Wpis z mikrobloga

Odsiejmy na chwilę ekspertów spod kiosku ruchu mających wszystkich decydentów za debili.
W jakim celu (waszym zdaniem), Armia USA pozostawiła tak dużo sprzętu wycofując się z #afganistan ? Czy to na wypadek zainteresowania Chin tamtejszymi złożami litu i interwencji gospodarczej? W dobie bateryzacji wszystkiego co się da, a już niedługo też motoryzacji, przez wewnętrzne regulacje państw zachodu, lit będzie drugą ropą, może nie aż tak potężnym surowcem, ale na pewno z wzięciem. Wydaje mi się że przez dużą zależność USA od ropy, tym krokiem nie chcą aby łatwa dostępność litu wywołała spadki na rynku ropy, dlatego gdy #chiny wyciągną łapę to negocjacje nie będą już tak łatwe jak gdyby Taliban nie miałby na to lewara. Mogę tylko snuć teorie ale sądzę że zakulisowe porozumienie USA-Taliban mogło obfitować w zapewnienia typu; opór gospodarczy na linii Taliban-Chiny, nawet kosztem gróźb, pomoc militarna w razie eskalacji konfliktu wywołanego przez ich opór.
A może nie było żadnych rozmów a sprzęt ten jest właśnie doskonałą alternatywą do wywołania w przyszłości konfliktu właśnie z Chinami, gdzie USA miała by pretekst do nasilenia działań w "imię praw człowieka" gdyby poszło po ich myśli? Astronomiczne ceny przy potencjalnych zyskach na tym polu to już byłby śmieszne kwoty, nawet ceną 20 letniej interwencji gdy w grę wchodziła by hegemonia USA. Może kolejny wielki kryzys to jedyne wyjście dla wewnętrznych konfliktów społecznych i może właśnie one popchną zachód do wielkiego ressetu systemu, wcześniej niż się przewiduje?

Nie jestem ekspertem ale daleko mi do nazywania najwyższych we władzy tego świata... debilami.
#geopolityka #wojsko #usa #chiny
  • 18
Armia USA pozostawiła tak dużo sprzętu wycofując się

Nie pozostawila, to byl sprzet afganski.

Czy to na wypadek zainteresowania Chin

Przeciec nowy rzad talibow jest zainteresowany wspolpraca z chinami...

A może nie było żadnych rozmów a sprzęt ten jest właśnie doskonałą alternatywą do wywołania w przyszłości konfliktu właśnie z Chinami, gdzie USA miała by pretekst do nasilenia działań w "imię praw człowieka" gdyby poszło po ich myśli?

@ZarazSieRozkreci: xD
@ZarazSieRozkreci: Tylko ty wiesz, że samo USA nie zostawiło żadnego sprawnego sprzętu tam, nie? Techników od nich też ściągneli, najwyżej jakieś głowna od ANA choć jego większość i tak do niczego się nadawała i sprawny sprzęt np. lotniczy można policzyć na palcach obu rąk
@ZarazSieRozkreci dla mnie to już robienie szachów 4d, czyli dorabianie rozbudowanej teorii do prostego faktu. Usa wykraczające do Afganistanu 20 lat temu, to nie te same stany obecnie, które są pogrążone w recesji gospodarczej i politycznej.

Natomiast weź jeszcze pod uwagę, że nikt nie spodziewał się tak ekspresowego upadku rządu w Kabulu. Po prostu wszystkich to zaskoczyło, a operację logistyczne nie są tak łatwe do przeprowadzenia w dramatycznie krótkim okresie czasu.
nikt nie spodziewał się tak ekspresowego upadku rządu w Kabulu


@Hubert_von_Mai: Nikt oprócz czytelników Washington Post, polityków, ludzi w Pentagonie i pracowników CIA
( ͡º ͜ʖ͡º)

W grudniu 2019 Washington Post opublikował serię artykułów pod tytułem "At War With the Truth". Tytułowa wojna z prawdą polegała na tym, że wmawiano opinii publicznej, że w Afganistanie wszystko przebiega zgodnie z planem, podczas gdy każdy zainteresowany z wojska,
@amantadeusz: Bo to nie miejsce na twoje osobiste wycieczki na poziomie patusa z długiej przerwy w szkole. Wytłumaczyłem się i pochyliłem głowę, jeśli tobie to nie wystarczy i musisz się wyżyć to nie wiem czy tu jest naprawdę problem ze mną czy z twoją głową.
@sqlserver: Na przygotowanie ewakuacji Nowego Orleanu nie było kilku miesięcy tylko 2 dni. Z huraganem nie da się negocjować zmiany terminu i warunków a z talibami można. Przewidywaniem huraganu zajmowali się meteorolodzy ze stosunkowo skromnym budżetem a Afganistanem Pentagon i CIA dysponujące miliardami. To nie są analogiczne sytuacje.

Dodatkowo masz czwartą władzę, czyli media.

W zeszłym roku był największy od 20 lat wyciek paliwa z rurociągu w USA. O sprawie na