Wpis z mikrobloga

Hejka trafiłam właśnie na znalezisko https://www.wykop.pl/link/6182827 mówiące o różnicach w podatkach między pl a uk. Ogólny przekaz artykułu jest taki ze Polska zła a Anglia super. Część z komentujących neguje jej prawdziwość mówiąc o realnych wyliczeniach, różnicy w wartości tych pieniędzy przez inne ceny, nikt nie zarabia 7000 zł w uk itp. Jako ze jestem świeża w uk mogę porównać swoje zarobki i ich opodatkowanie na żywym przykładzie (bez możliwości walniecia się w obliczeniach przez np złe wyliczenie kosztów przychodu itp). Żeby było jeszcze lepiej dla sprawy to zarówno w uk jak i pl wykonywałam nisko płatne prace ale w obu trochę wyżej niż minimalna krajowa. Takie typowe zarobki robaka w obu państwach bez skrajności.

W uk na umówię mam 19000£ (101080 zł) rocznie co daje 1583,33£ (8423,31 zł) miesięcznie.
Podatek wynosi 107£ (569,24 zł) miesięcznie
Ubezpieczenie narodowe (emerytalne, zdrowotne itp) wynosi 94,36£ (501,99 zł)
To wszystkie obciążenia które dają kwotę 201,36£ (1071,23 zł)
Z pensji zostaje netto 1381,97£ (7352,08 zł)

Nie uwzględniłam jednak tak jak i autor artykułu bardzo istotnej kwestii mianowicie bardzo wysokiej kwoty wolnej 12500£ (66500 zł) czyli ok 8 pierwszych wypłat w roku jest wolnych od podatku i zostanie przekazana mi z powrotem. Tutaj mogę szacować ze będzie to ok. 856£ (4553,93 zł) co zbije średnie miesięczne obciążenie do 130,02£ (691,74 zł)

Niestety nigdy w Polsce nie dostałam czegoś na wzór brytyjskiego payslipu wiec będzie ogólnie ale to możecie zweryfikować po prostu pracując w pl co większość z was mam nadzieje robi robiła, a nie na socjalu czy garnuszku rodziców. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Polska:
Na umowie 3100 zł (582,70£) do ręki 2200 zł (413,53£) czyli 900 zł (169,17£) obciążeń!

Podsumowując różnica procentowa to swoją droga bo nie trzeba nawet liczyć żeby widzieć ze będzie znacząca, ale wyglada na to ze pomimo porównywania zarobków na plus polski, czyli nie tych samych kwot jak w znalezisku a realnych do zarobienia pieniędzy przez konkretna osobę. Polska ma nie tylko znacznie wyższe opodatkowanie pracy procentowe a nawet ilość pieniędzy(!!!) przekazywana państwu jest wyższa.

Sorki za formatowanie i interpunkcje ale post napisany z telefonu.

#finanse #emigracja #podatki #uk
  • 50
  • Odpowiedz
  • 0
@BLUtuff wolałaś do znaleziska to podejmuje dyskusje, sposób w jaki to tłumaczysz zrozumiałem że w pl jest lepiej, no ale teraz rozumiem ze jednak nie,
  • Odpowiedz
  • 0
@kaaban najwięcej oszczędzają na zusie (umowy na 1/4 lub 1/2 etatu albo całkiem na czarno) i stawkach. ostatnio zauważyłem ze zamiast zatrudnić kogoś na stałe i płacić wszystko jak sie nalezy zatrudnia się stażystów bo to spore oszczędności, i jakoś to się kręci. A pracownikom się wkłada do głowy ze jak chcesz więcej zarabiać to pracuj więcej godzin. Gastro w Polsce to rak. w sumie to ciesze się ze juz nie
  • Odpowiedz
  • 0
@kaaban: tak swoją droga to w Polsce jest możliwość żeby kupić dom zarabiając 2200 zł miesięcznie? Od kiedy? Nawet kredytu nie dostaniesz, a jak dostaniesz to dopóki go nie spłacisz to nie jest twój dom przez 35lat życia mogą cię z niego w każdej chwili wyrzucić jeśli tylko nie zapłacisz raty… czyli tak samo jak wynajem tylko zamiast raty wstaw czynsz wiec ten dom nie jest twój. Rata opłaty i
  • Odpowiedz
@BLUtuff: uk jest ok dla ludzi malo zarabiajacych (pewnie stad taki naplyw szlachty z ee krajow;), jak zarobia w okolicach nmw to prawie nie placa podatkow bezposrednich/danin spolecznych a jak sie zakreca to jeszcze cos od panstwa wybebnia (doplate do czynszu czy inne takie). Jesli mieszkaja w rejonach (np polnoc) gdzie relacje zarobki/cena za m2 sa lepsze niz w pl to "jakos sie zyje". Do tego wszelkie daniny od panstwa
  • Odpowiedz
  • 0
@kaaban: gadałam o tym co powiedziałeś w pracy i nie wiem skąd czerpiesz informacje ale kolega z pracy właśnie 2 mies temu kupił mieszkanie 2 pokojowe za 85000£ 10k wkładu kredyt na 25 lat rata miesięczna 333£ + ok. 200£ na wszystkie opłaty. Czyli kupno własnego mieszkania w uk bez problemu do zrobienia. Jeszcze będziesz jeździł na wakacje 2x w roku, kupował ubrania i odkładał nie trzeba z tego rezygnować
  • Odpowiedz