Wpis z mikrobloga

Adolescence is when the very worst and best impulses in the human soul struggle against each other for possession.
G. Stanley Hall
Ja co roku na wykopie podś#!$%@? z młodych, że wracają do szkoły. A ja chcę Wam życzyć sił i wytrwałości, bo o ile sama szkoła jest do przejścia, o tyle dojrzewanie potrafi dać w kość.

G. Stanley Hall ur 1867 - profesor psychologii, jako jeden z pierwszych naukowców zainteresował się dojrzewaniem i nadał mu jakiś pierwotny kształt i znaczenie. Wcześniej często ten okres był pomijany, byłeś dzieckiem a potem nagle stawałeś się dorosły. Zwrócił uwagę, że dojrzewanie to okres rebelii, burzy emocjonalnej, z zawirowaniem zachowań od cichej melancholii aż po podejmowanie ryzykownych, spontanicznych działań i agresję, działania o charakterze kryminalnym. Stajemy się bardziej świadomi siebie i świata wokół i te doznania są bardzo mocne, ostre, czarno-białe. Wiele z jego spostrzeżeń zostało potwierdzonych późniejszymi badaniami.
Czasem przechodzimy dojrzewanie bardziej we własnej głowie, wydajemy się spokojni, bezproblemowi, a jednak w środku dzieje się dużo.

Jednak dojrzewanie, jakkolwiek go nie przechodzimy, to etap, który minie, prędzej czy później, staniemy się lepsi, bo bardziej doświadczeni, z większą dozą cierpliwości.
Pamiętajcie, że hormony i stan adolescencji sam w sobie potrafi nieźle dać w kość.
-Pomagajcie jeśli widzicie, że ktoś pomocy potrzebuje. W Polsce, z obecnym kryzysem psychiatrii dziecięcej te problemy rzadko są rozwiązywane na czas, a wystarczy , że ktoś pomoże czasem, wyciągnie pomocną dłoń, okaże zrozumienie.
-Nie pozwalajcie na bullying wśród rówieśników, zwracajcie się o pomoc do tych bardziej kumatych, rozumiejących Was nauczycieli. Pamiętajcie, że Wy też możecie wiele wokół swojego środowiska zrobić.
- jeśli rodzice Was nie rozumieją, spróbujcie porozmawiać z dorosłym , z którym się da (wiem, to nie łatwe). Możecie zaczepiać starych wykopków, czasem pomagają.
Powodzenia w nowym roku szkolnymi.
#neuropa #psychologia #szkola
  • 6
@dioxyna: to bardzo specyficzny okres, gdy układ limbiczny wraz z układem nagrody jest już w pełni wykształcony, to płat czołowy z układem kontroli rozwija się jakoś do początku drugiej dekady życia. Frances Jensen neurobiolog, kiedyś napisała "Nastoletni mózg to nie tylko dorosły mózg z mniejszym przebiegiem" i to zdanie oddaje rzeczywistość, młode osoby będą bardziej impulsywne, mniej refleksyjne, bardziej podatne na uzależnienia. Odczuwanie przyjemności jest w tym okresie najintensywniejsze i przez