Wpis z mikrobloga

@Icyto: nie boli Cię wydanie 30 zł za kupno i 30 za sprzedaż ? Nie będziesz dopłacał co miesiąc dwa pieniędzy tam i znowu płacił prowizji tym złodzieja?

Rozważ Degiro, XTB, Interactive Brokers
@Icyto Bardzo możliwe, że ten ETF jest notowany w Londynie w funtach. W takim wypadku albo przewalutujesz z PLN na GBP po kursie mbankowym, który jest trochę gorszy, albo zrobisz przewalutowanie na Revolucie i zapłacisz za przelew Swift.

Można też przewalutować PLN Revolutem na GBP i potem wykorzystać PayPal, aby uniknąć opłaty za przelew Swift, ale nie testowałem tej opcji.

Jeśli ten ETF jest notowany w EUR (a na bank jest w
@Icyto no i jak zamierzasz trzymać długo, to zastanów się czy nie fajnie byłoby to trzymać na IKE. Zawsze sobie możesz wypłacić przed emerytura i wyjdzie na to samo.
@samuray: Przy inwestycjach rzędu 10k, to raczej dość niewiele. Zwłaszcza, że planuję je trzymać co najmniej kilka lat, więc dla zysku rzędu kilku tysięcy złotych, te 30 zł raczej niewiele. Dodatkowo z tego co wiem, to mBank sam mi wysyła PITy do urzędu skarbowego, a jeśli kupowałbym na zagranicznych platformach, to musiałbym sam wypełniać PITy odnośnie zysków ze sprzedaży, dywidend itp. a średnio mi się chce tego uczyć jak to robić
@Icyto: Okej, myślałem że chciałeś cały portfel trzymać w jednym ETFie, zwłaszcza że ten który podałem nie ma dużych opłat biorąc pod uwagę zakres ekspozycji. Co do przewalutowań pozostałbym przy pozostawieniu tego bankowi, bo akurat te mBankowe spready nie są jakieś tragiczne (nawet zaryzykowałbym że "uprzejme") a próbując bawić się z Revolutem i tak szybko wpadniesz w pułapkę albo dodatkowych prowizji albo posiadania konta metal.
@Icyto ja kupowalem, w mbanku trzeba uwazac na sprzedaz po kazdej cenie, w xtb ta cena byla rynkowa, w mbanku jak sprzedasz po kazdej cenie to duzo stracisz, a jak wpiszesz wlasna pobrana z kursow z neta to rowniez od razu jest sprzedane, plus nie ma dostepu do kursow na etf. Generalnie dziwna platforma, korzystalbym w przypadku kont ike/ikze w innym przypadku wybralbym np xtb .
@Icyto Im wcześniej tym lepiej wrzucać tam regularnie i kupować jakiś ETF. Istnieje spora szansa, że po 20-30 latach będzie tam naprawdę sporo kasy. Sam tak sobie i żałuję że nie zacząłem 10 lat wcześniej.

Zgadza się, mbank na nie najgorzej, więc możesz się nie bawić i zrobić transakcję z ich przewalutowaniem. Sam na początku kombinowałem z Revolutem jak coś chciałem z usd kupić, ale sobie dałem spokój.