Wpis z mikrobloga

Dostałem od znajomego laptopa do przeserwisowania. Laptop kupiony jakoś w 2015 roku. Od początku działał jak gówno więc szybko trafił do szafy. Podobno więcej niż 20 godzin nie był nawet używany. Teraz znajomy potrzebuje czegoś na studia i go odkopał, ale dalej działa jak gówno. Więc dał mi go to podratowania.
Co stwierdziłem? Lenovo g40-30, pentium n3540, 2gb ramu, dysk hdd 500gb, windows 8.1. Laptop tak muliło, że samo wejście do panelu sterowania zajmowało z godzinę, a aktualizację potrafi wyszukiwać po 3-4 godziny i tyle samo je instalować. Ale już trochę to ogarnąłem. Wywaliłem większość zainstalowanego gówna od lenovo, pościagałem aktualizacje, zajęło mi to z 50 godzin. Jest lepiej ale dalej słabo. Co można jeszcze zrobić? Myślę nad zmianą ramu, jest niestety jeden slot, więc chyba kupie 4gb. Co myślicie? Wrzuci ktoś linka do allegro jakiejś uniwersalnej kostki?
Laptop ma być do robienia notatek na studiach i do przeglądania internetu. Podoła ten sprzęt czy nie ma sensu nawet marnować czasu na reanimacje?
Jestem kompletnym amatorem jak coś xD
#laptopy #laptop #komputery
  • 23
@winsxspl: @wypokowy_expert: Wiem, że tragedia, to sprzęt 8 letni, daty na obudowie o tym świadczą. Ma tylko i wyłącznie działać po najmniejszej linii oporu tak żeby dało się coś wygooglować, wejść na wikipedie i zrobić notatkę w wordzie.
Nie wiem czy jest sens pakować się w ssd przy i tak kiepskiej całości. Jedynie ten ram wydaje mi się sensowny, bo cały czas użycie 85-100% w menadżerze. No i jest taniutki.
@wypokowy_expert: @dedronek: @winsxspl: Ok Panowie. Dzięki.
Teraz pytanie lepiej 128gb czy 256gb? Jaki wydatek taka przyjemność żebym mógł przedstawić to znajomego?
Wnioskować też o kasę na zmianę ramu na 4gb?

Jeszcze pytanko o tego windowsa. W przypadku stawiania na nowo systemu da się w jakiś sposób pominąć instalacje tego całego gówna od lenovo i wszystkich dodatkowych sponsorowanych rzeczy?
@Vadzior tak, instalujesz po prostu świeży system z USB prosto od Microsoftu, sterowniki dogrywasz i bzikasz ( ͡º ͜ʖ͡º)
A co do wielkości dysku - zależy od tego ile znajomy potrzebuje. Ja sobie radzę z dwoma ssd 120 i 256 na luzie, a mojemu bratu wystarczy 120. Co człowiek to inne potrzeby
@winsxspl: Znajomemu starczy mało, bo on żadnych danych, żadnych programów tam trzymał nie będzie. to tylko do weekendowego studiowania, a jedyne dane jakie będzie miał to notatki w wordzie.
Pytanie czy 120gb starczy na system, jego aktualizacje i office. Obecnie dysk zajęty jest w ok. 100gb... A samych danych prócz systemu jest tam max 1gb (zdjęcia i kilka mp3).
Jest jeszcze druga partycja o nazwie LENOVO o pojemności ok. 22GB, zajęte
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Vadzior: SSD szukaj sobie na Pepperku bo tam ludzie wrzucają promocje i lepiej patrzeć na to niż na normalne ceny, a więc tutaj napiszę Ci jako osoba która używała laptopa z 128GB (a umiem oszczędzać miejsce na komputerze, regularnie wszystko czyszczę itd. itp.) - bierz 240GB. Miałem sporo notatek, kilka projektów w powerpointach (poza tymi online), lilka screenshotów z lekcji, aplikację Teamsa, sterowniki, personalne pliki (jakieś zdjęcia z wakacji czy loginy
pentium n3540


@Vadzior: Co do pamięci to się jeszcze upewnij, wszystko zależy od MOBO itd itp, ale sam pentium (swoją drogą to słabe bo słabe, ale 4 rdzenie, to na plus) obsługuje wg. Intela DO 1333mhz. Musiałbyś sprawdzić co tam aktualnie siedzi po prostu. Jeśli chcesz wiedzieć od kogo poza Crucialem czy Samsungiem możesz brać - zwróć uwagę czyje kości są używane w RAMie który tam siedzi (pic rel). Jak masz
XkemotX - > pentium n3540

@Vadzior: Co do pamięci to się jeszcze upewnij, wszystko...

źródło: comment_1626207894YTO5ndeFQTQJ3uT0pS2WGc.jpg

Pobierz
11811202199zz0pf5339u2 ar


@Vadzior: Brak wyników w internecie, ale to nic, zobaczy się jak się odzewiesz. Pisz jak coś, chętnie pomożemy, a przynajmniej ja.

Btw co do wpisu samego w sobie, więc pierwszego co napisałeś.. można zawsze kupić 128GB na system a 500gb wsadzić w "caddy" zamiast napędu DVD jeśli go nie potrzebuje. Jak na obrazku - kupuje się takie coś co zastępuje nagrywarkę, do tego wsadza dysk, a wszystko wpina z
XkemotX - > 11811202199zz0pf5339u2 ar

@Vadzior: Brak wyników w internecie, ale to ...

źródło: comment_1626208344Ijo1qU55MwOPZ2AevndYrb.jpg

Pobierz