Wpis z mikrobloga

Witam. Temat: kumulacyjne ogrzewanie podłogowe (lub inne propozycje). Adaptuję sobie mały "domek". 50-55m2 i wysokość około 250cm(nieco mniej). W weekend skuwam całą podłogę i okazało się, że to już dobry moment, by zacząć myśleć o ogrzewaniu. Ma ktoś doświadczenie z ogrzewaniem podłogowym? Mam kilka pytań:

- czy cena faktycznie jest znośna - po wynajmowaniu kilka lat, większe rachunki za prąd mnie raczej nie przerażą,
- co z łazienką i sypialnią - w sypialni podobno lepiej jak jest chłodniej, a w łazience dobrze jest mieć jakiś grzejnik na ręczniki. Można sterować tym ogrzewaniem osobno dla sypialni i reszty?
- czy to się potrafi zepsuć? Słucham różne historie, że ludzie skuwali cały dom, bo gdzieś się coś uszkodziło. W tym kablu jest faktycznie się co zepsuć?
- orientuje się ktoś, jak wygląda cena takiej inwestycji za metr kwadratowy? Podobno nie jest źle, a nową podłogę i tak muszę wylać. Może ktoś zna jakieś firmy w okolicach Poznania?

Za wszelkie informacje z góry dzięki!

#budujzwykopem #dom #ogrzewanie #pytaniedoeksperta #mieszkanie #elektryka #budownictwo
  • 14
@szczupak_krol_wody: w skrócie chcesz grzać prądem i kablami elektrycznymi?

- Proponuję raczej klimę lub podłogówkę wodną, bo taką możesz grzać grzałką lub piecem jak sytuacja na prądzie się zmieni.
- W łazience i sypialni też podłogówka. Grzejnik elektryczny oddzielny na ręczniki to super sprawa
@szczupak_krol_wody: tak, mam na myśli rewolucje w cenach prądu, on ma ciągle drożeć i właśnie na celowniku są odbiorcy grzejący prądem.
Jak zrobisz podłogówkę, to ona wychodzi taniej niż kable el. a możesz przez mały bufor grzać czym chcesz, grzałką, piecem na gaz, pellet, pompą ciepła, mając ogrzewanie wodne masz wybór.
Choć do tak małego domu, klimatyzacja powinna być konkurencyjna. A przynajmniej grzeje i chłodzi.
@Crow7422: No przyznaję, myślałem o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Ale nie są to typowe maty, tylko kable grzewcze(czy jakoś tak), zalane betonem, który kumuluje ciepło na niższej taryfie. Nie zmienia to faktu, że to nadal prąd. Czyli następna lektura dla mnie to podłogowe ogrzewanie wodne? Zbieram właśnie wszelkie informacje zanim zacznę szukać wykonawcy i ogólnie szczegółów.
@szczupak_krol_wody: Jak położysz kable to już zostaniesz uwiązany do tego typu ogrzewania. Każda zmiana cen prądu uderzy Cie bez możliwości prostej zmiany źródła ciepła.
Już lepiej grzać klimatyzatorem, tyle że wtedy tracisz akumulacje.
Najlepiej było by zrobić klasyczną podłogówkę, do tego w zależności od dostępności uderzyć w gaz albo PC.
@szczupak_krol_wody: z panelami jest tak, o ile zamontujesz w tym roku, z produkcji odbierasz 80%. Odbierać możesz przez rok. Niby jak naprodukujesz, to za ogrzewanie zapłacisz tyle co nic.
Ale ja jestem zdania, że będą podnosić wszystkie opłaty poboczne a nie cenę prądu, aby rachunek szedł ostro do góry.
Na panele wydasz tyle co na dobre źródło ciepła do domu.