Wpis z mikrobloga

Co powinien wiedzieć współczesny #java developer odnośnie #kubernetes #devops i ogólnie całego procesu automatyzacji procesów CI/CD? Czy musi być to wiedza w zakresie jak od zera postawić całego Kubernetesa, skonfigurować etc.? To samo pytanie odnośnie Chefa i innych tego typu narzędzi. Oraz chmury #aws, #gcp, #azure - nie ma znaczenia. O co osoba techniczna może zapytać kandydata na rozmowie?

Pytam bo w pracy np. nie mam problemu odnaleźć się w kodzie, zastosować dobrych praktyk, uzgodnić z klientem jak co ma działać, ale jak widzę zadania dotyczące zarządzania konfiguracją to się zaczynam gubić i dopytuję kolegów jak co ma działać. Problem w tym, że odnoszę wrażenie, że dotykam raptem małej cząstki tego całego procesu automatyzacji i chciałbym móc lepiej zrozumieć co się dzieje, aby nagle nie wpadać w panikę gdy coś się zwali, a ja zostanę sam bo reszta na urlopie.

Mentalnie jeszcze jestem w "starej szkole konfiguracji" czyt. wchodziłeś na serwer, zmieniałeś plik, restartowałeś usługę i po wszystkim. A teraz automaty, wszędzie automaty.

#programowanie #programista15k #praca #pracbaza
  • 2
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@matwes: zależy mocno od firmy i tego kogo jej brakuje. Ale tak ogólnie to bym powiedział że znajomość podstaw docker i głównych konceptów Kubernetes, może warto charty helm umieć mniej więcej robić i użyć. Nic czego nie zrobisz na minikube.

Na pewno nie stawiać od zera. Każdy robi to inaczej, a i tak większość firm i tak używa gotowców w chmurze albo kupuje usługi od firm zew.

Narzędzia konfiguracji jak znasz
  • Odpowiedz