Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Wracam do tematu podwójnego (potrójnego) zastosowania Raspberry Pi. Chcę na jednym urządzeniu uzyskać 3 funkcjonalności:
-Home Assistant
-NAS (SMB+WebDAV+DLNA)
-Klient torrent

Wstępny plan był taki, żeby zainstalować Open Media Vault i na nim Home Assistant, ale wyczytałem, że po instalacji z Dockera nie ma opcji Supervisora? To czyni go imo bezużytecznym. ()

Teraz czytałem o montowaniu dysku w HA za pomocą wtyczki, ale to nie wyczerpuje tematu, bo to samo SMB... to mnie nie urządza, chcę mieć dostęp z każdego urządzenia spoza sieci lokalnej.

Trzecia opcja, która rzuciła mi się w oczy pośród postów to po prostu instalacja Raspbiana Lite i na nim instalacja HA, a do tego jakieś share'owanie dysku.

Ktoś mnie nakieruje lub podrzuci dobry pomysł?

#raspberrypi #homeassistant #raspbian #nas #informatyka
  • 19
  • Odpowiedz
Wstępny plan był taki, żeby zainstalować Open Media Vault i na nim Home Assistant, ale wyczytałem, że po instalacji z Dockera nie ma opcji Supervisora? To czyni go imo bezużytecznym. ()


@futroznorek: Jak u siebie mam w dockerze z supervisorrm, nie przypominam sobie żeby był z tym jakiś problem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Utylizacja: no dobra, a co z udostępnieniem dysku?

@Benzen: masz jakiś sprawdzony tutorial? Ten, na który ja trafiłem ma w komentarzach właśnie żale, że nie ma supervisora, więc jest "kinda useless lol"
  • Odpowiedz
@radziuxd: Możesz postawić obok np. NextClouda, to się nie wyklucza wzajemnie. Tylko musisz mieć publiczne IP albo VPN z IP zewnętrznym.

Ten link pierwszy co wstawiłem to jest właśnie sprawdzony tutorial do HA z supervisorem w Dockerze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Utylizacja: Publiczne to wiadomka, ja mam już NASa, ale mało wydolny, chciałem zrobić po swojemu coś wydajniejszego, żeby nie wydawać ponad 2k na Synology. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pytanko o tutorial było do @Benzen, ale i tak dzięki ( ͡ ͜ʖ ͡)
Pytanie z innej beczki, bo nie wiem czy dobrze rozumiem - mogę zostawić OMV, który już mam zainstalowany i
  • Odpowiedz
@radziuxd: Tak, możesz obok robić co tylko chcesz. Dlatego, że masz swój system, to ta instalacja nie jest oficjalnie wspierana i trzeba jakieś skrypty z forum pobierać.
Ten skrypt działa mniej więcej tak: instaluje usługi do systemd uruchamiające supervisora przy starcie, potem supervisor uruchamia z 6 innych kontenerów w Dockerze. W jednym z nich jest właściwy serwer Home Assistant, a w innych jakieś głupoty typu audio, mdns itd. Tak samo to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Utylizacja: Widzę, że masz to dobrze ogarnięte. Jak w końcu będę miał czas porządnie się za to wziąć to w razie problemów uderzę do Ciebie.
  • Odpowiedz
@Utylizacja: Zrobiłem to wg https://community.home-assistant.io/t/installing-home-assistant-supervised-on-raspberry-pi-os, bo ten podany przez Ciebie link był pod 64 bit, a ja uznałem (nie wiem czy słusznie), że nie chcę już przeinstalowywać OMV i robię na tym co mam.
Koniec końców niby wszystko działa, zaglądałem do Dockera i wszystko wygląda tak jak wspominałeś, ale HA pokazuje mi nieobsługiwane środowisko, nie wiem czym to grozi, ale na razie nic się nie wysypało przy dodawaniu urządzeń.
radziuxd - @Utylizacja: Zrobiłem to wg https://community.home-assistant.io/t/installi...

źródło: comment_16277270949DP1Y7u2YR8fGxY4sE2r5N.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@radziuxd: na Rpi z samym HA szybko zacznie ci brakować zasobów, a co dopiero z innymi usługami. IMHO jak chcesz coś takiego robić to powinnes pomyśleć o zakupie jakieś starego serwera
  • Odpowiedz
nieobsługiwane środowisko


@radziuxd: Tak ma być, pewnie masz starą wersje Dockera, możesz spróbować zaktualizować, może się nie posypie.
Ogólnie to to się będzie pokazywać, możesz olać i tak będzie działać poprawnie.
  • Odpowiedz
@radziuxd: sorki, nie mogę zedytowac pod nową appka Zakopu.
Oryginalnie planowałem mieć RPi oddzielne (trójki jeszcze) do każdej usługi, ale dosłownie po kilku miesiącach z HA trójka przestała wystarczac. Do tego dochodziły inne ograniczenia sprzętowe, plątanina kabli, mała elastycznosc tego wszystkiego. Teraz mam R720, oczywiście zużycie prądu jest ponad 50-krotnie wyższe niż RPi4, ale z ESXem, 6 dyskami twardymi i rozszerzalnością sprzętową jestem bardzo zadowolony, na sprzęcie działa całe mnóstwo usług,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@piwniczak: aż takich wymagań nie mam przyznaję, gdybym miał to pewnie w ogóle bym nie patrzył na Malinę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dla mnie to będzie jeden dysk, 3-4 czujniki temp., kamera i dwie klimatyzacje, w przyszłości dużej rewolucji nie przewiduję. Jakieś żarówki, włączniki czy mierniki to max ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz