Wpis z mikrobloga

Kiedy można stawiać palety na stropie monolitycznym?

Wylany był we wtorek rano. Podlewam go 3 razy dziennie. Planuje postawić keratherm - 10 palet pełnych i 5 połówek w poniedziałek po 6 dniach od wylania pod ścianami.
Kierownik i ekipa mówią że spoko, na forach czytam że lepiej 14 dni poczekać.
Stęple mam na "bogato" co 90 cm, zbrojenie 1.5 mocniejsze niż w projekcie, beton B20.

#budujzwykopem #budowadomu #budownictwo
  • 16
  • Odpowiedz
@losbaltica 6-7 dni przy ścianach nośnych, przy podporach powinno być ok, ewentualnie miejsca pod paletami dodatkowo podeprzeć. Nie znam konstrukcji ale kierownik powinien wiedzieć co mówi więc mu ufaj. Jesli to nie jest dziadek leśny który przyjeżdża tylko podpisać i skasować to po prostu przestań go sprawdzac na muratorze, to brak szacunku.
  • Odpowiedz
@losbaltica: są dwie szkoły. Jedna mówi, że na strop nie stawia się palet z materialem. Druga, że można. Sam zdecyduj, która Ty wybierasz. A jak już palety wylądują na Twoim stropie, to ustaw je przy ścianach nośnych i na ścianach działowych. I koniecznie zostaw stemple pod tymi paletami.
  • Odpowiedz
@inko-gnito i co ma niby dać ta ścianka działowa skoro ona stropu nie dotyka nawet? Nośna ok, ale działowa zgodnie ze sztuką od stropu jest odseparowana. Jeżeli nie jest to po postawieniu palety, strop się może ugiąć, siądzie na ściance a ta może ale nie musi się zarysować.
  • Odpowiedz
@ksiak: niektóre ściany nośne są ścianami działowymi. Na etapie lania stropu zazwyczaj tylko takie są na parterze. I właśnie o takiej ścianie pisałem.
@losbaltica jeśli to piwnica, to palety postaw obok. Murarzowi dużo roboty nie przybędzie (nie musi wszystkiego wnosić na wysokość), a Ty będziesz spał spokojnie. Bo 15 palet, to jednak duże obciążenie.
  • Odpowiedz
@inko-gnito ściana nośna to ściana nośna, działowa natomiast jest innego typu ścianą. Tak się przyjęło zwyczajowo. Skąd ktoś ma wiedzieć, że sobie ubzdurałeś coś innego? Ludzie nie mający wiedzy zostaną w ten sposób wprowadzeni w błąd.
  • Odpowiedz
@inko-gnito xD nie masz pojęcia o czym mówisz. Po 1 to ścian działowych nie ma bo je się muruje po stropie. Po 2 to sciany dzialowe się dylatuje okolo 2cm od stropu i wypełnia to pianka. Po 3, nie ma żadnych "dwóch szkół".
  • Odpowiedz
@ksiak: ściana nośna może też być ścianą działową. Co tam innego sobie ubzdurałeś, to już nie mój problem. Dodatkowo pod stropem chłopak będzie miał stempli gęściej niż drzew w lesie rośnie, ale ty oczywiście potrzebujesz skupić się na swoich ściankach działowych, których to jak już wcześniej napisałem, nie ma jeszcze na tym etapie swojej budowy. Naucz się więc czytać ze zrozumieniem.
  • Odpowiedz
@inko-gnito: Przestań bredzić kolego. Ściana jest albo nośna, albo nienośna tj. niekonstrukcyjna, nie przenosząca obciążeń. Pod względem funkcyjnym istnieją tylko ściany nośna, samonośne, osłonowe, usztywniające i działowe. Koniec. Ściana działowa może pełnić wyjątkowo funkcję nośna wskutek osiadania ścian czy nadmiernych ugięć stropów, co dotyczy przede wszystkim przedwojennego budownictwa miejskiego. Stają się wówczas nieplanowana podporą, której rozbiórka może prowadzić np. do zawalenia się stropu.
  • Odpowiedz