Wpis z mikrobloga

Obecnie WIBOR 3m wynosi 0.22%. Wiadomo że Glapa prędzej czy później #!$%@? w cymbał i stopy wzrosną. Staram się więc trochę dokształcić w temacie zanim skontaktuje się z radcą finansowym, i miałbym 2 pytanka do może bardziej obeznanych:

1. Wzrost wiboru z 0.22 do 4%, przy 2% marży dawałby wzrost raty średnio o 60%, dobrze liczę? Czyli np z 1500zl do 2400.

2. Są jakieś źródła, oprócz tych historycznych np., Pozwalające mniej więcej obliczyć do jakich poziomów może wzrosnąć wibor w okresie najbliższych kilku lat? We wszelkich źródłach mowa o 1%, ciekawi mnie lecz czy prawdopodobna jest sytuacja 5 i więcej.

#kredythipoteczny #nieruchomosci #mieszkanie #kredyt
  • 11
@Marcin3005: jeżeli masz komentować to logicznie a nie jak ktoś z tagów o patostrimach. Napisałem że dopiero się o tym uczę i mogę się gdzieś mylić. Napisz gdzie się pomyliłem według ciebie i dlaczego, to będę wdzięczny :P
@Zoriuszka: zmiany na swiecie ktore obserwujemy maja wymiar historyczny i epokowy; powinieneś więc rzucić okiem na historyczny wykres WIBOR a nie tylko sugerować się stopami w ostatnich latach wielkiego dobrobytu. Tu wykres:

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/KNF_ryzyko_stopy_procentowej_20-03-2015_40899.pdf

WIBOR3m 23 lata temu wynosił około 25% (!!!) więc przy tak wielkich wydarzeniach gospodarczych na świecie które dzieją się teraz, nie ma powodów dla których można ten fakt pominąć. Trzeba brać pod uwagę nawet takie wartości. Sadze nawet,
1. Wzrost wiboru z 0.22 do 4%, przy 2% marży dawałby wzrost raty średnio o 60%, dobrze liczę? Czyli np z 1500zl do 2400.


@Zoriuszka: masz kalkulatory, bo to zależy od kilku innych danych, ale poniżej masz tabelę z symulacją zmiany rat która jest uśrednieniem

2. Są jakieś źródła, oprócz tych historycznych np., Pozwalające mniej więcej obliczyć do jakich poziomów może wzrosnąć wibor w okresie najbliższych kilku lat? We wszelkich źródłach
Pobierz
źródło: comment_1628358987v1iI9DMcm4uSQ9fWJiWtlr.jpg