Wpis z mikrobloga

Hejka trafiłam właśnie na znalezisko https://www.wykop.pl/link/6182827 mówiące o różnicach w podatkach między pl a uk. Ogólny przekaz artykułu jest taki ze Polska zła a Anglia super. Część z komentujących neguje jej prawdziwość mówiąc o realnych wyliczeniach, różnicy w wartości tych pieniędzy przez inne ceny, nikt nie zarabia 7000 zł w uk itp. Jako ze jestem świeża w uk mogę porównać swoje zarobki i ich opodatkowanie na żywym przykładzie (bez możliwości walniecia się w obliczeniach przez np złe wyliczenie kosztów przychodu itp). Żeby było jeszcze lepiej dla sprawy to zarówno w uk jak i pl wykonywałam nisko płatne prace ale w obu trochę wyżej niż minimalna krajowa. Takie typowe zarobki robaka w obu państwach bez skrajności.

W uk na umówię mam 19000£ (101080 zł) rocznie co daje 1583,33£ (8423,31 zł) miesięcznie.
Podatek wynosi 107£ (569,24 zł) miesięcznie
Ubezpieczenie narodowe (emerytalne, zdrowotne itp) wynosi 94,36£ (501,99 zł)
To wszystkie obciążenia które dają kwotę 201,36£ (1071,23 zł)
Z pensji zostaje netto 1381,97£ (7352,08 zł)

Nie uwzględniłam jednak tak jak i autor artykułu bardzo istotnej kwestii mianowicie bardzo wysokiej kwoty wolnej 12500£ (66500 zł) czyli ok 8 pierwszych wypłat w roku jest wolnych od podatku i zostanie przekazana mi z powrotem. Tutaj mogę szacować ze będzie to ok. 856£ (4553,93 zł) co zbije średnie miesięczne obciążenie do 130,02£ (691,74 zł)

Niestety nigdy w Polsce nie dostałam czegoś na wzór brytyjskiego payslipu wiec będzie ogólnie ale to możecie zweryfikować po prostu pracując w pl co większość z was mam nadzieje robi robiła, a nie na socjalu czy garnuszku rodziców. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Polska:
Na umowie 3100 zł (582,70£) do ręki 2200 zł (413,53£) czyli 900 zł (169,17£) obciążeń!

Podsumowując różnica procentowa to swoją droga bo nie trzeba nawet liczyć żeby widzieć ze będzie znacząca, ale wyglada na to ze pomimo porównywania zarobków na plus polski, czyli nie tych samych kwot jak w znalezisku a realnych do zarobienia pieniędzy przez konkretna osobę. Polska ma nie tylko znacznie wyższe opodatkowanie pracy procentowe a nawet ilość pieniędzy(!!!) przekazywana państwu jest wyższa.

Sorki za formatowanie i interpunkcje ale post napisany z telefonu.

#finanse #emigracja #podatki #uk
  • 50
  • Odpowiedz
@BLUtuff: mam własna firmę w UK zatrudniam 12 osób tak ze porównując moje życie do tego w Polsce hmmmmm cóż nie wiem wyjeżdżałem z Polski 20 lat temu moje zarobki wynosiły wtedy 11 tys miesięcznie ale przyjechałem tu i wiem ze dobrze zrobiłem ktoś kto nie rozumie kultury pracy nigdy nie ogarnie dlaczego w Polsce jest #!$%@?
  • Odpowiedz
  • 0
@kaaban: Ok.

Polska 2200 zł cena która płaciłam za pokój to 750 zł. Co daje 34,09% pensji.

Uk 1381,97£ cena która prace za pokój ALE z własna łazienka to 420£ co daje 30,39% miesięcznych dochodów.

Ale to niesprawiedliwe bo w Polsce łazienkę dzieliłam z 3 osobami co było dramatem i znacznie niższym standardem życia. Mimo wszystko w uk wciąż mniejszy procent zarobków przy znacznie wyższym komforcie. Pokoje bez łazienki własnej
  • Odpowiedz
@BLUtuff: żyłem w UK około 6 lat i wiem ile tam pracowałem i ile wydawałem,żyłem tam sobie z najniższej i było mnie stać na luzie odwiedzić kraj raz w roku, w polsce po założeniu własnego biznesu wytrzymałem jakies 5 lat w gastronomi, obciązenia podatkami i samą pracą dały mi jedynie depresje i nerwice, biznes musiałem zamknąc, i zostałem sie z kredytami, to co sie w aszym kraju #!$%@? to jest
  • Odpowiedz
  • 0
@kaaban: Wyglada oczywiście trochę bardziej atrakcyjnie niż wynajmowanie. Ale nie wiem o co ci chodzi tak szczerze? Bo brzmisz cały czas jakbyś chciał udowodnić ze jest źle.
  • Odpowiedz
@BLUtuff: Bo na końcu nie ma znaczenia czy masz hajs na polecenie na wakacje czy wydaje na ciuchy tylko CZY STAĆ CIĘ NA TO ŻEBY MIEĆ GDZIE MIESZKAĆ, W ŚWIĘTYM SPOKOJU. W Anglii takiej możliwości nie ma. Oczywiście można przekładać korzyści tu i teraz nad własną nieruchomość, tylko że w długim okresie to nic nie daje. Co ci po tym, że stać cie na wakacje 2x w roku jak nigdy
  • Odpowiedz
@rafii_: Tak i wszyscy przedsiębiorcy branży gastro ledwo ciągną XD dlatego jesteś Januszem i nikim wiecej, skoro podatki (takie same dla wszystkich) były dla ciebie problemem.

A płacenie 10zl jest nielegalne, podaj nazwy lokali i zgłaszam do pip
  • Odpowiedz
  • 0
@kaaban inaczej odczuwa sie podatki sprzedając np. kebaby po 12 zl z utargiem np 800 zl a inaczej w restauracji gdzie danie kosztuje 30-50zl z utargiem np 5000 dziennie, wybierz sobie lokal w Hrubieszowie i baw się dobrze.Czuje się obrażony za Janusza, stawiałem potrzeby swoich ludzi ponad swoje, niestety dla mnie ledwo wystarczało, a #!$%@? po 14h dziennie to raczej nie januszowanie a ciężka praca.
  • Odpowiedz
czyli nie tych samych kwot jak w znalezisku a realnych do zarobienia pieniędzy przez konkretna osobę. Polska ma nie tylko znacznie wyższe opodatkowanie pracy procentowe a nawet ilość pieniędzy(!!!) przekazywana państwu jest wyższa.


@rafii_: Ej ale czytaj do konca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@BLUtuff no kolejne potwierdzenie ze mój ukochany kraj to wylegarnia niewolnikow, o czym my tu wogule dyskutujemy ? w pl opodatkowanie wyższe niż w uk, sila nabywcza pieniądza w pl niższa niż w uk, te same produkty w pl drozsze niz w uk i gorszej jakosci,Tu jest poprostu dramat, albo sie nie rozumiemy albo chcesz mnie przekonać ze w Pl jest lepiej ? Jak w pl jest lepiej to wracaj do
  • Odpowiedz
  • 0
@rafii_: XD chłopie przecież odpowiadasz na mój wpis w którym prezentuje jak bardzo przytłaczające są obciążenia podatkowe w Polsce w porównaniu do uk. Na dodatek na koniec podsumowuje, ze tak zrobione porównanie jest na plus dla pl czyli niesprawiedliwe dla uk. A mimo to Polska je przegrała i nawet przy dużo mniejszej kwocie i tak zabiorą z niej więcej niż w uk.
  • Odpowiedz