Wpis z mikrobloga

Jak działa II próg podatkowy w praktyce?
Założomy że wynosi on 80k, a ja zarabiam 10k brutto miesięcznie.
Przez pierwsze 8 miesięcy wypłata będzie okrojona o 17%, a cztery ostanie już o 32%?
Czy jest rozłożone w perspektywie roku?

#podatki
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@devel9k: Jak wiesz, że na pewno przekroczysz drugi próg (czyli zarobki powyżej 6117,01 zł netto) to zgłaszasz w kadrach, że chcesz, żeby ci od razu wyższą zaliczkę pobierali co miesiąc by nie było niższych pensji pod koniec roku.

Chociaż jak kadry wiedzą, że masz taką pensję na start to same będą od razu więcej odliczać zamiast robić jak na obrazku:
T.....n - @devel9k: Jak wiesz, że na pewno przekroczysz drugi próg (czyli zarobki pow...

źródło: comment_1628926981p3wyyBsHsnZae1CJjiMaw7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@devel9k: od przyszłego roku przy tej kwocie wypłaty będą wyglądać tak, że do marca włącznie bedziesz płacił 9% podatku (nazwanego składką zdrowotną), później przez 9 miesięcy 26% (17+9).
  • Odpowiedz
@devel9k: @barman84: Panowie czegos nie ogarniam w tych waszych wywodach.

32% placi sie od NADWYZKI powyzej progu a nie od calosci (albo ja cos pomerdalem)

Czyli jesli prog jest 80k a zarobiles 100 to od 80k placisz 17% a od 20k 32% - tak zawsze to widzialem,

Ale niech mnie ktos poprawi jesli sie myle.
  • Odpowiedz
Zatem 80k/10 = 8, czyli tyle wypłat mieści się w I progu. Pozostałe wchodzą w drugi.


@barman84: Chyba wiem o co Ci chodzi.

Zmienmy dane zeby sie latwiej liczylo. Zarobek 12k/mc prog 120k, Zarobisz
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@barman84: Nie 8 a 10 wypłat, bo się jeszcze składki odlicza przed podatkiem.

@gorzki99: Próg skali (85.528 zł) dotyczy podstawy obliczenia podatku, a nie przychodu lub dochodu. Trzeba zatem uwzględnić składki ZUS i koszty uzyskania przychodu (250 zł), które od przychodu etatowca się odlicza. Przy etacie na drugi próg skali wpadamy przy zarobkach w wysokości 8.549,00 zł brutto, tj. 6.117,01 zł netto.

8.549 zł brutto - 834,38 (emerytalne)
  • Odpowiedz
@Tytanowy_Lucjan: oczywiście, że jest tak jak mówisz. Kwoty którymi operuje, to kwoty z założenia (zaokrąglenia) z pierwszego postu :)
Sam też nie wspomniałeś o kwocie obniżającej podatek (tj. kwocie wolnej od podatku), oraz fakcie, że KUP zależne są od miejsca pracy oraz liczby umów.
  • Odpowiedz
@Tytanowy_Lucjan: @kozabonzo: Panowie ale nie skupiajmy sie na konkretnych liczbach. To nieistotne dla zasady dzialania.

@barman84 twierdzi (i napisal program) ze podwyzszony podatek zaczyna sie pobierac po przekroczeniu. No nie wydaje mi sie. Ja twierdze ze w momencie jak mamy wyplate ktora przekracza prog ( @kozabonzo racja ze pierwszy a nie drugi :P) to jest to uwzgledniane juz od stycznia a nie po przekroczeniu.

Jak napisalem
  • Odpowiedz
@gorzki99: nie, wyzszy podatek wskakuje w momencie jak przekroczysz próg i tyle. Nie pobierają Ci od stycznia zaliczki na poczet wyższego podatku pod koniec roku, bo zawsze istnieje szansa, że się zwolnisz i tego progu nie przekroczysz w danym roku bo np zaczniesz neetować.
Mówię to ze swojego przykładu, gdzie zarabiam 11k brutto i do bodajże wrzesnia mam wyzszą pensję a później niższą, tez dlatego, że sa u mnie płatne
  • Odpowiedz
@kozabonzo: @gorzki99:
Dokładnie, skąd księgowa w lutym ma wiedzieć, czy będziesz pracował do końca roku, a może zwolnisz się w marcu.
Stąd też zaliczka jest płacona na podstawie sumy już faktycznie zapłaconych kwot.
  • Odpowiedz
Dokładnie, skąd księgowa w lutym ma wiedzieć, czy będziesz pracował do końca roku, a może zwolnisz się w marcu.

Stąd też zaliczka jest płacona na podstawie sumy już faktycznie zapłaconych kwot.


@barman84: @Neanara: @kozabonzo: No i po to jest rozliczenie roczne. Tam jest albo zwrot albo doplata.

No ale dzieki za merytoryczna wymiane argumentow-lubie sie dowiadywac nowych rzeczy :)
  • Odpowiedz