Wpis z mikrobloga

Ostatnio wspominałem o faraonie Totmesie IV, a dzisiaj opiszę w jaki niezwykły sposób zasiadł na tronie Egiptu.
W czasach kiedy żył Totmes IV, wielki Sfinks w Gizie miał już 1150 lat. Jednak Totmes nie miał objąć tronu Kemet, dlatego spędzał beztrosko czas w Memfis, kilkaset kilometrów na północ od Teb, gdzie przebywał jego ojciec, faraon Amenhotep II, oraz starszy brat i następna tronu.
Tutaj pozwolę sobie przytoczyć tekst ze steli znajdującej pomiędzy łapami Sfinksa: "...pewnego dnia młody królewicz wybrał się na przechadzkę, a około południa zasiadł w cieniu Wielkiego Boga i ogarnął go sen, a marzenie senne nadeszło gdy słońce stało w zenicie. Ujrzał majestat Wielkiego Boga, a ten przemówił doń własnymi ustami. "Popatrz na mnie, spójrz na mnie o mój synu Totmesie - to ja twój ojciec; Harmachis-Chepri-Re-Atum. Dam ci moje królestwo na ziemi na czele żywych, będziesz nosił koronę białą i koronę czerwoną na tronie Geba, dziedzica, a cały kraj jak długi i szeroki będzie należał do ciebie, podobnie jak wszystko co oświeca oko pana wszechświata (...) Popatrz jestem jak człowiek cierpiący, a całe moje ciało legło w ruinie. Piasek pustyni, na którym leżę zbliża się do mnie..."
Tak oto, we śnie, Wielki Sfinks obiecał młodemu Totmesowi iż jeżeli ten rozkaże odkopać go z piasku, to uczyni go w zamian faraonem. Książę spełnił jego prośbę, odkopał go z piasku i wyremontował, a kiedy skończył przybył do niego posłaniec z Teb iż jego starszy brat nie żyje, a on jest kolejną osobą w sukcesji do tronu.
Na pamiątkę tego wszystkiego, Totmes, już jako faraon Totmes IV ustawił między łapami Wielkiego Sfinksa tzw. "Stelę Snu" czyli kamienną tablicę na której opisał powyższą historię i dzięki której my dzisiaj również ją znamy.

Tag do obserwowania ---> #herumerenbast

Mój kanał na YT o Egipcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#egipt #starozytnosc #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #faraon #vgsxzazxdc #kair #giza #mitologiaegipska #sny
HeruMerenbast - Ostatnio wspominałem o faraonie Totmesie IV, a dzisiaj opiszę w jaki ...

źródło: comment_16302574142BOFZ2I61hwmHjlEfujyBJ.jpg

Pobierz
  • 4