Wpis z mikrobloga

@jestemmimas: 16GB ramu zawsze jest mile widziane. W samym CPU nie ma za bardzo różnicy. Jeśli chodzi o dysk, to zależy od Ciebie. Ja na przykład na kompie do pracy (tez macbook), wystarczyło by mi nawet i 256GB, więc to już zależy od Ciebie.
@jestemmimas: Jednemu bardziej pasuje to drugiemu to. Ja bym wziął większy dysk, bo nie lubię podpinać dodatkowych i wolę mieć wszystko przy sobie. BTW czy 7 rdzeni nie występuje czasem jedynie w wersji 8/256?
@sm_m: @Awsed: Nie wiem czy dobrze wyczytaliście, obie wersje są 16 gb ramu, różnica jest jedynie w miejscu na SSD. A 7 rdzeni niestety też w wersji 16/256, dopiero w 16/512 jest 8 (o ile to jakakolwiek różnica)
@Awsed: @jestemmimas: Ja mam wersję 8/512 i zupełnie nie odczuwam braku tego ramu. A często obrabiam na nim zdjęcia, trochę animacji/montażu i od czasu jak Blender jest natywny na m1 to i proste 3d. W gry nie gram wcale, pewnie tam różnica by była.
@jestemmimas @Awsed: Ja bym oczywiście wolał mieć 16, ale w czasie jak go kupowałem to stwierdziłem, że nie różnica nie jest warta dopłaty. Ja nie programuję więc nie powiem jak to wygląda. A i nie używam wcale nie natywnych programów. Oczywiście bierz 16, chciałem tylko napisać, że 8 to wcale nie tak mało jak się przesiadającym z PC wydaje (:
ale prawda jest taka że RAM to RAM


@Awsed: Niby tak a jednak nie bo tutaj działa inaczej niż "klasyczny" RAM. Jednolita pamięć "unified memory" w M1 jest troszkę inna - masz SoC który upraszczając współdzieli pamięć nie potrzebujesz kopiować miedzy pamięcią hosta a GPU. Takie Affinity działa doskonale na M1 ponieważ robi warstawę pixeli na GPU, wektory i tekst na CPU - a pamięć dla podzespołów jest pod jednym adresem.
@devones: No to tak jak pisałem, głównie do multimediów i programowania w nodejs. Generalnie myślałem nad Pro, ale stwierdziłem że nie widzi mi się dopłacać ponad 1k dla chłodzenia i touchbara. Aktualnie w tej niezłej ofercie jest 16/256 za 4999 i chyba na niego się skuszę. Zastanawiałem się tylko czy jest sens dopłacać do 5999 dla 8 rdzeniowego procesora graficznego, ale to chyba nie ma sensu. Grać na nim nie będę,
dla chłodzenia i touchbara


@jestemmimas: Brak chłodzenia może być zaletą (brak zbędnych części ruchomych) a touchbar używam ale jest bezużyteczny. Air jest przy normalnej pracy chłodny ale problem temperatur i throttlingu jest - dopiero przy długotrwałym dużym obciążeniu (np. długie renderowanie materiałów 4k). Jeżeli takich rzeczy nie robisz to idź w Air. Ogólnie więcej RAM'u nie daje jakiegoś mocnego boosta GPU.

Zastanawiałem się tylko czy jest sens dopłacać do 5999 dla
@devones W tym co mówisz jest jeszcze jedna ważna rzecz, generalnie chciałbym też lapka w podróże, na przykład do samolotu. Ogólnie to na początku myślałem o ipadzie air, ale mam już trochę wysłużonego laptopa i stwierdziłem że sensowniej będzie po prostu pojsc w te stronę. Wiadomo najlepiej mieć obie rzeczy, ale aktualnie nie mam tyle wolnych środków zeby naraz brać oba sprzęty :D

A jeszcze ma pytanie co do tej Rosetty 2,