Wpis z mikrobloga

Zapraszam do obserwacji tagu #xerxesmrowki
Gniazdo dla Tetramorium bicarinatum zasypane i podlaczone:) a teraz czas na pierwsze wnioski.
Półki których użyłem nie byly prostokątne a w ksztalcie krzyza, celem bylo ograniczenie powierzchni ich styku z szyba gniazda. Wydaje się ze cel zostal spelniony chociaz aby stwierdzić czy spełniają swoja funkcję w 100% (zapobieganie zasypywaniu sie komor) trzeba poczekac kilka miesiecy.
Wentylacja spisuje sie dobrze - mrowki nie tlocza sie przy malym okienku, więc wnioskuję ze maja dosc świeżego powietrza.
Nawadnianie - musze jeszcze ocenić ale wydaje mi się ze jedno z lepszych. Zawsze denerwowalo mnie kiedy woda szybko sie przelewala i czasem nawet podmywala tunele i komory. Teraz woda przelewa sie bardzo powoli - pol dnia dla 20ml.
Wsad - uzylem naturalnie gliny i piachu, dodalem do tego jeszcze torf z kokosa i taki drobno mielony czarny lupek (?) o granulacji 2mm. Glina bardzo dobrze trzyma wode. Zobaczymy na ile bedzie to plus a na ile minus. Wszystko sie okaze:)
To na co byc moze cześć nie zwroci uwagi to miejsce otworow w sciance czolowej. Zawsze dawalem je nisko żeby po lini prostej polaczyc z arena, sprawialo to jednak dwa problemy. 1) mrowki chcac kopac w gniezdzie i zaczynając niejako "od dolu" musialy zawsze piach wynosic na arene co bylo uciazliwe głównie dla mnie... Nagle połowa wsadu znajadowala sie na ich wybiegu i po misternej aranżacji nie bylo śladu. Teraz zaczynajac od kopać od gory nie musza tego wynosić (przynajmniej na razie) bo zostawilem im sporo miejsca i moga ziarenka ustawiać obok kopanego tunelu. 2) ten problem zwiazany jest z pierwszym - mrówki maja miejsce na tworzenie kopca:) czy tego miejsca jest za malo czy nie - przekonam się:)

Uciazliwosc polegajaca na podlaczeniu gniazda do areny z otworami na roznej wysokosci moze byc rozwiązana za pomoca węża - niestety przy malym promieniu luku lubi sie zlamac i zamknac swiatlo:/
Ja natomiast przy palniku wygialem kilka rurek akrylowych i wybrałem te ktore najbardziej mi odpowiadaly:) wydaje mi sie ze to najlepsze rozwiązanie:)

Na zdjęciu aktualny obraz obszarów wilgotnych i suchych - widac po kolorze (ciemniejsza czesc jest wilgotna)
W komentarzu wczorajszy - dla porownania.

#mrowki
#zwierzeta
#formikarium
#terrarystyka
Pobierz
źródło: comment_1625294660RUECNykeTOyYLzxiQzbXnC.jpg
  • 3
@Xaveri: timelapse bylby dobry z zycia koloni, sam zalewanie gniazda to taka ciekawostka "techniczna" ale owszem planuje timelapse. Musze kupic najpierw stojak bo nie da się tego tak po prostu ustawuc np na stole:\ calosc jest dluga na 1m 30cm gnuazdo 60cm arena i połączenie miedzy nimi 10cm