Wpis z mikrobloga

#auto #mechanikasamochodowa #mechanika

Mirki jest sprawa. Przyszło mi sprzedać dziadkową skode 1.2 benzyna. Wrzuciłem na olx, przyjechał zaraz jakiś chętny, podniósł maskę i poprosił o odpalenie silnika żeby sprawdzić jak chodzi. Następnie odkręcił korek wlewu oleju i silnik zaczął się dławić, po przykręceniu obroty wracały do normy.
Stwierdził, że silnik nadaje się do remontu bo gdzieś ma jakieś przedmuchy czy inne nieszczelności i nie jest zainteresowany.

Ni cholery się na tym nie znam, przetrzepałem internety i znalazłem kilka wersji. Od tego, że coś się sypie po teorie, że to normalne bo "rozszczelnia" się komore silnika i dostaje się lewe powietrze i silnik się dławi.

Czy to możliwe, że gość chciał mnie orżnąć żebym zszedł sporo z ceny czy faktycznie silnik do roboty?
Podziękował.
  • 6
@oleum: Normalne, nawet oznacza że odma (odpowietrzenie skrzyni korbowej jest drożne) bo wtedy powietrze zaciągane korkiem idzie przez ten układ do dolotu i powoduje że układ dolotowy dostaje lewe powietrze którego np. przepływomierz nie zmierzy. Jedynie układy na MAP sensorze spowoduje, że obroty się podniosą, bo tam nie bardzo różnicy którędy wprowadza się powietrze do kolektora a jak odma jest tylko podpięta przed przepustnicę to tylko silnik z przepływomierzem to odczuje.
@oleum: Nie znam dokładnie tego silnika, ale zgaduję że mechanizm zjawiska jest taki że silnik posiada PCV.
Polega to na tym że normalnie na wolnych obrotach silnik wciąga odmą trochę powietrza dzięki podciśnieniu w kolektorze dolotowym.

Powietrze wchodzące odmą, przez skrzynię korbową do kolektora, jest policzone przepływomierzem, więc dawkowanie paliwa jest prawidłowe.
Otwierając korek oleju wpuszczasz lewe powietrze, które nie przechodzi przez przepływomierz i ECU o nim "nie wie".

Przez
Czy to możliwe, że gość chciał mnie orżnąć żebym zszedł sporo z ceny czy faktycznie silnik do roboty?


@oleum: Tak.

Jest to ogólnie najgorsze co można zrobić. Lewe powietrze które trafi do miski,a potem odmą do kolektora dolotowego i do komory spalania,spowoduje zaburzenie złego składu mieszanki. Wykryje to poprawnie działająca sonda lambda i dokona korekcji czasu otwarcia wtrysku, by wyrównać prace silnika i dążyć do poprawnego składu mieszanki stechiometrycznej.
@oleum: trudno powiedzieć, większość silników na zimno będzie się tak zachowywała choć nie jest to regułą
ja mam 1.4 bky i u mnie odkręcenie korka oleju nie daje żadnego efektu ani na zimnym, ani na ciepłym silniku oprócz minimalnego spadku obrotów w momencie jego odkręcenia