Wpis z mikrobloga

Nazwisko Dawid Fajnhauz ciągle niezbyt mocno widoczne jest w przestrzeni publicznej. Życie i praca tego polskiego historyka żydowskiego pochodzenia jest jednak bardzo ciekawe i mogłoby stanowić kanwę dobrego filmu historycznego. Warto więc przyjrzeć się mu bliżej, zanim ktoś w końcu zrobi o nim film. Bo Fajnhauz to postać wybitna, choć bardzo tragiczna.

Link do znaleziska - Historyk wyklęty. Skazany za polski nacjonalizm

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - #historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #europa #wojna #niemcy #zsrr #rosja
Pobierz sropo - Nazwisko Dawid Fajnhauz ciągle niezbyt mocno widoczne jest w przestrzeni publ...
źródło: comment_1626684672ms2crDgKbNP31pqWEGIaaQ.jpg
  • 51
@Azaajaszz: W czasach komuny wielu jemu podobnych było uważanych za niebezpiecznych nacjonalistów. Jak śmieli myśleć o niezależnej Polsce albo pamiętać i wspominać o takiej. A przecież teraz ojczyzna miała być socjalistyczna z przewodnia rolą wielkiego brata tuż przy granicy. Może masz rację jednak, trzeba większej ilości IQ żeby to pojąć.
trzeba większej ilości IQ żeby to pojąć.


@panzerfucker: nie, po prostu w Polsce wszystko co #!$%@?, wywodzące się z romantyzmu, mickiewiczowskiego podejścia "rozumnych szałem", wszystko co związane z kultem powstańca i poświęcania życia w ramach cholera wie czego zostaje nazwane "wyklętym", nie może być poddawane krytyce i jest na maksa wybielane. A ja mam w dupie polską martyrologię i mitologię i uwielbiam gdy ktoś się nie boi i wprost pisze, że
@Azaajaszz:

nie, po prostu w Polsce wszystko co #!$%@?, wywodzące się z romantyzmu, mickiewiczowskiego podejścia "rozumnych szałem", wszystko co związane z kultem powstańca i poświęcania życia w ramach cholera wie czego zostaje nazwane "wyklętym"


Nie, wyklętymi nazywa się tych którzy walczyli za wolną Polskę a nowa Polska potraktowała ich jak wrogów. Czyli nie wszystko co #!$%@?, nie każdego powstańca i nie każde poświęcenie życia bo Polska ma dłuższą historią niż od
drażni rozpamiętywanie bohaterów narodowych


@panzerfucker: No, np. takiego Montera czy Komorowskiego z PW. Czy innego Wysockiego z listopadowego. To są prawdziwi bohaterowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Historia całej ludzkości to historia głupoty, złych decyzji, ignorancji


Pewnie. Ale chyba tylko Polacy, Żydzi i Rosjanie uważają swój naród za wybrany przez boga i uważają, że wszystko co złe to wina wszystkich poza nami.

Mi to nie przeszkadza że mamy
@Azaajaszz: Myślę że zasłużonych w jakimś stopniu dla historii Polski można szukać nie tylko wśród Polaków.

Pewnie. Ale chyba tylko Polacy, Żydzi i Rosjanie uważają swój naród za wybrany przez boga i uważają, że wszystko co złe to wina wszystkich poza nami.


@Azaajaszz: Myślę że nie tylko. Państwa arabskie uważają swoje kraje za wybrane przez Allaha, inne przez Budde, jeszcze inne przez coś. Pomyśl ile konkwistadorzy poczynili złego w imię
Pomyśl ile konkwistadorzy poczynili złego w imię nawracania, w USA na dolarze masz napis 'In God We Trust', nie wiem czy Niemcy też nie mieli gdzieś takiej dewizy 'Bóg jest z nami'


@panzerfucker: Wykorzystywanie religii do swoich celów =/= uzasadnianie błędów politycznych religią. Nie wyobrażam sobie, żeby Francuz powiedział, że Napoleon przegrał bo Bóg tak chciał albo przez to, że się wszyscy zmówili. Polacy o sobie wręcz uwielbiają tak myśleć (patrz
@panzerfucker: a wszystko co powyższe niknie w stosunku do tego o co chodziło mi w pierwotnym komentarzu. Po prostu słowa "nacjonalizm" i "wyklęty" zostało w Polsce już tak wyświechtane i przeruchane na każdy możliwy sposób, że nie znaczy już nic poza śmiesznościami związanymi z ONR czy Łupaszko z Burym
uzasadnianie błędów politycznych religią


Tylko mi nie mów że to jest jedynie polską specjalnością. Pewnie w każdym kraju mówili albo mówią 'Bóg/Allah nas pokarał ...'

Polacy o sobie wręcz uwielbiają tak myśleć (patrz cała historiografia dotycząca rozbiorów i powtórnego złożenia kraju do kupy)


Cóż, to był swego rodzaju cud po tylu latach rozbioru. I religia była jednym z tych spoiw łączących Polaków z zaborów. Nawet jeśli Polacy lubią tak myśleć to co