Wpis z mikrobloga

Zacząłem pisać z myślą o domach szkieletowych, a ostatnio same tematy ogólnobudowlane. Tak też będzie i dziś, bo wychodzę z założenia, że mogą się one przydać większej ilości Mirków. Chciałbym dziś zwrócić Waszą uwagę na kosztowne elementy (dziś będę często powtarzał to słowo) domu - kosztowne zarówno na etapie budowy, jak i podczas eksploatacji.

Na wstępie zaznaczam, że chodzi mi tylko o uświadomienie Wam tych kosztów - jeżeli Was nie zniechęcają to Wasza sprawa (sam mam dwa z tych elementów w swoim domu).

Najczęstszym elementem, niedocenianym przez inwestorów są okna. Przede wszystkim narożne. Same w sobie są nie tylko droższe (choć w wielu przypadkach nieznacznie), ale przede wszystkim należy przygotować odpowiednio konstrukcję budynku pod jego montaż - to też jest kosztowne (bez względu na technologię). Ponadto takie okno to wielki mostek cieplny - wyraźnie odczujecie przy nim chłód w zimie.

Jest jeszcze jedno kosztowne okno - przesuwne (HST lub PSK). Tańsze wersje (PSK) to wydatek kilkunastu tysięcy. W internecie idzie znaleźć informacje o niższych cenach, ale w praktyce nigdy z takimi się nie spotkałem. Droższe (HST, popularnie nazywane "haesy") potrafią kosztować nawet 2 razy tyle (w ostatnim roku mieliśmy 2 budowy, z tymi oknami w takich cenach, gdybyście byli ciekawi mojego doświadczenia). Dla porównania, w przeciętnej wielkości domu, wszystkie okna ("normalne") to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy (u mnie to było poniżej 15).

Przejdźmy do dachów. Może dla niektórych to oczywiste, ale klienci wciąż o to pytają, więc wolę o tym wspomnieć. Im kształt dachu prostszy tym tańszy. Dachy dwuspadowe nie tylko są tańsze, ale też oferują więcej miejsca na poddaszu. W domach murowanych w standardzie na pokrycie używa się dachówki (betonowej lub ceramicznej), natomiast w domach szkieletowych blachodachówki. Blacha na rąbek w obu przypadkach jest za dopłatą, więc to będzie najdroższa opcja (to ważna wiadomość dla tych, którzy planują budowę nowoczesnej stodoły, gdzie jest nieodzowna). Ciekawostką jest natomiast konieczność dopłaty za blachodachówkę w domu murowanym (zgodnie z otrzymaną wyceną na potrzeby poprzedniego wpisu).

Kosztowne w budowie i eksploatacji będą też wszelkie wykusze czy ryzality (wystające, przeszklone fragmenty ściany zewnętrznej). Taka przyjemność to przynajmniej kilkanaście, a często kilkadziesiąt tysięcy (w zależności od jego wielkości, kształtu, ilości i jakości okien). No i to oczywiście, podobnie jak w oknach narożnych, wielki mostek termiczny (ewentualnie szklarnia w lato, jeśli umiejscowicie go po słonecznej stronie).

Najbardziej kosztowne są za to ozdobniki architektoniczne wokół domu. Chodzi o wystające z elewacji, prowadzone wzdłuż (rzadziej w całości, ale fragmentami także w poprzek) budynku fragmenty elewacji na słupach - coś jak pilotis, ale tylko dla ozdoby, nie dla całego budynku. Za mały tylko kawałek zapłacicie od kilkunastu tysięcy, natomiast zdarzało nam się w firmie wyceniać takie za grubo ponad sto tysięcy.

Na koniec elementy, które warto przemyśleć czy na pewno będą Wam niezbędne - ten akapit najbardziej trafi do oszczędnych. Zacznę od komina - jeśli ogrzewacie dom gazem lub prądem (w tym pompą ciepła) to wcale nie jest on Wam potrzebny, a jego brak to kilka tysięcy w kieszeni. Następnie wnęki: pewnie domyślacie się, że tracicie przez nie powierzchnię domu, ale też zwiększacie powierzchnię elewacji (i podbitki), a to kosztuje. Podobnie ma się rzecz z wnęką tarasową, ale rezygnując z niej tracicie jednocześnie zadaszenie nad tarasem. I element ostatni z ostatnich: elewacja. Tu są dwie pułapki: nie tylko przy wyższych kosztach przy elewacji drewnianej, ale też przy nadmiernych oszczędnościach... Jeśli postanowicie wybrać najtańszy tynk (mineralny) to szykujcie się na jego cykliczne malowanie co parę lat. Jeśli zdecydujecie się na wytrzymalszy tynk, taki jak silikonowo-silikatowy, to wystarczy go co jakiś czas umyć (bo można!).

