Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Czy ktoś wykonywał może obliczenia albo ma jakiś kalkulator, który porównuje dwie opcje zainwestowania pieniedzy (załóżmy 6000 tysięcy zł czyli niewiele poniżej limitu ikze)
1. Inwestycja przez XTB w załóżmy jakiegoś ETF na SP500, czyli 0 prowizji, tylko podatek belki na wyjściu z inwestycji.
2. Inwestycja przez IKZE w tego samego ETF, prowizje na wejściu i wyjściu (jak sie robi zwrot to trzeba najpierw sprzedać posiadane jednostki?), w tych najpopularniejszych to jest chyba 0,29% wiec wychodziłoby 35zł od 6000zł. Zakladam tutaj wczesniejszy zwrot z ikze wiec do tego podatek 17% na wyjściu od całości. Dodatkowo profit od tego 1000zł, który odliczymy od podatku i możemy w tym czasie obracać.
Probowalem cos takiego wyliczyć i wyszlo mi że w przypadku inwestycji w okresie powyzej 3 lat zaczyna bardziej oplacac sie ikze ale wraz ze wzrostem okresu znowu zyskiwac zaczynało xtb(wtf) i bodajże przy 10 latach juz wygrywało. Chyba cos pokreciłem przy wyliczeniach że cos takiego mi wyszło ale nie byłem w stanie znaleźć błędu.
Chciałbym wiedziec czy przy zakladanym okresie inwestycji powiedzmy 5 czy 10 lat bardziej oplaca sie te 6 tysiecy rocznie obracać na xtb bez prowizji czy jednak jest sens pakować się w ikze.
#ikze #xtb #gielda #etf
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@stan-tookie-1: w sumie to dowolny etf, nie ma tutaj znaczenia w co zainwestuje, chodzilo mi bardziej o porownanie zysku po odliczeniu wszystkich podatkow i prowizji dla danego % zwrotu z inwestycji (zapomnialem o tym wspomniec w poscie)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@stan-tookie-1: to mam z tyłu głowy ale nie jestem programista 15k więc póki co nie wrzucałem tego w obliczenia bo do 2 progu troche brakuje a jeśli mialbym przekroczyc to wczesniejsza wyplata. Tylko wlasnie kwestia ustalenia czy w ogole bedzie sie opłacać. Wlasnie robie nowego excela, troche uproszczonego, jak skoncze to wrzucę co mi wyjdzie
Założenia są takie:
IKZE w mBank (chyba najtańszy), prowizja na wejściu i wyjściu 0,29% (minimum 19zł). Inwestujemy 6000zł rocznie + 1000zł uzyskany ze zwrotu inwestujemy przez XTB. Na wyjściu płacimy 17% podatku. Za całość (nierealne bo coś zawsze zostanie na koncie) kupujemy ETF akumulujący (bo takie mnie interesują) i nie sprzedajemy go aż do końca. Jeśli chodzi o XTB to inwestujemy tylko te 6000zł.

Podsumowując: przy takim scenariuszu się to nie opłaca,
BjornIronside - Założenia są takie:
IKZE w mBank (chyba najtańszy), prowizja na wejś...

źródło: comment_1629743117zBeeZ4WCEFsFJ38kXaG0OR.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mambol: właśnie jego wpis mnie zainspirował do takich rozkmin ale nie ma tam takiegi porownania. Opisał tylko jak zoptymalizować wpłaty na ikze. Zacząłem sie zastanawiać czy moze jednak to ikze w moim wypadku nie byłoby bardziej opłacalne ale juz mam odpowiedź że nie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Candy: nie, chodzi mi o scenariusz gdzie robie wcześniejszy zwrot. Po prostu w wielu miejscach piszą żeby wykorzystywać w pierwszej kolejnosci limity na ikze i ike bo to same profity więc chciałem sprawdzić czy naprawde tak jest czy po prostu zapominają dodać że tylko pod warunkiem trzymania tam tych pieniędzy do emerytury. Teraz juz wiem że z perspektywy osoby poniżej 30 roku życia, która w perspektywie 5/10 lat prawdopodobnie będzie potrzebowała
@stan-tookie-1: @Candy: Zrobiłem arkusz, który wylicza opłacalność w przypadku inwestowania w instrumenty, które wypłacają dywidendę (na screenie wyliczenia dla zwrotu z dywidend wynoszącego 5% rocznie), założyłem że dywidendy są w całości reinwestowane (nierealne bo zawsze zostaną grosze).
Wnioski: Przy 5% zwrotu IKE wyprzedza XTB już po trzech latach więc IKE jest opłacalne do kupowania spółek i etf dywidendowych.
Jeśli chodzi o IKZE to wyprzedza XTB dopiero po 8 latach, więc
BjornIronside - @stan-tookie-1: @Candy: Zrobiłem arkusz, który wylicza opłacalność w ...

źródło: comment_1629825680fVBysbUQEvHVYUEtjuCvw1.jpg

Pobierz
I jeszcze dodatkowo jeśli spojrzeć na to jaki % zysku wyjdzie nam łącznie np. po 10 latach:
IKZE: 27,3%
IKE: 30,1%
XTB: 27,5%
Czyli po 10 latach, zakładając 5% zwrot w każdym roku wychodzi nam około 2,5 punkta procentowego zysku więcej na IKE niż XTB.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Chandox: dzięki, przyjrzę sie temu dokładniej jutro, póki co na szybko przejrzalem i widzę że ten kalkulator nie uwzglednia opłat za zakup/sprzedaż więc moze byc przekłamanie, może go jutro nieco przerobię