Wpis z mikrobloga

Nowy taryfikator mandatów od grudnia 2021

Niemiec przekraczając prędkość o 31km/h w zabudowanym zapłaci mandat wysokości 160€, dostanie 2 punkty karne(na 8 możliwych) i zakaz prowadzenia przez 1 miesiąc.
Poza zabudowanym przekraczając o 31km/h dostanie odpowiednio mandat 120€ 1 punkt karny i miesięczny zakaz.
Zarabiając najniższą krajową w najmniej korzystnej klasie podatkowej - 973€ netto - zapłaci odpowiednio mandat wysokości 16.4% swojej pensji za przekroczenie w zabudowanym i 12.3% za przekroczenie poza zabudowanym.

Po zmianie taryfikatora w grudniu p0lak na najniższej krajowej za przekroczenie prędkości 31km/h zapłaci 72.8% swojej pensji a od stycznia 2022 63.7% swojej pensji (od stycznia wzrasta minimalna)
I to zakładając najniższy mandat 1500zł

Najwyższym za to wykroczenie będzie 5000zł czyli 212% pensji od stycznia 2022 roku


Dane z Niemiec: mandaty, płaca minimalna, kalkulator brutto-netto
volion - Nowy taryfikator mandatów od grudnia 2021

Niemiec przekraczając prędkość ...

źródło: comment_1628571707MFKGiisXsTMQgInEK0vAgj.jpg

Pobierz
  • 517
  • Odpowiedz
Od zrobienia PJ w 1998 roku dostałem może 2 mandaty za prędkość. Więc problem wysokości mandatów jest nieistotny dla mnie.
  • Odpowiedz
@volion: Ale przekraczając od 31 polakowi nie zabiorą prawka. Wierz mi, że dla całej masy ludzi taka opcja się podoba :) Ileż to było "moze być wyższy mandat, tylko punktów mniej proszę!"
  • Odpowiedz
@bn1776: Ja się zgadzam z tym że część znaków drogowych jest do wymiany albo do likwidacji.

dobre argumenty, ale nie realne, zasada ograniczonego zaufania mówi, że mam prawo oczekiwać, że inni użytkownicy drogi zachowują się zgodnie z przepisami, jeśli mam w zabudowanym jechać 30 i rozglądać się czy w promieniu 200 metrów nie wybiega pies, albo w lesie za drzewem nie stoi sarna to po kilkunastu km drogi będę tak zmęczony i rozproszony, że będę jeszcze niebezpieczniejszym kierowcą niż ten który zapierdziela 90.

Rozumiem sens jazdy płynnej z zachowaniem odstępów i sam staram się jak najwięcej tak jeździć, jednak bez przesadzania w drugą stronę i jeżdżenia jak starszy pan w niedzielę do kościoła.


pies czy sarna to nie są uczestnicy ruchu drogowego a nawet jeśli chwilowo są to nie możesz oczekiwać że będą się zachowywać w zgodzie z przepisami. Tak samo małe dzieci. Ty masz jechać tak żeby w razie zagrożenia móc sprawnie zareagować bez zabijania siebie i innych. To nie jest nic nierealnego, branie pod uwagę że w terenie zabudowanym wyskoczy ci pod koła pies a w lesie sarna, to są rzeczy które się często zdarzają. I oczywiście prędkość zależy od umiejętności kierowcy, ja jadąc przez zabudowany 50km/h nie miałam do tej pory sytuacji kiedy bym nie dała rady sprawnie zareagować na nagłą sytuację. Nie musiałam też gwałtownie hamować od 50 do 0, bo jadąc 50 widząc na drodze przeszkodę można zwolnić nieco spokojniej. Ale ja też widząc dziecko czy psa na poboczu ściągam nogę z gazu, nie umrę jak mi obroty na chwile spadną i zwolnię
  • Odpowiedz
@kapazgon dokladnie. A przy przekroczeniu o wiecej niz 30km/h ( po korekcie) wychodzisz poza taryfikator i sąd ustala karę.
Nigdzie mi sie lepiej nie jeździ. Tym bardziej że tu zdawałem prawko :)
  • Odpowiedz
Mnie w tym wszystkim najbardziej szokuje ta płaca minimalna w Niemczech xD 973euro netto? To już łatwiej przeżyć u nas za minimalną.
  • Odpowiedz
@volion: I bardzo dobrze. w Niemczech jeżdżą miliard razy lepiej, bardziej uważnie, przepuszczają pieszych, potrafią dostosować jazdę do znaków. Więc karanie nie musi być mocne, bo zwykle wynika z powodu nieuwagi. U nas natomiast każdy debil uważa, że wie lepiej, prowadzi mądrze, a wszystko co złe to ograniczenia w złych miejscach, i znaki postawione żeby mu przeszkadzać. Niestety ale motłochem w Polsce da się tylko rządzić batami.
  • Odpowiedz
@Ligniperdus: Jakie powielamy błędy?
Widziałeś standardy, które weszły w życie przy budowaniu dróg autostradowych, ekspresowych i krajowych na przestrzeni ostatnich 10 lat?

Ja Ci tłumaczę, że Twój przykład nie jest przykładem błędnej infrastruktury a błędnego założenia, że ludzie potrafią jeździć zgodnie z przepisami.
Infrastrukturalnie masz przejście dla pieszych (gdzie póki co z tego co widzę to jest strefa przemysłowa) na skrzyżowaniu z ograniczeniem do 70km/h jakich pełno w całej Europie. Czego tam brakuje?
Zdjęcie satelitarne z 2021 pokazuje po lewej stronie drogi
  • Odpowiedz
@volion: ale kisnę ze wszystkich januszy co zaczynają #!$%@?ć tutaj o tym, że przed podniesieniem mandatów trzeba zająć się wolnymi sądami i wszystkim innym XD
Jak byś jeździł jak człowiek to byś sędziego na oczy nie widział husarzu wolnościowcu XD
  • Odpowiedz
w tym wątku nastąpiło masowe zesranie o kary za przekroczenie prędkości o 30 (!) km/h xD i wy śmiecie mówić że to rowerzyści notorycznie nie przestrzegają przepisów? xD
  • Odpowiedz