Wpis z mikrobloga

#cnc #pkm #mibm #mechanika mam w podręczniku do cnc znaczek chropowatości i wyjaśnienie napisane tak że tylko inżynier zrozumie o co chodzi bo dla człowieka który dopier co rozpoczął swoja przygodę z mechaniką i cnc jest to ni uja zrozumiałe a najlepsze jest to że jest to podręcznik do technikum xD
Co to znaczy, jest to związane z chropowatością:
-tolerancja dwustronna, jednostronna górna, dolna
-pasmo przenoszenia - znormalizowane i nie, z filtrem i bezfiltra
-profil R, P, W
-największa wysokość profilu
-odcinek pomiarowy złożony z pięciu odcinków elementarnych
O co w powyższych rzeczach chodzi bo jako początkujący nic nie rozumiem :(
  • 9
@Dwuteownik_ceownik to nie jest analiza sygnału to jest związane z chropowatośćą a ten link co podałeś to jest pasowanie a tam chodzi o chropowatość @Bzdziuch też to zauważyłem a najlepsze jest to że to podręcznik dla 1 klasy technikum xD a jest napisane tak jak dla jakiegoś inżyniera
Jak w tym kraju ma być dobrze skoro podręczniki dla technikum są napisane jak dla kogoś kto pisze magisterke z mibm xD
@massejferguson: W linku niżej masz tolerancje jedno- dwu- stronne i tak dalej

Co do chropowatości może coś pomorze to
https://www.hoffmann-group.com/media/media/pl/downloads_25/Pomiar-chropowato-ci-powierzchni.pdf

Ale to zdecydowanie nie jest zakres do technikum tylko nawet powiedziałbym, że na specjalizację z mibmu. ( chyba chodzi o to, że profil chropowatości interpretujesz jako falę, nakładasz filtry i tak dalej ALE to wysoka szkoła jazdy imho )
Ale to zdecydowanie nie jest zakres do technikum tylko nawet powiedziałbym, że na specjalizację z mibmu. ( chyba chodzi o to, że profil chropowatości interpretujesz jako falę, nakładasz filtry i tak dalej ALE to wysoka szkoła jazdy imho )

@Dwuteownik_ceownik a podręcznik w którym jest to zawarte jest dla uczniów technikum xD i powiedz mi jak ma być normalnie jak autorzy podstaw nie wpisują tylko jakieś wyższe szkoły jazdy xD :(
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Dwuteownik_ceownik: co do odcinka pomiarowego to w zależności od chropowatości urządzenie do jego badania dobiera ilość odcinków na jakich robi pomiar. Z tego powstaje profil/wykres na nim widać wachania chropowatości. Ra jest to uśredniony wyniki. Np Ra 1.6. Z wykresu odczytuje się również najwyższe punkty R max oraz największe wachania czyli Rz. Mogłem coś pomylić bo to wiedza z dawnych lat ale warto o tym poczytać i sprawdzić.