Wpis z mikrobloga

zamiast powitania słów #porannaporcja wielkich wolatuchów

Wolatucha wielka (Petauroides volans) – gatunek ssaka z podrodziny leworków (Hemibelideinae) w rodzinie pseudopałankowatych (Pseudocheiridae). Zasiedla wschodnie wybrzeże Australii (Queensland, Nowa Południowa Walia i Wiktoria). Zamieszkuje lasy, w których dominują eukaliptusy (oprócz lasów deszczowych). Wierzch ciała ciemnoszary, kremowy, szarokremowy, nakrapiany lub ciemnobrązowy, spód białawy. Głowa o krótkim pysku, dużych oczach i uszach. Długi ogon jest pokryty gęstym futrem i nie jest chwytny. Pomiędzy łapami ma rozpiętą błonę lotną. Sięga od łokcia do kończyn tylnych i nie jest osadzona, tak jak u lotopałanek, na zewnętrznym palcu. Jest zwierzęciem aktywnym w nocy. Prowadzi samotnicze życie. Terytorium samca wynosi około 2,5 ha. Samice mają mniejsze terytoria, które mogą zachodzić na siebie. Terytoria oznaczone są silnie pachnącą wydzieliną. Żyje w koronach drzew, sprawnie się po nich poruszając. Dzień spędza w dziuplach. Wolatucha podczas ślizgów może pokonać około 100 m, zmieniając kierunek lotu o 90 stopni. Błona lotna chroni też przed nadmierną utratą ciepła. Podobnie jak koala wolatucha jest zwierzęciem, które odżywia się wyłącznie liśćmi eukaliptusa. Do 2020 r. uważano do rodzaju należy jeden gatunek, Petauroides volans. W 2020 r. różnice morfologiczne i genetyczne wykazały, że w rzeczywistości występują trzy gatunki. Dwa nowe gatunki nazwano Petauroides armillatus i Petauroides minor.

#zwierzeta #zwierzaczki

w porannej porcji przewinęła się już kiedyś Wolatucha wielka (Petauroides volans) w zbiorczym wpisie dla rodziny Pseudopałankowate (Pseudocheiridae)

fot. Doug Gimesy

fot. Jiri Lochman

fot. Martin Willis

fot. Martin Willis

fot. Doug Gimesy

fot. Tim Bawden

fot. brettmezen

fot. Third Silence Nature Photography

fot. Josh Bowell

fot. Link

fot. Jeremy Ringma

fot. Matt Wright

fot. Lachlan Hall

fot. Dave Irving

fot. Josh Bowell
likk - zamiast powitania słów #porannaporcja wielkich wolatuchów

Wolatucha wielka ...

źródło: comment_1623128652EiWAhIUJCWJqNffRZgHsCz.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@likk: z jakiej książki pochodzi ta rycina w drugim poście? kojarzę ten styl, tą kreskę skądś ale nie mogę skojarzyć skąd (szkoła? jakaś encyklopedia przyrodnicza?), a nerwica natręctw nie pozwala mi scrollować dalej ;)
  • Odpowiedz