Wpis z mikrobloga

Stalin w wyniku propagandy jest oceniany w obecnej Rosji znacznie lepiej niż w czasach schyłkowego ZSRR.

Szef rosyjskiego msz Lawrow powiedział, że ataki na Stalina to część ataku na rosyjską przeszłość i wynik II wś.
48 % Rosjan popiera budowe pomnika Stalina w Rosji, a 20% jest temu przeciwna.
11 lat temu tylko 25% popierało budowe takiego pomnika.
Rosjanie uważają też Stalina za najbardziej wybitną postac w historii kraju - 39% wskazań. W 1989 za wielkiego człowieka uważało go 11 %.

Tu artykuł wyjasniajacy przyczyny j.rosyjski lub translator google wymagany - klik
Wraz z dojsciem Putina do władzy rozpoczeła się powolna rehabilitacja Stalina i obecnie trwa ona w mediach w najlepsze. Wybielanie Stalina przyspieszyło wobec konfliktu z Zachodem bo władza potrzebuje mitów historycznych do jednoczenia społeczeństwa wobec problemów bytowych i do lansowania syndromu oblężonej twierdzy.
Wizerunek Stalina znów pojawił się na plakatach i autobusach w przestrzeni publicznej.
-----
Przeciętny Rosjanin z tv dowie się, że Rosjanie w czasie II wś za cene życia dobrotliwie pomagali innym narodom w walce z faszystami i płacili za odbudowe zniszczonych krajów socjalistycznych. Najwieksi zbrodniarze to obok Niemców Polacy i Ukraińcy (niekiedy przedstawiani jako gorsi od Niemców). Jak był konflikt dyplomatyczny z Czechami to zbrodniarzami byli też okresowo Czesi - bo to tak właśnie działa, że się atakuje wg takiego klucza.
Natomiast gwałty czerwonoarmistów to kłamstwa, bo ci żołnierze bronili ludność niemiecką przed mordującymi ją Polakami. Winy Stalina też są wyolbrzymiane, a poza tym nie było innego wyjscia, bo gdyby Stalin nie wszczął represji i nie wtracał ludzi do łagrów to nie przygotowanoby kraju do wojny i III Rzesza wygrałaby. Czyli bez Stalina nie byłoby zwycięstwa stąd nawet dla umiarkowanych jest postacia pozytywną.
To jest klepane tam od lat i efekt jest jaki jest.
Pomniki Stalina w Rosji i tak już powstaja, ale póki co sa to prywatne inicjatywy lokalnych władz zdominowanych przez komunistów.

#rosja #neuropa #4konserwy #historia #iiwojnaswiatowa #stalin
Pobierz szurszur - Stalin w wyniku propagandy jest oceniany w obecnej Rosji znacznie lepiej n...
źródło: comment_1630485922IeBXmCeoXH6ssTKgzqEAwF.jpg
  • 50
ybielanie Stalina przyspieszyło wobec konfliktu z Zachodem bo władza potrzebuje mitów historycznych do jednoczenia społeczeństwa wobec problemów bytowych i do lansowania syndromu oblężonej twierdzy.


@szurszur: Brzmi znajomo nieprawdaż? W pewnym małym kraju nad wisłą w ten sam sposób powstał mit antykomunistycznych "żołnierzy wyklętych", pomimo że część z nich ma na koncie czystki i "czyny noszące znamiona zbronii przeciw ludzkości", jak to ładnie określił IPN. Albo słynna kompromitacja z "GermanDeathCamps" gdzie na
ciekawe jak tłumaczą początek wojny ojczyźnianej, wielki głód czy czystkę w 37r.


@gtk90: Wielki głód to efekt złej pogody i nie był zamierzony. Takie tłumaczneia widiząłem w tv.
Czystka to raczej pomijana jest. Poczatek wwo to nie wiem o jaki kontekst Ci chodzi. Pakt Ribbentrop Mołotow uznaja za własciwy bo pozwolił oddalić granice od Moskwy co pozwoliło wygrać wojnę - poza tym ZSRR jako ostatni dogadał sie z Hitlerem.
Poczatek wwo to nie wiem o jaki kontekst Ci chodz


@szurszur: chodzi mi o sytuację z początku inwazji Niemiec na Rosję. Błąd Stalina chyba najtrudniejszy do obrony. Przed atakiem dostał kilkadziesiąt różnych sygnałów od szpiegów itp, że będzie wojna, a mimo to miał #!$%@?. A później przez tydzień nie mógł uwierzyć co się dzieje
@Un0um3: a zbrodnie komunizmu to nie była czasem krwawa zemsta na burżuazji i kapitalistach? Zbrodnia to zbrodnia to raz. Dwa. Pacyfikacje wsi z polaków, litwinów, białorusinów, żydów czy ukrainców ciężko mi nawet zakwalifikować do ram "zemsty" za okupantów. Tym bardziej że była stosowana wobec ludzi którzy chcieli stabilizacji po wojnie, nie kolejnych akt zemsty reżimu komunistycznego, czy maruderów pochowanych w lasach.
Rosjanie uważają też Stalina za najbardziej wybitną postac w historii kraju


@szurszur: co jak co ale postacia byl wybitna, negatywnie, ale jednak. Sprawowal wladze ciezka dyktatorska reka, ale konkurencje wymiatal konkretnie i bez litosci, rzadzil az do smierci, wygral II ws, zagarnal polowe okuopwanych terenow po Hitlerze. Sukcesow nie mozna mu odmowic.

Jednak stawianie pomnikow zbrodniarzom to skrajny idiotyzm i wg mnie fanatyzm
@Un0um3: Widzę że mam przed sobą typowego reżimowca i dzbana. Tak pochwalaj mordowanie na ślepo ludzi, bo wracając do zrujnowanych domów i gospodarstw, po horrorach okupacji i stratach bliskich chcieli już powrotu do normalnego życia, więc mieli w głębokiej d*** kto dopchał się wówczas do żłoba. A tym bardziej nie myśleli o wspieraniu bandy grasantów, która ich dodatkowo okradała i napadała w imię walki z komuną.

Zejdź ty na ziemię i
@gtk90: wielką wojna ojczyźniana i druga wojna światowa zaczęła się w 1941 gdy Niemcy zaatakowali zssr.

Nie było żadnych wielkich czystek w 37 po prostu wyłapano sporo zdrajców.

A był kiedyś w ogóle jakiś wielki głód?