Wpis z mikrobloga

#obrobkametali #diy #majsterkowanie #chemia #galwanizacja
Elo mordy, mam taki pomysł na pochromowanie pewnego elementu, ale jako że jest on duży (16dm²) a chromowanie wymaga 30-40A/dm² to robi się ogromny prąd. No jest pytanie, jakie napięcie mniej więcej jest potrzebne na zaciskach w czasie chromowania? Bo przy tym elemencie wychodzi prąd ok 500A, i jak by to było stosunkowo niewielkie napięcie do 2-3V to ogarnę sobie zasilanie, ale jak to będzie potrzeba 10V to już muszę myśleć o konkretnym zasilaczu. Lub np spawarkę taką z PRL.
  • 9
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bambus94: Nie wiem jak przy chromowaniu, ale zapewne tak samo jak i przy cynkowaniu. Pracowałem w cynkowni i tam napięcie szło z takich olbrzymich trafo z prostownikami. Napięcie to było 24 V. Jak spadało, bo np jedna z cewek w trafo padła, to prąd spadał i efektywność cynkowania również, i to drastycznie. Tak więc, tego...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bambus94: A co do spawarki, jeśli masz dostęp do "buczka" No to musisz pomyśleć o stosuje prostowniczym. Najlepiej z płyt selenowych. Te będą najwydajniejsze i jednocześnie masz załatwiona sprawę chłodzenia. Były też spawarki prostownikowe, i taką by się najlepiej nadawała, oczywiście z poprawnie działającą regulacją prądu.
  • Odpowiedz
@Tylko_noc: No właśnie są, CrO3 bez problemu dostępny na allegro.
@Wiskoler_double: Selenowy? Może jeszcze cuprytowy? Gdzie takie starocia, mam starą spawarkę bez prostownika ale mam też duże IGBT na 600A abo kilka Tyrystorów na 400.i 800A. Zrobiłbym sterowalny albo pół sterowalny mostek.
@Wiskoler_double: @dlugi_: No właśnie, 24 to sporo mi się wydaje. Chyba że np było kilka wann podłączonych szeregowo. Bo kiedyś był program
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bambus94: Tak, prostowniki były złożone z kilku płytek selenowych. To była firma, może nie wielka, ale miała dwie linie cynkownicze. Na jednej linii robili same wózki z marketów. One przyjeżdżały z Germanii, rozkładano je na części pierwsze, ściągano lakier i szły do cynkowania. Na jednym haku mieściło się trzy lub sześć koszy na raz.
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double: No dobra, ale Selenowy to jest przeżytek, stosowany w czasach gdy półprzewodniki krzemowe jeszcze się nie rozwinęły a lampy już były pase. Teraz przy dużych mocach królują tyrystory, IGBT albo nawet Mosfety i mostki sterowalne. Mniejsze straty na grzanie.
  • Odpowiedz