Wpis z mikrobloga

Cześć.

Zwracam się z prośbą o pomoc.

Około miesiąc temu stałem się posiadaczem światłowodu od Orange (wcześniej radiówka)
FunBox 6 jest umieszczony na strychu a wszystkie inne urządzenia podłączone są do jego portów LAN.
Z wifi na funboxie, nie korzysta żaden z domowników.

Na parterze mam router TP-Link AX1500. Z jego gniazda WAN idzie kabel ethernet do portu LAN w FunBox.
Jeśli wyłączą mi prąd, nieważne czy na sekundę czy na kilka godzin, AX1500 przestaje "widzieć internet". Próbowałem go wyłączać z zasilania, przez Panel administracyjny uruchamiać ponownie i nic. Za każdym razem muszę przywracać AX1500 do ustawień fabrycznych - wtedy wszystko działa.
Testowałem, w tym samym czasie co AX1500 nie miał dostępu do internetu, i na FunBoxie działa normalnie.

Pytanie - który router leci w kulki? AX1500 czy FunBox?
Dodam, że jedynie AX1500, PC używany sporadycznie oraz TV są podpięte kablem pod FunBox a reszta urządzeń działa na Wifi.

Co mogę zrobić? Coś zmienić w FunBox? Czy może w AX1500?

Pozdrawiam :)

#komputery #siecikomputerowe #sieci #pcmasterrace #internet
  • 16
@szukam_cebul: Funbox działa Ci jako DHCP? Jeśli tak to automatycznie nadaje losowy adres routerowi przy każdym zaniku prądu, być może TP-Link zapisuje ten adres a po restarcie wstaje z tym zapisanym - przez co z punktu widzenia Funboxa ma nieznany adres IP dla niego. Nie powinno się tak dziać, ale może tędy droga.
@szukam_cebul: Pomiędzy funboxem w trybie bridge (o ile się da) a tplinkiem masz dać normalną RJ i wpiąć ją w port WAN. Funbox ma działać tylko jako "modem", DHCP będzie działać tylko na tplinku.

edit:
Tak z grubsza to nie zrobisz tego, Funbox2.0 i Funbox3.0 nie obsługują trybu bridge. Ja bym wyłączył dhcp na tp linku i korzystał tylko z tego z funboxa. Na funboxie możesz ustawić bind ip to mac
@szukam_cebul: Funbox 3.0 mi nie robi takich numerów. Mam TP Link Archer C6 jako router i jak dodałem go do DMZ w funboxie jest ok. Podobnie jak przełączę Archera w bridge i funbox jest routerem.
@keton22: Może zapytam łopatologicznie.
Masz zrobione tak: w FunBox kabel podpięty w port LAN z jednej strony a z drugiej w TpLink w port WAN? Nadane w FunBox statyczne IP dla tplink w DHCP plus dodanie go do DMZ? Czy jakoś inaczej?
w FunBox kabel podpięty w port LAN z jednej strony a z drugiej w TpLink w port WAN?


@szukam_cebul: tak mam. Do tego miałem długo tplinka dodanego do dmz gdzie działał jako router i miał ip po dhcp ale nadane statyczne w konfiguracji serwera dhcp.
Teraz mam tak że tplink jest bridge. Działa i tak i tak.