Wpis z mikrobloga

Tworząc coś ala case-study projektów w których brałem udział (na potrzeby własnej strony/portfolio)... przyszło mi w końcu opisywać jeden projekt sprzed lat, w którym bardzo dużo się nauczyłem w którym też poniosłem kilka osobistych porażek, nie potrafiąc zapanować nad zespołem, w którym wtedy byłem team liderem.

Zastanawiam się czy w opisie takiego projektu, faktycznie powinno być miejsce na zdania typu... "jedna osoba była definitywnie nie lubiana przez zespół i z perspektywy czasu zamiast z taką osobą ciągle rozmawiać i prowadzić mediacje w zespole... powinienem w pewnym momencie wprost zasugerować zwolnienie tej osoby (tym bardziej, że góra wprost zastanawiała się nad tym i dopytywała mnie czy aby to nie było by lepsze rozwiązanie)".
Z drugiej strony... w zespole był też inny problematyczny developer. Pomimo swojego bardzo młodego wieku, jako jedyny był w stanie ogarnąć jeszcze przed moim przyjściem kilka kluczowych obszarów projektu. Technicznie był bardzo dobry, ale notoryczne spóźnienia do pracy, omijanie standupów, czy też nie rzadkie losowe 1-dniowe choroby... sprawiały, że nie potrafiłem z nim nawiązać odpowiedniej relacji.

Ostatecznie osoba nielubiana przez zespół sama się zwolniła (wcześniej jednak napsuła krwi całemu zespołowi - na to pozwoliłem...)...a ów nipokorny ale zdolny koder poprosił o przeniesienie do innego teamu, wraz ze swoim najlepszym kumplem.
Ostatecznie mniej więcej po tym zostałem zdegradowany... ze słowami, które pamiętam do dzisiaj: "Krzysiek, zespół Ci się sypie...".

Z perspektywy czasu uważam, że w tym projekcie nauczyłem się bardzo wielu ważnych rzeczy, jak mało w którym zespole. Dokładnie dlatego widzę wartość dodaną z opisania tego wszystkiego, zwłaszcza w konfrontacji z wnioskami jak takie rzeczy teraz zrobił bym inaczej.
Z drugiej strony... pisząc to wszystko... czuję duży dyskomfort pisząc coś w stylu "2 osoby w zespole były generowały dużo problemów, ta z tego powodu, a ta z tego". Mam wrażenie, że może to być odebrane jako "zwalanie na kogoś".

Sam wiem, że wtedy sam popełniłem mnóstwo błędów, które właśnie szczegółowo w takim case study staram się spisać, wraz z wnioskami....

Dosłownie we wszystkich innych opisach moich projektach skupiam się jedynie na kwestiach technicznych lub biznesowych.

Czy uważacie, że w portfolio czy też na stronie opisującej twoje doświadczenia jest miejsce na takie bardziej personalne-osobowe wnioski?

Czy powinienem się raczej skupić tylko na kwestiach technicznych i biznesowych? Jak Wy podeszlibyście do tego?

#programowanie #pracait

Opisać takie rzeczy?

  • Tak 46.9% (15)
  • Nie 40.6% (13)
  • Sprawa jest skomplikowana (komentarz) 12.5% (4)

Oddanych głosów: 32

  • 3
  • Odpowiedz