Wpis z mikrobloga

#urlopwypoczynkowy #praca #pracbaza
Od maja pracuję w nowej firmie. Zgodnie z kodeksem pracy do końca roku kalendarzowego, proporcjonalnie wyliczając przysługuje mi 17 dni urlopu. W moim zespole jest plan urlopowy i chciałam się dogadać w sprawie urlopu wypoczynkowego (2 tygodniowego= 10 dni z pluli). Jednak menadżer zespołu nie wyraził zgody na mój dwutygodniowy urlop. Powiedział, że za krótko pracuje w firmie. Czy ma prawo odmówić mi dwutygodniowego urlopu?
  • 58
  • Odpowiedz
@UmrzecZmilosci: ale czy może w ogóle nie zgodzić się na urlop dwutygodniowy? Powiedział mi menadżer, że za krótko pracuje aby dostać urlop dwutygodniowy. Ja nie wiem czy to prawnie nawet jest ok (pracuje od maja, urlop chciałam w sierpniu)
  • Odpowiedz
@WallaceMia:

Czy pracodawca może odmówić udzielenia 14-dniowego urlopu wypoczynkowego?

Celem urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił po pracy. Podzielenie przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego na krótkie, kilkudniowe odcinki, nie zrealizowałoby w pełni tego założenia. W związku z tym, obie strony stosunku pracy powinny dążyć do zapewnienia pracownikowi odpowiedniego okresu wypoczynku. Zdarza się jednak, że z uwagi na nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, niepełny wymiar czasu pracy, jak również podjęcie pracy po
  • Odpowiedz
@WallaceMia: Zależy jaką masz umowę i na ile. Jeśli to umowa o pracę na czas nieokreślony lub na czas minimum do końca tego roku, możesz skorzystać nawet z całej puli urlopu na ten rok (ale pracodawca może się nie zgodzić na proponowany przez Ciebie termin).
Jeśli umowa jest na krótszy czas, to i urlop przysługuje Ci krótszy. Jak umowa jest na zlecenie, to pula urlopu zwiększa Ci się z czasem jej
  • Odpowiedz
@plantagenet: @UmrzecZmilosci: to się kłóci z tym co pisze @UmrzecZmilosci. Jeżeli "nazbierałabym" prawo do urlopu proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy, po każdym miesiącu nabierałabym prawa do 2,16 dnia urlopu. Z tego by wynikało, że mogę wziąć 10 dni urlopu wypoczynkowego (2 tyg) dopiero po 5 miesiącach. Ale czy to jest zgodne z prawem? skoro w mojej puli jest ponad 10 dni (więc mogę teoretycznie wziąć 2 tygodnie), firma może nie
  • Odpowiedz
@WallaceMia: Tak. Właśnie po to między innymi jest świadectwo pracy - jak byś teraz wybrała wszystkie dni wolne z tego roku i zmieniła pracodawcę np. za miesiąc, to u kolejnego pracodawcy nie będziesz już w ogóle urlopu miała
  • Odpowiedz