Wpis z mikrobloga

Zna ktoś jakiś fajny kalkulator / ewentualnie poradnik obliczania dodatku pirosiarczanu potasu do moszczu? Mam 11 kg wiśni które chciałbym przefermentować w moszczu przez 2-3 dni z dodatkiem pektoenzymu (zastanawiam się czy drylować, zawsze niby drylowałem 75% ale spotkałem się z opinią że przy krótkiej fermentacji w moszczu nie jest to konieczne), lecz zastanawiam się ile piro dodać. Wiśnie zebrane w tamtym tygodniu i zamrożone, właśnie się odmrażają. Chciałbym obliczyć ilość dodatku piro na podstawie pH moszczu, jednak nie wiem jak się za to zabrać. Wiem że mierzę pH (wystarczy z moszczu przed dodaniem pekto?), i jakoś przeliczam, ale nie wiem jak ( ͡° ʖ̯ ͡°) W tamtym roku wiśnie niestety przeleżały mi na słońcu i zafermentowały same, mimo dodatku piro wino się zepsuło, dlatego chciałbym obliczyć górną granicę na którą mógłbym sobie pozwolić na ubijając drożdżaków
#winiarstwo #kiciochpyta #domowealkohole #wino
  • 9
@Pesa_elf: Najgorsza część robienia wina wiśniowego (,) Liczę że po odmrożeniu wiśnie stracą na jędrności i uda mi się je "wydrylować" przeciskając przez durszlak o dużych oczkach. Za każdym razem gdy robię wino wiśniowe przez tydzień mam flashbacki z drylowania
@MeowsAndStuff: Jak owoce masz zdrowe nie ma potrzeby siarkowania moszczu. Dopiero po fermentacji warto chronić wino pirosiarczynem.

@Pesa_elf: Metanol będziesz miał zawsze, nie jest to od pestek. Ciekawi mnie ta goryczka, bo sam się z nią nigdy nie spotkałem a znam też wielu ludzi, którzy tylko z pestkami fermentują. Dodajesz wodę do wina z wiśni?

i tak chcę zostawić część pestek


@MeowsAndStuff: Moim (i nie tylko) zdaniem szkoda w
przez 2-3 dni z dodatkiem pektoenzymu


@MeowsAndStuff: Po co, skoro enzymy pektolityczne są w wystarczającej ilości w owocach? Wystarczy nie dodawać wody, by mogły odpowiednio działać. Przykrytą miazgę możesz wystawić na trochę w ciepłe nasłonecznione miejsce, bo enzymy lepiej działają w ok. 40*C.