Wpis z mikrobloga

Szczerze? Nie spodziewałem się takiego odzewu na poprzedni wpis, ponad 1k plusów robi wrażenie. Tym samym otwieram tag #abcdetailingu – nie robię go autorskim, może inni użytkownicy podzielą się kiedyś testem jakiegoś produktu.

Zaczynamy od dbania o wnętrze naszego samochodu – na warsztat bierzemy kokpit i plastikowe elementy tapicerki. Co będzie nam potrzebne:
1. Samochód do czyszczenia
2. Środek typu APC
3. Narzędzie do wypracowania APC – pędzelek lub szczoteczka
4. Mikrofibry
5. Butelka z atomizerem lub pianowniczka
6. Woda w butelce z atomizerem

Czym jest APC (All Purpose Cleaner)? To środek przeznaczony do czyszczenie różnych powierzchni w samochodzie (i nie tylko). Najczęściej występuję w postaci koncentratu. Moc środka dostosowujemy poprzez jego stężenie. Większość produktów tego typu ma zasadowe Ph o wartość 10-12. Jest bezpieczny dla czyszczonych powierzchni, gorzej w przypadku skóry – może wywoływać swędzenie, wysypkę a nawet mini-poparzenie dlatego podczas pracy z APC powinno się używać rękawiczek nitrylowych. Jak działa APC? Rozpuszcza brud, który potem jest zbierany za pomocą mikrofibry. Samo APC możemy ponadto używać do czyszczenia wnętrza samochodu, prania dywaników, skórzanej tapicerki (tu akurat drażliwy temat), jako prewash, do mycia felg, gumowych dywaników, komory silnika czy opon, jako płyn do szyb.

Jak używać APC? Na początku musimy środek rozcieńczyć według zaleceń producenta i przelać do butelki z atomizerem/pianowniczki. Najczęściej to stężenie 1:10-1:20. Co to oznacza? Na 10 porcji wody (najlepiej ciepłej ale nie gorącej) dajemy 1 porcję koncentratu APC. Wyżej napisałem, że APC jest bezpieczne dla plastików. Zgadza się ale tylko pod warunkiem, że wymyjemy je po chwili. Przejdźmy do samego mycia. Środka nie aplikujemy bezpośrednio na plastik! Psikamy nim w pędzel/szczoteczkę po czym okrężnymi ruchami pracujemy na powierzchni. Większość APC będzie się mniej lub więcej pienić. Gdy wypracowaliśmy produkt należy go zebrać fibrą a potem za pomocą drugiej szmatki zwilżonej wodą wypłukać, można dotrzeć drugą stroną fibry do sucha. Nie dotarte APC, pozostawione na dłużej, szczególnie wystawione na działanie słońca, może spowodować odbarwienia plastiku. Czyścimy małymi partiami, element po elemencie, najlepiej od góry do dołu. Proces jest czasochłonny więc wymagana jest cierpliwość. Nie polecam za pomocą APC i pędzelka czyścić szybek/ekranów liczników czy wyświetlaczy. Tu zalecam dedykowane środki do LCD w kombinacji z miękką fibrą. Także piano black nie lubi się z pędzelkami, raczej zaleca się zwilżenie miękkiej mikrofibry przy pomocy APC i delikatne przetarcie.
Co do mikrofibr – tu nie ma dużej filozofii, nie potrzebujemy produktów nie wiadomo jakiej klasy. Ja używam tzw. „wycieruchów” lub jak kto woli „gratisówek” czyli ściereczek, które sprzedawcy chemii dorzucając do produktów za darmo. Fajnie jest mieć przygotowanych minimum 5-6 sztuk. Do wymywania używam najczęściej mikrofibry K2 Moli – są miękkie, puchate i chłoną wodę.

Pędzle i szczoteczki. Najczęściej stosuje się te pierwsze. Nie muszą to być uber-drogie, detailingowe pędzelki. Ważne, żeby miały miękki włos. Mogą to być nawet okrągłe pędzelki ze sklepu budowlanego (cena od 3 zł). Często jedyna różnica to skuwka włosa. W dedykowanych produktach do detailingu jest plastikowa – w tych budowlanych metalowa, więc może rysować plastiki. Jednak wystarczy skuwkę okleić taśma izolacyjną i możemy pracować ze spokojną głową. Do czyszczenia możemy też wykorzystać szczoteczki – najlepiej sprawdzą się te z krótki, dość gęstym i miękkim włosem. W sklepach budowalnych występują jako szczotka do rąk/butów skórzanych.

Butelki i pianowniczki. Jeśli chodzi o butelki mogą to być zraszacze Kwazara, butelki Work stuff z atomizerem Canyon ale także butelka po płynie do szyb. APC można też stosować w pianowniczkach – małych butelkach (najczęściej do 200ml) z triggerem do wytwarzania gęstej i bujnej piany. Najwygodniej wtedy pracuje się w kombo pianowniczka/szczoteczka.
Zapraszam do dyskusji i zadania pytań. Istnieją jeszcze środki typu Interior Cleaner, używa się ich trochę inaczej ale o tym może kiedy indziej. W następnym wpisie poruszymy temat zabezpieczenia/odżywienia/przyciemnienia kokpitu przy pomocy dressingów.

Na filmie najpierw aplikuje ADBL APC w stężeniu 1:20 a na pomarańczową fibrę woda z kranu.

