Wpis z mikrobloga

Najs... miałem na kompie trojana koparkę krypto. Nie wiem ile, podejrzewam że z miesiąc. Nieźle się ukrywają teraz. Proces koparki wykorzystywał CPU tak, że ciężko to było zauważyć, nawet chłodzenie zmniejszał, wyłączał się kiedy wykrył task managera, miał najniższy priorytet i nie zwalniał innych procesów. Skapnąłem się dopiero kiedy sprawdziłem jaką mam temperaturę CPU, okazało się że 70 stopni w stanie idle. Proces znalazłem zewnętrznym task managerem.

Trochę sobie zarobili, miesiąc mi kopali na i7-9700K 4.9GHz. A ja jestem ciekawy jak takie długotrwałe obciążenie skróciło mi żywotność procka.

A niby jestem z IT, myślałem że już na tyle ogarniam, że nic nie złapię, a nawet jeśli to zauważę. A tu proszę.

Warto czasami profilaktycznie przeskanować kompa.

#windows #kryptowaluty #informatyka #security #zalesie
  • 22
@alWdIjJpz18nHw: @RefriedArmchairCatapultHanded: jak już wiedziałem, że coś mam, okazało się że wystarczył skan Microsoft Safety Scanner. ( https://docs.microsoft.com/en-us/windows/security/threat-protection/intelligence/safety-scanner-download )

A proces pokazał się prawidłowo w programie Process Explorer, też od MS ( https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer )

Także wystarczy używać Microsoftowych narzędzi. Jak widać nie jestem fanem antywirusów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@adrian1207: jak ten taskmaster sie nazywa? bo ja od czasu do czasu sobie HWMonitor odpalam zeby zobaczyc temperatury + skan Malwarebytes i niby wszystko w normie, ale zawsze mam obawy ze mam jakiegos trojana.
@plaisant: domyślam się, że albo jak szukałem programu do ściągania muzyki z youtube, albo jak ściągałem z torrenta grę z 2005 roku, która już nie była dostępna nigdzie indziej. Generalnie gdzieś musiałem się naciąć, a to są takie źródła gdzie o to najłatwiej.
@adrian1207: ciekawostak: u mnie procek w 93 stopniach pracował już przy odpaleniu jakiejkolwiek gierki.. zmniejszyłem maksymalna moc procka ze 100% do 99% i tylko to wystarczyło żeby już nie wychodizł ponad 75 stopni nawet po kilku godzinach grania. Aż sprawdzę msertem, kto wie, może też coś mam ;)