Wpis z mikrobloga

@TMBRK: a to nie jest czasem swoboda umów ? Ogólnie nie mam nic przeciwko jeśli mój klient kupi odpowiadająca mi ilość godzin usługi. Natomiast warto zwrócić uwagę ze ewentualny zakaz obowiązuje tylko podczas trwania kontaktu.

Firmy np. IT często to stosują, ale nic nie stoi na drodze jeśli np programista będzie pisać kod dla dwóch firm IT o rożnym profilu.
  • Odpowiedz
@Wychwalany: Raczej dotyczy to poszczególnych sytuacji lub klientów. W takiej umowie z reguły masz wyszczególnione co jest uważane za działalność konkurencyjną. Np.

1. Bez zgody Zleceniodawcy, Zleceniobiorca zobowiązuje się w okresie obowiązywania Umowy, , nie

proponować oraz nie podejmować wobec Klientów, na rzecz których Zleceniobiorca świadczył usługi

na podstawie zamówień, jakichkolwiek usług (bezpośrednio lub na zlecenie innych podmiotów), z
  • Odpowiedz
@Wychwalany :

Za działalność konkurencyjną uważa się:


a) świadczenie lub proponowanie świadczenia jakichkolwiek usług lub pracy, na jakiejkolwiek

podstawie prawnej, w imieniu własnym lub w imieniu innej osoby lub podmiotu, na
  • Odpowiedz
@TMBRK: tak,
nie, uop nic nie mówi o zakazie konkurencji, więc musi być to napisane dodatkowo w umowie, na uop jest jedynie powiedziane że jeżeli jest zakaz konkurencji, to nie może być on bezpłatny po zakończeniu umowy, na b2b takiego ograniczenia nie ma, a sam zakaz konkurencji jest normalny nawet pomiędzy spółkami / dużymi firmami, więc bardziej szeroki zapis o zakazie konkurencji bardziej wskazuje na to iż to nie jest
  • Odpowiedz
@arysto2011: to, że nie można podbierać pracowników z firmy albo jej klientów to jeszcze rozumiem, ale zakaz pracy dla konkurencji, np. przejście z Intela do AMD albo prowadzenie firmy o podobnym profilu jest bezpodstawne, chyba że będą Ci płacić za nic nie robienie.
  • Odpowiedz
W każdej umowie jest zakaz konkurencji w trakcie i jakiś czas po wygaśnięciu umowy (rok, pół roku).


@arysto2011:
1. Nie w każdej.
2. Jeśli za okres po wygaśnięciu nie dostajesz wynagrodzenia to ten zapis nie ma podstawy prawnej. Dotyczy to UoP i B2B.
  • Odpowiedz