#detailing #cardetailing #autokosmetyka #samochody #motoryzacja
vlodek2532 - Szczerze? Nie spodziewałem się takiego odzewu na poprzedni wpis, ponad 1...
  • 117
  • 0
@lesnypatataj sierść? Odkurzasz dokładnie siedzenie, potem szczotkujesz raz przy razie dokładnie i z wyczuciem i ponownie odkurzasz. Przed praniem na mokro sierść trzeba dokładnie usunąć bo to zabójca odkurzaczy jest.
@vlodek2532: swego czasu jak czyściłem samochody, a było ich przynajmniej kilkanaście używałem apc od rr custom, jedyny raz przy moim doświadczeniu wszedł w dziwną reakcję z plastikiem starego citroena c3, jednak po pewnym czasie wszystko wróciło do normy, takie białe ślady nigdy mi się nie przytrafiły. A co do samego środka apc moim zdaniem całkiem nieźle sobie radzi, oczywiście w tych pieniądzach.
@b_realm8: no kompresor jest bardzo potrzebny w sumie, żeby wydmuchać apc z kratek nawiewu, przycisków na desce czy też klamek i włączników elektrycznych szyb. Ze swojego doświadczenia jeszcze mogę doradzić, żeby nigdy nie nawilżać za mocno szyby zegarów, bardzo łatwo może wpłynąć za nią środek, który bardzo źle wpływa na późniejszą estetykę, lepiej przetrzeć tylko nawilżoną mikrofibrą.
  • 0
@b_realm8 można, mi się nie chce rozstawiać kompresora do kokpitu. A powietrze z puszki jest całkowicie nieekonomiczne.

Kombinowałem jakiś mały kompresor pod zapalniczkę i podłączyć pod niego plastikowa końcówkę do wydmuchiwania ale gdzieś mi pomysł usiadł. Nawet chciałem przerobić w ten sposób kompresor od lodówki i zapakować go w jakieś zgrabne pudełko.
  • 0
@chiaves RRC to loteria bo co wypust mają inny skład, zmieniają go i nie informują o tym. Na początku podobno nie było z nimi problemu dopiero potem zaczęli mocno kombinować.
@smallboobslover mam na leasingu konsumenckim. Kupowanie nowych samochodów mija sie z celem biorac pod uwage czynniki jak serwis, ubezpieczenie, utrata wartosci.
Dostalem fajne warunki wiec go wzialem.
Miesiecznie place £500. Wplata wlasna to bylo 15% wartosci auta. Umowa 3lata. Mozliwosc wykupu nankoniec umowy.
@vlodek2532: to zainwestuj w jakiś wygodny długi przewód do kompresora, który może stać w rogu garażu. a narzędzie naprawdę ułatwia robotę, szczególnie przy odkurzaniu, jeszcze można założyć tornado. Nie wyobrażam sobie sprzątania bez kompresora
  • 0
@chiaves w moim przypadku musiałbym mieć z tego miejsca gdzie myje samochody do garażu jakieś 30m przewodu. Jak robię większe czyszczenie to wystawiam go. Z garażem mam ten problem ze jest wąski i jak otworze drzwi to już nie ma przejścia. W długich coupe czasem nawet nie mam możliwości otworzyć drzwi bo jest za wąsko.
@vlodek2532: Można tym APC czyścić obicie samochodu, w sensie nie fotele a podłogę pod wycieraczkami? nazbierało mi się tam syfu i chciałbym to raz a porządnie ogarnąć. Jeżeli tak to jaki sposób na to najlepszy by nie bawić się w małe pędzelki i stracić kilka godzin na podłodze po stronie kierowcy?
@majkel93: najlepiej jest to porządnie odkurzyć, za pomocą szczotki drucianej jesteś w stanie wyciągnąć dużo piachu na zewnątrz, co pozwoli łatwiej odkurzyć podłogę. Jak z będziesz tarł z wyczuciem, to nie powinno się nic stać i nie wydrzesz dziury w tapicerce. Lepiej takie coś wyczyścić po prostu piorąc, jakiś środek na mokro który wyciągnie brud do góry i później odciągnąć odkurzaczem piorącym. Jeśli nie masz takich możliwości możesz spróbować jak samochód
  • 1
@majkel93 można ale jak kolega wyżej powiedział lepiej zrobić pranie ekstrakcyjne.

Półbogiem sytuacji jesteś jeśli masz odkurzacz do odkurzania na mokro. Zaplikujesz delikatnie APC, pracujesz szczotka i potem opryskujesz minimalnie woda i ściągasz odkurzaczem. Taka ekstrakcja na biedno. Najważniejsze będzie porządne odkurzenie przed praniem. Polecam szczotki miedziane do wyczesywania piachu z wykładziny.
@vlodek2532: Od siebie mogę polecić coś takiego - ADBL Interior Cleaner. Można powiedzieć, że OP przedstawił profesjonalne rozwiązanie, czyli samemu się rozpuszcza APC i przygotowuje środek czyszczący - jest to wydajne, ale trzeba robić z głową, bo za dużo APC może zniszczyć powierzchnię - a ten produkt, który wstawiłem, to jest już gotowe, rozpuszczone APC, w bardzo łagodnej, ale skutecznej proporcji. Innymi słowy, jak ktoś jest laikiem, to tu ma gotowy
gry-sa-sztuka - @vlodek2532: Od siebie mogę polecić coś takiego - ADBL Interior Clean...

źródło: comment_1629389635GAbDtKWQVbNqUZ0W37GrxV.jpg

Pobierz
  • 0
@gry-sa-sztuka pisałem o tym w ostatnim akapicie. Interior cleanery to trochę inna bajka chociaż cel ten sam. Z ADBL sam korzystałem - wolę SG czy nawet kokpit mat bo zostawia coś po sobie. O interior wow będzie jutro w kolejnym wpisie.