Wpis z mikrobloga

#coolstory

Miałem robić za 2 tygodnie fotorelacje ślubu jednej pary, która się do mnie zgłosiła. Wszystko pięknie ustawione, ułożone, jednakże wczoraj dostałem zapytanie od Pary Młodej, czy posiadam stosowne zezwolenia na fotografowanie w kościele. Odpowiadam zgodnie z prawdą że nie, bo takie zezwolenie mogę wyrobić dopiero w listopadzie (wtedy będzie organizowany w Krakowie odpowiedni kurs aby posiadać taki głupi papierek). Młody powiedział że OK, dla nich to nie jest problem i że załatwią to jakoś z księdzem. Niestety, dziś dostaje wiadomość, że jednak muszą mi odmówić, ponieważ ksiądz się nie zgodził na kogoś bez stosownych pozwoleń... jednoczeście wyciągając dwie wizytówki "swoich" fotografów z "polecenia": (autentyczny cytat z maila Pary Młodej: "Dziś przedstawił nam wizytówki dwóch fotografów, którzy są Z JEGO POLECENIA i maja wolny termin :( Postawiono nas w niezręcznej sytuacji, ale cóż..."). Czyli akcja typu: Co łaska, ale nie mniej niż 300zł.

#gorzkiezale
  • 17
Oficjalnie, aby fotografować na jakichkolwiek uroczystościach w kościele (ślub, komunia, chrzest) musisz mieć zezwolenie od kurii na fotografowanie. Co zrobić aby takie zezwolenie otrzymać? Ano udać się do kurii i zapisać się na "kurs". Trwa to dwie soboty. Po co? Ano musisz dać 150zł za coś takiego :)
teoretycznie tak. Praktycznie niewiele. Jedynie to kiedy nie można robić zdjęć, jak zachować się w kościele, paplanina że należy być stosownie ubranym (serio...?) i ogólne pierdzielenie które można by skrócić do króciutkiego 2 godzinnego kursu, a nie dwie soboty po 4 godziny... No ale cóż. Hajs sie musi zgadzać.

@Ja_na_wykopie _
@parathormon: Norma. Znajomy fotograf miał startować do wyborów z ruchu palikota, ale dostał od proboszcza wybór, albo start w wyborach albo zgoda na fotografię w kościele. No i zrezygnował bo w większości na tym się jego biznes opiera właśnie, fotografia ślubna.
@haxxx

Fotografią ślubną zajmuję się od 2 miesięcy, jak na razie zrobiłem dopiero 1 ślub, i z tego powodu nie mam jeszcze takiego zezwolenia (na ślubie który robiłem, ksiądz był naprawdę okej i nie czepiał się głupot).

@laza

AMA? Było już kilka AMA na wykopie o fotografii, tak więc nie wiem czy moje jest jeszcze potrzebne :) Jeśli się rozkręce w fotografii ślubnej, wtedy jak najbardziej mogę zrobić AMA - fotograf ślubny