Wpis z mikrobloga

Będę niedługo zaczynał budowę domu mam aktualnie 120 000zł gotówki i działkę wartą przynajmniej 100 000zł. Fizycznie budowę powinienem zacząć w ciągu 3 tygodni i w momencie rozpoczęcia będę się starał o kredyt i teraz:
czy do części wkładu własnego będzie się wliczał
-fundament (zje sporą część ze 120 000zł 130metrów płyty fundamentowej)
-działka
-zarobki to w skali roku średnio 14 500 - 15 000zł miesięcznie (UOP 5 lat w firmie) i mam już jeden kredyt na mieszkanie spłacony w 1/4 (po budowie albo wynajmę albo sprzedam) i płacę za kredyt 1 500zł/miesiąc

Ile powinienem próbować zdobyć kredytu na budowę i wykończenie https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-12-g2-m7aa22724d1941 (wszędzie podłogówka, rekuperacja, pompa ciepła i fotowoltaika) zakładam, że część prac wykończeniowych wykonam sam (suche tynki/sufity podwieszane/ocieplenie ścian i dachu/montaż rekuperacji/gładź/malowanie ścian/układanie paneli/montaż gniazdek i oświetlenia/wykonanie tarasu możliwe, że i położenie płytek) materiał gazobeton ocieplenie styropianem grafitowym 20 i dach pewnie wełna drzewna 25-30cm.

#budowa #kredythipoteczny #budujzwykopem
  • 13
  • Odpowiedz
@lobo: skoro masz działkę to już jest wkład własny. Lepiej wziąć kredyt na początek budowy a z gotówki końcówkę ewentualnie bo zawsze dojdzie coś ekstra no i ceny rosną
  • Odpowiedz
Pytanie czy chcesz miec tez ogrodzenie, podjazd, taras, ogródek itp czy będziesz z tym czekał i sukcesywnie sobie to robił. To są ogromne koszty dodatkowe do samej budowy domu.
  • Odpowiedz
@lobo wkładem będzie to co na dzień wnioskowania będzie Twoje, czyli działka+ fundamenty. Optymalny wkład własny to 20% więc jeśli według wyceny rzeczoznawcy to wystarczy resztę gotówki sobie po prostu zachowaj. Końcowych działań typu zakup sprzętu czy mebli nie sfinansujesz kredytem. Bank zabezpiecza się na wartości przyszłej nieruchomości więc możesz wziąć środki także na wykończenie. Kredyt na budowę domu to dość specyficzna hipoteka bo wypłacana jest w transzach. Jeśli jeszcze nie
  • Odpowiedz
@lobo: Moje doswiadczenie jest takie ze kredyt lepiej wziąć na full a później jak zostanie to spłacić, ceny aktualnie są nienormalne, wszystko drożeje po 30-40%, a wyzerowanie konta w trakcie budowy to słaba opcja.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lobo: jako wkład własny będziesz miał działkę. To wystarczy. Przy takich zarobkach nie ma sensu brać duże kredytu bo wiele rzeczy będziesz mógł kupić z bieżących zarobków. Wszytko zależy jaki dom. Są domy gdzie same okna to kosz 200 000.
  • Odpowiedz
@lobo: Kredyt na budowę domu jest specyficznym kredytem hipotecznym. Wkład własny stanowi działka i wszelkie rozpoczęte prace. Wymagane jest pozwolenie na budowę domu i przygotowanie kosztorysu.

Kredyt wypłacany jest w transzach, pomiędzy nimi następuje kontrola wydanych środków. Złożoność kosztorysu, sposób rozliczania transz i ich ilość bardzo różnią się w zależności od banku.

Występuje też ograniczenie minimalnej kwoty kredytu w zależności od powierzchni nieruchomości i aktualnego stanu budowy. Są to stawki
  • Odpowiedz
@lobo: Co do wyceny to proponuje sie zorientowac w cenach budowy (wyslac rysunki do ekip), mam podobny projekt (idaredy) i mam wycene na 370k stan surowy zamkniety, deweloperski wychodzi kolo 600k, dolicz do tego ok 200-250 tys na wykonczenie i masz 800k bez dzialki, kostki, przylaczy, ogrodzenia itd.

Kwestia wojewodztwa, ale wyceny archona i ceny ktore podaja ludzie na grupach sa miarodajne
  • Odpowiedz