Wpis z mikrobloga

"Jak i gdzie wykonywano egzekucje na Dolnym Śląsku?"

Miejsca straceń były w dawnych czasach nieodłącznym elementem miast całej późnośredniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Niemal każdy miejski ośrodek sądowniczy posiadał własny obiekt do wykonywania kar śmierci, którym opiekował się kat i jego pomocnicy.

Szubienice były najczęściej lokalizowane na szczytach wzgórz, za murami miejskimi lub przy bramach miast. Takie usytuowanie wynikało z niechęci społeczeństwa do skazańców i kata oraz ze względów sanitarno-epidemiologicznych. Równocześnie będąc na eksponowanym miejscu stanowiło swego rodzaju memento, przestrzegające ewentualnych przestępców przed nieuchronną karą. Szubienice zaczęły znikać z krajobrazu dopiero w związku z rozprzestrzenieniem się zakazu publicznego wykonywania wyroków śmierci oraz na rzecz wyroków dożywotniego pozbawienia wolności.

Więcej na ten temat możecie przeczytacie w aktualnym numerze #az80, w artykule autorstwa Izabeli Sobczuk i prof. Barbary Kwiatkowskiej. Cały numer zamówić możecie bezpośrednio u nas pod tym linkiem: ZAMAWIAM!

Ale to nie wszystko! Dzisiaj o 20:00 na naszym Facebooku specjalne, godzinne spotkanie na żywo z badaczami, którzy już od paru ładnych lata zajmują się badaniami dolnośląskich szubienic. Jeśli jakimś cudem przegapiliście tę informację, to do transmisji będziecie mogli dołączyć za pośrednictwem tego wydarzenia: https://fb.me/e/16mIRbXd7

Na zdjęciu: zachowane relikty szubienicy w Wojcieszowie (fot. Piotr Bukowczyk, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons)

#archeologiazywa #archeologia #historia #egzekucje #wojcieszow #dolnyslask #antropologia #czytajzwykopem
ArcheologiaZywa - "Jak i gdzie wykonywano egzekucje na Dolnym Śląsku?"

Miejsca str...

źródło: comment_1625759807D3j8WVnQEM7xaAEgnDeWCB.jpg

Pobierz