Tyle, bo znów się rozpisałem! Pewnie znajdzie się jak zwykle kilku Mirków, którzy w komentarzach dołożą coś od siebie. Jak zwykle czekam na Wasze propozycje kolejnych tematów związanych z domami szkieletowymi lub budownictwem jako takim (o ile będę znał wystarczająco dobrze dane zagadnienie).

#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj

Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę
10) Porównanie kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego

Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
misisk - Zacząłem pisać z myślą o domach szkieletowych, a ostatnio same tematy ogólno...

źródło: comment_1630398918a1wTgm1OSVi3tADIfpko7x.jpg

Pobierz
  • 165
@Kotlet_2137_schabowy: ja zrezygnowałem z piorunochronu. Wiem, że ubezpieczyciel będzie na to krzywo patrzył, ale ja go nie robię. Przepisy wymagają instalacji odgromowej tylko dla budynków użyteczności publicznej (szkoły itp.) i od pewnej ich wysokości. Dodatkowo sprawdziłem lokalizację mojego domu w programie GromEkspert i tam też nie był on zalecany. Dodatkowo wokół mnie jest sporo zabudować, chyba wszystkie są wyższe od mojego domu, a i bardzo wysoki maszt stoi w sąsiedztwie. Więc
@Airon1337: Możesz sobie wyłożyć dach pokryciem od Tesli i cały dach jest panelem fotowoltaicznym. Wydaje mi się, że płacisz głównie za estetykę takie rozwiązania. A w dachu pod fotowoltaikę zależy przede wszystkim na minimalnej powierzchni dla Twojego zapotrzebowania i właściwego kąta. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi.
@Nskostek: mój salon akurat pozwala na tradycyjne drzwi, ich skrzydła w niczym nie przeszkadzają. HST jak dla mnie mają same wady, nie są warte swojej ceny. PSK jest najlepszym rozwiązaniem jeśli ktoś nie chce systemu R+RU. Tylko warunek (ale to dotyczy każdego rodzaju drzwi)- montaż musi zrobić sprawdzona ekipa.
@hajs86 no u mnie będzie to samo hst tyle samo co wszystkie inne, teraz pojawiły się j jeszcze smart slide ale jakoś mam obawy czy nie będzie jak z psk.
Ile masz lat to okno i jak się sprawuje?
@Nskostek: trzymaj się jak najdalej od smart slide. Oglądałem to w jednym salonie. Ten system ma najgorsze parametry ze wszystkich.

@hajs86 ja nie chciałem HST m. in. ze względu na wygląd. One sa paskudne, tworzą nierówną płaszczyznę, bo jest duży uskok między częścią ruchoma a stałą.
@Nskostek: Okno mam rok czyli 1 zima za mną. Czuć mostek termiczny w 1 miejscu ale tylko jak się rękę przyłoży. Ma jeszcze fachowiec przyjechać to sprawdzić przed zimą i może coś wymyśli. Po za tym jestem zadowolony. Chodzi płynnie i lekko. Nawet 3 letnia córka go potrafi bez problemu otworzyć.

@Gewon Ja nie mam moskitiery ale znajomy dał sobie zrobić taką przesuwną na wymiar i zwyczajnie ją przykleił do ramy.
@misisk: Chciałbym tylko dodać, że każdy narożnik (czy to murowany albo okienny) zawsze jest mostkiem termicznym, bo powierzchnia wychładzana jest dwa razy większa od dogrzewanej.
W przypadku murowanej wiadomo dojdzie docieplenie i nie będzie dużych strat.
@hajs86 @Gewon widziałem te moskietery montowane do ramy, przesuwne fajny bajer ale drogi przynajmniej fabrycznie pewnie około 1,5 tys za roletę na 1,35m.
A dawałeś poszerzenia pod hst ma to sens?

@inko-gnito w przypadku smart slide to tylko cena jest lepsza jak pytałem o różnice w salonach pomiędzy hst to każdy mówił że nie ma poza progiem tylko dlaczego różnica w wadze prawie połowa? Smartslide parametry ma lepsze niż hst jeżeli chodzi
@misisk: pytanko do wentylacji, czy "grzybki" jak w poście @misisk wystarczą do wentylacji gdzie ta jest montowana w 'pomieszczeniach mokrych'? ogrzewanie pompą ciepła, czy muszę zamontować kanał na każde pomieszczenie użytkowe ?
@hajs86: dlatego ja przy wyborze okien skupiałem się na ich parametrach (wygląd był tylko dodatkiem) i Smart Slide wypadał najgorzej, później był HST, a najlepszy z tej trójki to PSK. Byłem nawet na montażu sytemu PSK i miałem okazję się nim pobawić. Moja żona (50kg żywej wagi) jedną ręką otwierała i zamykała to okno.

@Nskostek Smart Slide, które ja oglądałem, miało beznadziejne parametry.