Wpis z mikrobloga

Jak ja uwielbiam takie sceny. Pokazują bardzo młodzi Polacy zaraz po upadku PRLu pragnęli powrotu do wielkiej kapitalistycznej rodziny państw rozwiniętych. Po latach ogromnego socjalistycznego wyzysku i biedy ludzie z podziwem i niedowierzaniem oglądali rzeczy, które dla przeciętnego Europejczyka czy Amerykanina były codzienną rutyną.

Filmy takie jak ten możnaby stawiać na równi z reportażami o odbudowie powojennej Warszawy.

#antykapitalizm #bekazlewactwa #konfederacja #libertarianizm #historia #ciekawostki
amantadeusz - Jak ja uwielbiam takie sceny. Pokazują bardzo młodzi Polacy zaraz po up...
  • 61
  • Odpowiedz
@prewenaza: co prawda nie miałem nikogo kto pracował w zakładzie mięsnym, ale w dużym zakładzie produkcyjnym. Chłopie ludzie tam wszystko kradli, a ile rzeczy na boku robili żeby potem sprzedać za fajki lub alko.
  • Odpowiedz
@amantadeusz:

Pokazują bardzo młodzi Polacy zaraz po upadku PRLu pragnęli powrotu do wielkiej kapitalistycznej rodziny państw rozwiniętych.

tak jakby Polska przed III RP kiedykolwiek była "kapitalistycznym państwem rozwiniętym" xD
  • Odpowiedz
@amantadeusz: II RP była państwem kapitalistycznym, ale jednocześnie #!$%@?.
II RP:

brak porządnej reformy rolnej, na wielu wsiach stosunki quasifeudalne

brak porządnej polityki mieszkaniowej, ogromny niedobór mieszkań

analfabetyzm (im dalej na wschód tym większy)

niewiele dróg

70% ludności mieszkała na wsi

bieda

PRL:

reforma rolna, która dała ludziom ziemię i równość na wsi (koniec z właścicielami ziemskimi żyjącymi w dworkach)

budowa mieszkań na szeroką skalę

migracja ludzi ze wsi do miast
  • Odpowiedz
@rzwirq2032: @amantadeusz: nie roznilo sie wiele od Grecji czy Portugali - przy nich to nawet na plus. W Portugali jeszcze w 1970 roku analfabetyzm byl na poziomie 30%. Przed wojna 70%. Najbiedniejszy kraj Europy przed jak i zaraz po wojnie. Europa Zachodnia to nie tylko Francja,Niemcy czy Holandia - nawet Wlochy po wojnie mialy jeszcze 20% analfabetów.
Tymczasem to kraje bylego bloku socjalistycznego musialy ta Grecje i Portugalie znow gonic.
  • Odpowiedz
@Miniu30: No, w rodzinnej wsi mojej mamy prąd dotarł w latach 60tych, w wielu zaściankowych miejscach Polski nawet później. Czasy międzywojenne nie są żadną wymówką bo wtedy biedy ogólnie było dużo, a później wyprzedzono nas o lata świetlne.
  • Odpowiedz
@PeknietaMorda: tyllko ze ludzie serio nie zdaja sobie sprawy ze te kraje poludniowej Europy ktore jak sam mowisz byly potem lata swietlne przed nami w czasach miedzywojennych wcale tak bardzo nie odstawaly. Bo byl to okres biedy praktycznie wszedzie przez najwiekszy kryzys ekonomiczny epoki nowożytnej. Ten analfabetyzm nie dosc ze byl jeszcze powszechny w calej Europie procz kilku krajow to w tej biednej 2RP byl aktywnie zwalczany - zostal praktycznie tylko
  • Odpowiedz
Wielkopolska, Śląsk czy Pomorze przynajmniej od połowy XIX wieku. Nawet Łódź, Mazowsze i część Podlasia też od tamtego czasu rozwijała się i industrializowała w miarę dobrze jak na swoje położenie, będąc drugim najbogatszym regionem Rosji. IIRP miała paskudną politykę bardzo silnego państwowego interwencjonizmu, ale nawet wtedy kraj był do pewnego stopnia kapitalistyczny.


@amantadeusz: historykiem jesteś?
  • Odpowiedz