale przy odrobinie determinacji, albo w serwisie, dołożysz brakujący blat jeśli uznasz, że warto.
Można też przemyśleć rozmiar blatu na bardziej adekwatny do okolicy.
przy skrajnych biegach brakuje ci tych dodatkowych przerzutek z przodu


@brick_of_me:

Tak może być. Napędy 1 rzędowe są bardzo fajne ale siła rzeczy nie oferują ani takiego zakresu przełożeń ani tak gęstego stopniowaniajak napędy dwu rzędowe.
To już jest tak naprawdę wybór osobistych preferencji. Coś za coś.
Ja używam napędu 1x11 i jest ok ale nie da się ukryć że napęd 2x10 oferuje zarówno bieg lżejszy jak i cięższy od tego
@brick_of_me: ja w tym sezonie jeżdżę na 1x11 (wcześniej miałam 3x7), trochę się bałam, że pod górki będzie brakować przełożeń, albo na płaskim, że się zamacham, ale powiem szczerze, że jest git. Fakt, że ja mam koła 29' i ciężko czasami to rozbujać w terenie, ale jak na moje umiejętności wystarcza :P myślę, że Ty też się przyzwyczaisz
@brick_of_me: Mam 10. W terenie czasami się zdarza że by się przydało nawet ciut lżejsze przełożenie (ale ja mam inny zakres przełożeń niż w tym rowerze z Decathlonu, tutaj raczej taki problem się nie pojawi). Ogólnie po krótkim czasie człowiek się przyzwyczaja. Jak chce się pojechać szybciej (no ale trzeba pamiętać że rower szosowy to nie jest), też jest czym, jednocześnie nie pedałując jak szalony.