Wpis z mikrobloga

Szczerze? Nie spodziewałem się takiego odzewu na poprzedni wpis, ponad 1k plusów robi wrażenie. Tym samym otwieram tag #abcdetailingu – nie robię go autorskim, może inni użytkownicy podzielą się kiedyś testem jakiegoś produktu.

Zaczynamy od dbania o wnętrze naszego samochodu – na warsztat bierzemy kokpit i plastikowe elementy tapicerki. Co będzie nam potrzebne:
1. Samochód do czyszczenia
2. Środek typu APC
3. Narzędzie do wypracowania APC – pędzelek lub szczoteczka
4. Mikrofibry
5. Butelka z atomizerem lub pianowniczka
6. Woda w butelce z atomizerem

Czym jest APC (All Purpose Cleaner)? To środek przeznaczony do czyszczenie różnych powierzchni w samochodzie (i nie tylko). Najczęściej występuję w postaci koncentratu. Moc środka dostosowujemy poprzez jego stężenie. Większość produktów tego typu ma zasadowe Ph o wartość 10-12. Jest bezpieczny dla czyszczonych powierzchni, gorzej w przypadku skóry – może wywoływać swędzenie, wysypkę a nawet mini-poparzenie dlatego podczas pracy z APC powinno się używać rękawiczek nitrylowych. Jak działa APC? Rozpuszcza brud, który potem jest zbierany za pomocą mikrofibry. Samo APC możemy ponadto używać do czyszczenia wnętrza samochodu, prania dywaników, skórzanej tapicerki (tu akurat drażliwy temat), jako prewash, do mycia felg, gumowych dywaników, komory silnika czy opon, jako płyn do szyb.

Jak używać APC? Na początku musimy środek rozcieńczyć według zaleceń producenta i przelać do butelki z atomizerem/pianowniczki. Najczęściej to stężenie 1:10-1:20. Co to oznacza? Na 10 porcji wody (najlepiej ciepłej ale nie gorącej) dajemy 1 porcję koncentratu APC. Wyżej napisałem, że APC jest bezpieczne dla plastików. Zgadza się ale tylko pod warunkiem, że wymyjemy je po chwili. Przejdźmy do samego mycia. Środka nie aplikujemy bezpośrednio na plastik! Psikamy nim w pędzel/szczoteczkę po czym okrężnymi ruchami pracujemy na powierzchni. Większość APC będzie się mniej lub więcej pienić. Gdy wypracowaliśmy produkt należy go zebrać fibrą a potem za pomocą drugiej szmatki zwilżonej wodą wypłukać, można dotrzeć drugą stroną fibry do sucha. Nie dotarte APC, pozostawione na dłużej, szczególnie wystawione na działanie słońca, może spowodować odbarwienia plastiku. Czyścimy małymi partiami, element po elemencie, najlepiej od góry do dołu. Proces jest czasochłonny więc wymagana jest cierpliwość. Nie polecam za pomocą APC i pędzelka czyścić szybek/ekranów liczników czy wyświetlaczy. Tu zalecam dedykowane środki do LCD w kombinacji z miękką fibrą. Także piano black nie lubi się z pędzelkami, raczej zaleca się zwilżenie miękkiej mikrofibry przy pomocy APC i delikatne przetarcie.
Co do mikrofibr – tu nie ma dużej filozofii, nie potrzebujemy produktów nie wiadomo jakiej klasy. Ja używam tzw. „wycieruchów” lub jak kto woli „gratisówek” czyli ściereczek, które sprzedawcy chemii dorzucając do produktów za darmo. Fajnie jest mieć przygotowanych minimum 5-6 sztuk. Do wymywania używam najczęściej mikrofibry K2 Moli – są miękkie, puchate i chłoną wodę.

Pędzle i szczoteczki. Najczęściej stosuje się te pierwsze. Nie muszą to być uber-drogie, detailingowe pędzelki. Ważne, żeby miały miękki włos. Mogą to być nawet okrągłe pędzelki ze sklepu budowlanego (cena od 3 zł). Często jedyna różnica to skuwka włosa. W dedykowanych produktach do detailingu jest plastikowa – w tych budowlanych metalowa, więc może rysować plastiki. Jednak wystarczy skuwkę okleić taśma izolacyjną i możemy pracować ze spokojną głową. Do czyszczenia możemy też wykorzystać szczoteczki – najlepiej sprawdzą się te z krótki, dość gęstym i miękkim włosem. W sklepach budowalnych występują jako szczotka do rąk/butów skórzanych.

Butelki i pianowniczki. Jeśli chodzi o butelki mogą to być zraszacze Kwazara, butelki Work stuff z atomizerem Canyon ale także butelka po płynie do szyb. APC można też stosować w pianowniczkach – małych butelkach (najczęściej do 200ml) z triggerem do wytwarzania gęstej i bujnej piany. Najwygodniej wtedy pracuje się w kombo pianowniczka/szczoteczka.
Zapraszam do dyskusji i zadania pytań. Istnieją jeszcze środki typu Interior Cleaner, używa się ich trochę inaczej ale o tym może kiedy indziej. W następnym wpisie poruszymy temat zabezpieczenia/odżywienia/przyciemnienia kokpitu przy pomocy dressingów.

Na filmie najpierw aplikuje ADBL APC w stężeniu 1:20 a na pomarańczową fibrę woda z kranu.

#detailing #cardetailing #autokosmetyka #samochody #motoryzacja
vlodek2532 - Szczerze? Nie spodziewałem się takiego odzewu na poprzedni wpis, ponad 1...
  • 117
Jakie konkretnie produkty typu APC mogę polecić na bazie swoich doświadczeń?

1. Koch Green Star aka GS – opus magnum taniego detailingu, w stężeniu 1:20 jest w stanie poradzić sobie z względnie mocno zaszczurzonymi samochodami. Jeśli nie da razy to można sprawdzić jak poradzi sobie w proporcji 1:10. Cena około 25 zł za litr.
2. ExceDe Bulldozer APC – mocny i przyzwoicie pieniący się środek. Cena około 30 zł za litr.
3.
vlodek2532 - Jakie konkretnie produkty typu APC mogę polecić na bazie swoich doświadc...

źródło: comment_1629313788UOZ2V5jnCMJS0DVsXVEGoo.jpg

Pobierz