Wpis z mikrobloga

Promuje chłopski rozum i swoje pojmowanie świata. Muszę tłumaczyć, jak bardzo to jest szkodliwe?


@yummy157: Uważasz że wiara w propagandę rządową jest lepsza od własnego, krytycznego rozumowania? Cóż, dla rządzących z pewnością...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Promuje chłopski rozum i swoje pojmowanie świata. Muszę tłumaczyć, jak bardzo to jest szkodliwe?


@yummy157: Uważasz że wiara w propagandę rządową jest lepsza od własnego, krytycznego rozumowania? Cóż, dla rządzących z pewnością...

@Jaox: tak, bo albo wierzysz w własny rozum, albo w propagandę rządową. Nie ma nic poza tymi opcjami. Żadnej nauki, badań. Tylko chłopski rozum lub propaganda...
  • Odpowiedz
Chociaż możemy się licytować, które zjawisko jest bardziej szkodliwe


@yummy157: Serio? To może taki mały eksperyment myślowy: Które społeczeństwo będzie lepiej rozwinięte po, powiedzmy, 50 latach - takie w którym KAŻDY obywatel wierzy rządzącym, czy takie w którym KAŻDY obywatel przepuszcza słowa rządzących przez swój własny "chłopski rozum"?
  • Odpowiedz
@Jaox:

Ciężko stwierdzić;
Chłopski rozum może filtrować także dobre rozwiązania tego rządu.

Poprostu oba zjawiska są szkodliwe, nie musimy ich łączyć
  • Odpowiedz
Promuje chłopski rozum i swoje pojmowanie świata. Muszę tłumaczyć, jak bardzo to jest szkodliwe?

@yummy157: Tak, proszę wytłumacz jak szkodliwe jest promowanie logiki, czy "chłopskiego rozumu" jak wy to nazywacie.
  • Odpowiedz
@ibilon: Chłopski rozum jest właśnie zaprzeczeniem logiki. Korzysta z fałszywych implikacji i zasad rozumowania (czasem zgodnych z intuicja) ale niezgodnych z logika.

Tu na ładny przykład można wziąć ostatnie wypowiedzi Korwina o globalnym ociepleniu na Twitterze.

Korwin promując "logikę" promuje w rzeczywistości swój chłopski rozum
  • Odpowiedz
Zastanawia mnie (bo chyba nie możemy tego zmierzyć) jak wiele szkód wywołał ten pan kształtując tego typu myślenie w głowach młodych osób.


@yummy157: imo to nie ma znaczenia, bo jak Korwina nie chcę widzieć w polityce, to ostatnie co chcę by komukolwiek usta ustawa zamykać. On gada bzdury nie od dziś, po prostu nie było takiego kontrastu w polityce, gdzie mógłby błyszczeć, jak teraz na tle PiSu dziadzio i konfederacja jest
  • Odpowiedz