Wpis z mikrobloga

Mirki, mam kilka pytań do hodowców kawii domowej oraz chciałbym podzielić się z wami swoimi spostrzeżeniami. Otóż, od dwóch dób mamy w domu kawie, kawie kupioną od "dzikiego hodowcy" tak go określę. Mało o niej wiem, a co wiem to, że trzymana była w oborze z krową, pewnie w jakieś drewnianej klatce dla króli, być może z innymi kawiami, żałuję, że oto nie spytałem. Na oko kawia ma z 20 cm długości, jest długowłosa, samczyk, nadano mu imię Gryzek.
I teraz, pierwszą dobę mało jadł, prawie ciągle chował się w domku w klatce, co rozumiem, że przez to nowe otoczenie, nowe zapachy, dźwięki. Musi się zaaklimatyzować - jak długo może to potrwać? Dorze, że daje się głaskać i czesać, choć niedługo. Nie gryzie, daje się nosić na rękach, ale jak by mógł to by zwiał i zaczyna wydawać z siebie dźwięki. Dziś już wychodzi z domku do paśnika i miski z jedzeniem, ale gdy nas zobaczy to na chwilę ucieka do norki, ale zaraz wystawia łebek i obserwuje. Także, jest postęp na dobre ( ͡° ͜ʖ ͡°) Aha, do klatki zamontowane jest poidełko, taka butelka z rurką. Gryzek nie potrafi z niej korzystać, więc kupiłem mała miseczkę na wodę. Czy istnieje szansa, że załapie jak pić z poidełka? W ogóle nie widzę, aby pił z miseczki, czy kawie domowe mało piją? I teraz karmienie. Z początku jadł tylko sianko z ziołami, ale już od dziś zajadał się rzodkiewką, zielonym ogórkiem i przysmakami dla królików i gryzoni, takie mieszanki ziaren. Jak często podawać pokarm Gryzkowi? Czy mam nasypać cały paśnik sianem, a do miseczki wsypać pokarm dla gryzoni do pełna i kawia sama sobie będzie podjadać wtedy kiedy zgłodnieje, czy mały porcjami dosypywać co kilka godzin? Dziś była na polu, tzn. puszczona na trawnik i zajadała się kończyną, co jeszcze może jeść, a czego nie z traw?
I jeszcze, nie znam jej wieku, jak pisałem, na oko ma z 15, może 20 cm, musiałbym odkładnie zmierzyć. Będę chciał poddać kawię sterylizacji, po czytałem, że jeśli tego nie zrobię to samczyk będzie często sikał, a w zimie będzie wypuszczany w pokoju, aby sobie pobiegał, oraz może stać się agresywny. I właśnie po tym zabiegu, myślę nad kupieniem drugiej świnki do towarzystwa, samiczkę i teraz, w jakim najlepiej wieku kupić, czy tak można, czy to nie będzie za późno? I czy samiczkę też lepiej wysterylizować? Jeśli coś sobie jeszcze przypomnę to napiszę do zainteresowanych osób.
#swinkamorska #kawiadomowa
  • 32
@Berkel_88: Daj czas mu się oswoić, jeżeli będzie jedyną świnka to musi dużo czasu przebywać z człowiekiem. Jak ma z 20cm to raczej jest dorosły i może się tak nie zaadaptować, ale może z czasem... Tak, świnki mało piją, mam dwie i w ciągu dnia z poidełka czasami schodzi mniej niż 100ml, pamiętaj by wodę zmieniać codziennie. Swoim zmieniam dwa razy. Z czasem może zrozumie istotę poidełka, moje na początku też
@dziad-jihad u poprzedniego właściciela miał napewno konatk z ludźmi, bo dużo dzieci tam biegalo, nawet mała dziewczynka trzymala go na rękach to był spokojny. Może przesadzilem z 20 cm, bo kiedyś tam widizlem dorosłe świnki i Gryzkowi jeazxze brakuje do takich rozmiarów, określił bym go na wiek nastolatka. No i prawda taka, ze zostałem oszukany bo na ogłoszeniu widnialo zdjęcie jak był dużo mniejszy, a po przybyciu okazał się taki jaknjest teraz
@Berkel_88: Ja kupiłam takiego samca z „obory” i nigdy nie nauczył się pic z poidełka, ma wodę w miseczce i sobie z niej pije. Świnki mało piją jeśli dostarczysz im warzywka bogate w wodę, np. Ogórka. Co do towarzystwa mój grubasek po 1,5 roku dostał nowa świnkę koleżankę, jak się później okazało samice, wiec poddaliśmy go kastracji, kastracja sama w sobie jest bardzo niebezpieczna dla świnek. Jest duze prawdopodobieństwo, ze zejdą
Może Pani @hyperballad coś jesZcze napisze, jakies wskazowki.

@dziad-jihad
@venenum wpadłem na taki pomysł, napiszcie co uwazacie. W klatce jest taki sobie domek, do którego Gryzek się chowa, gdy ktoś zbliża się do klatki, ale jest też postęp bo nie zawsze to robi tylko obserwuje. Chce wyjąć domek po to aby sZybciej przyzwyczail się do domowinkow. Bo tez na sile wyjmuje go z domku gdy chcemy go pogłaskać, czesać lub zabrać go
@Berkel_88: Nie rób tego, świnki to gryzonie one zawsze się chowają, zabierzesz mu domek to będzie się stresował. Ja już mam swoją dziewczynkę rok, a i tak ucieka jak się podchodzi bliżej klatki. Niektóre świnki potrzebują czasu żeby się oswoić z ludźmi. Bierz go na rece i glaskaj często, jak masz gdzieś blisko jakiś chiński sklep to tam są takie mini legowiska po pare złotych, moje świnki je uwielbiają. Bierz go
Koniecznie drugą świnka, świnki morskie to zwierzęta stadne. Razem będzie im raźniej. Poczytaj o łączeniu świnek, bo trzeba to zrobić poza klatką. Świnka może nauczy sie korzystać z poidełka, sama mam 1 z domowej hodowli i 1 większą "dziką", po kilku dniach ogarnęła poidełko. Dłużej może zejść z oswojeniem, dlatego we 2 zawsze raźniej. Obserwuj czy się nie drapie, mogła złapać jakiegoś pasożyta przebywając w takich warunkach. Stały dostęp do wody i
@agatka36 ok, poczytam o tym laczeniu swinek. Myślałem nad samiczka i wykastrowaniu Gryzka ale ktoś pisal ze niewykastrowane 2 samce tez dobrze trzymać, ale to i tak zależy od temperamentu osobnika. Chce też mlodszego od Gryzka osobnika tak, aby łatwiej mógł się z nami oswoić.
Nie drapie się, ale ma dziwne pustki w owłosieniu, zrobię zdjęcie bo ciężko mi to opisac. Próbuje rozczesac włosy (szczotka dla małych psów bo innych akurat w
@Berkel_88 polecam grupę na fb "wszystko o świnkach morskich", mają zapisane pliki z informacjami co świnki mogą jeść, a czego nie. Jeśli chodzi o te pustki w sierści, może to być np świeżbowiec, zerknij czy ma futro na łapkach przy palcach i jak wyglądają łapki pd spodu, powinny być bardzo jasnoróżowe