Wpis z mikrobloga

Codzienny wpis traktujący o zwolnieniu z kwarantanny przysługujących różnym grupom społecznym przy powrocie z wakacji, bez statusu ozdrowieńca i szczepienia. Znajcie swoje prawa! Można plusować dla zasięgu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy przejeździe przez granice autem/pociągiem nikt wam nie wlepi żadnej kwarantanny o ile sami się nie zgłosicie.

Nie musicie instalować żadnej aplikacji jeśli już zostaniecie wepchnięci na kwarantannę - jednak jeśli kiedyś już się zgodziliście na instalacje aplikacji prawdopodobnie będziecie musieli zainstalować i korzystać z niej ponownie. Policja nie fatyguje się obecnie częściej niż 1-3 razy w przeciągu całości trwania kwarantanny na sprawdzenie, a i tak najczęściej sprawdza w stylu rozmowa telefoniczna -> halo jest pan w domu? tak? to dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po przylocie musicie przekonać o zwolnieniu SG, a jeśli to się nie uda - dzwonić do Sanepidu i być stanowczym i prosić o części rozporządzenia które mówią, że Wy się nie łapiecie na podstawie wyjątków które przedstawiliście.

Sanepid/SG czasem sprawdza, a czasem nie sprawdza czy mówicie prawdę.

Za podawanie się za marynarza / załogę statku gdy się nim nie jest może grozić odpowiedzialność karna (dodaje w związku z prośbą mirka-marynarza, żeby ktoś nie wpadł w tarapaty xD)

Tekst rozporządzenia po wszystkich zmianach: https://docdro.id/Di51V7C

Metody sprawdzone, potwierdzone przez mirków / znajomych:
- Osoby które mają w ciągu 24h od przylotu kolejny lot (np lot do Oslo za 19zł) - najpewniejsza metoda, praktycznie każdy kto z niej skorzystał ominął kwarantanne

Skąd bilety (autor warunek):
1. Wchodzisz na https://skyscanner.pl
2. Wybierasz "w jedną stronę", z "Polska" do "Wszędzie", jako data wylotu wskazujesz datę przylotu do Polski, ew. dzień później..
3. Wybierasz lot do dowolnego kraju (poza Polską ;)) którego cena jest tańsza od testu. Wylot musi być w ciągu 24 godzin od przylotu do Polski.
4. Rezerwujesz bilet i pokazujesz go strażnikowi SG po przylocie.
Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/6176465/bardzo-skuteczny-i-prosty-sposob-na-unikniecie-kwarantanny-po-powrocie-do-polski/

- Przedsiębiorcy (podróż służbowa)
Sanepid: wystarczy oświadczenie o podróży służbowej. Sanepid jest "świadomy" że ta metoda jest nadużywana ale nie mogą nic z tym zrobić. Twierdzą też, że pracownik jadący z szefem na podróży służbowej jest zwolniony z kwarantanny
- Studenci (obecnie raczej tylko polscy studiujący za granicą, chyba, że macie szczęście)
obecnie Sanepid na tej podstawie nie zwalnia, SG dostaje rozkazy żeby nie zwalniać, ale są mirki którym sie nadal udaje Studenci zagraniczni mają łatwiej bo teoretycznie pod nich był pisany wyjątek. Nie dajcie sie zastraszyć, że tylko kierunki nie-wakacyjne i tylko zagraniczni - podważajcie i pytajcie która część rozporządzenia o tym mówi.
Sanepid: Twierdzą, że wyjątek był pisany stricte pod studentów zagranicznych, którzy studiują przy polskiej granicy tak, by nie musieli codziennie robić testu na COVID. Wszystkie placówki sanepidu mają z góry rozkaz nie przyjmować wytłumaczenia na studenta.
- Uczniowie i ich opiekunowie
- Wykładowcy
Tu czasem wystarczy pokazać plan zajęć z swoim imieniem/nazwiskiem jako prowadzącego wykłady
- Zawody medyczne
- Marynarze i załoga statków (Tu czasem sprawdzają, czasem nie, czasem trzeba pokazać tylko książeczkę marynarską, a czasem dużo więcej - lepiej nie ryzykować i kłamać że jest się marynarzem jeśli sie nim nie jest)
- Pracownik Transgraniczny / Delegacja od pracodawcy (jeden mirek miał pismo o stałej delegacji przez rok)
tu na PW dostałem info że ktoś kto ma takie zaświadczenie może być traktowany jako pracownik transgraniczny (info które dostał od SG) - za drugim razem chcieli go nie przepuścić bez kwarantanny, to powiedział z pewnością dokładnie to co powiedział poprzedni granicznik i.. go puścili ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inne wyłączenia (niepotwierdzone):
- Naukowcy i badacze, wg. ustawy o szkolnictwie wyższym
- Graficy, również wg. ustawy o szkolnictwie wyzszym
- Uczestnicy i wykonawcy koncertów i uczestnicy konkursów międzynarodowych na terenie Polski
- Załogi statków powietrznych

No i wiadomo:
- Zaszczepieni, ozdrowieńcy, ludzie po teście PCR/Antygenowym (nie działa poza Schengen / EU / EOG)
#koronawirus #kwarantanna #covid19 #wakacje #prawo

Liczba osób zwolnionych z kwarantanny: 26 (+0 dziś)

9/100

#100dnibezkwarantanny -> tag pod którym będę to wrzucał, można czarnolistować
Pobierz Rabusek - Codzienny wpis traktujący o zwolnieniu z kwarantanny przysługujących różnym...
źródło: comment_1625653549XuRMDi1G3Fbl8AZ1eerdPO.jpg
  • 22
@Rabusek

Nie trzeba nawet pracować i można wracać samolotem:
"Kierowcy wracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy powinni okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej:

krajowe lub wspólnotowe prawo jazdy z wpisem - kodem 95, który potwierdza uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy"

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zasady-zwolnienia-z-obowiazku-kwarantanny-kierowcow-zawodowych
Sanepid: Twierdzą, że wyjątek był pisany stricte pod studentów zagranicznych, którzy studiują przy polskiej granicy tak, by nie musieli codziennie robić testu na COVID. Wszystkie placówki sanepidu mają z góry rozkaz nie przyjmować wytłumaczenia na studenta.


@Rabusek: źródło? Przecież w rozporządzeniu nie ma nic o tym, że chodzi o studentów zagranicznych.
@Rabusek: edytowałem komentarz tak btw. Ciekawe czy kursy np. fotografii architektonicznej będą spoko. Na #udemy na pewno są jakieś darmowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ktoś mógłby sprawdzić (ale z biletem jako backup)