Wpis z mikrobloga

Dobra, zacznę od początku. Jakieś 4 lata temu mój pies zadarł sobie wilczego pazura, wtedy albo wdało się zakażenie, albo był to początek jakiejś choroby, po prostu niefortunnie zbiegło się w czasie, nie wiem. Po jakimś czasie zaczęły wychodzić jej na skórze tego typu zmiany, jak na zdjęciu. Nikt nie wiedział o co chodzi, żaden wet nie był w stanie nam pomóc, a jeździliśmy nawet do Wawy, do dermatologa psiego. Padały różne diagnozy, żadna raczej nietrafna. Później pies miał operację na stawy, bo zaczęły mimowolnie siadać. I tak 4 lata bezskutecznego leczenia wieloma lekami, sterydami, antybiotykami. I po 4 latach padla diagnoza, cushing. Stąd też post, zastanawia mnie, czy jest jakaś choroba, która podszywa się pod cushing? Nie miałabym wątpliwości że diagnoza jest trafna, gdyby nie parę sytuacji, a mianowicie
-zmiay reagowały na leczenie terbinafiną i innymi lekami przeciwgrzybiczymi, pomimo, że badania, zeskrobiny i wycinki skóry wykluczyły definitywnie jakiegokolwiek grzyba. Skoro zmiany są od cushinga, to dlaczego reagowały na terbinafine, dlaczego wtedy znikały?
-Druga sprawa jest taka, że 3 lata temu pies miał robione badania tarczycy, wszystkie hormony były w normie. Niedawno powtórzyliśmy badania, hormon T4 był zupełnie niewykrywalny, dosłownie był na tak niskim poziomie, że żadna maszyna nie była w stanie go wykryć. Ostre zapalenie bakteryjne jest w stanie powodować zawahania w hormonach tarczycy, czy byłoby również w stanie zaburzyc hormony kory nadnerczy, a dokładniej kortyzol?
Badania na cushinga potwierdziły cushinga, ale dużo rzeczy tutaj nie gra, dużo się zupełnie nie zgadza, głównie chodzi mi o zmiany i o tarczycę, zastanawia mnie, czy to na pewno cushing, czy coś cholernie podobnego. Ja sama nie znam się na tym zupełnie, ale drogą analizy doszłam do tego, że zbyt dużo rzeczy się nie zgadza. Pies jest teraz na vetorylu, czuję się strasznie, ciągle leży, jest bez życia, ale to raczej normalne. Możliwa jest opcja, że pies jest chory na cushinga przysadkowego, ale zmiany są spowodowane czymś innym? Jeśli tak, to czym?

#cushing #weterynaria #wet #pomocy #problem #pies #choroba #przysadka
  • 5
zmiay reagowały na leczenie terbinafiną i innymi lekami przeciwgrzybiczymi, pomimo, że badania, zeskrobiny i wycinki skóry wykluczyły definitywnie jakiegokolwiek grzyba. Skoro zmiany są od cushinga, to dlaczego reagowały na terbinafine, dlaczego wtedy znikały?


@norzeczywiscieee: może dlatego że leki przeciwgrzybicze powodują supresję nadnerczy?

Badania na cushinga potwierdziły cushinga


@norzeczywiscieee: które badania? Przesiewowe czy celowane?